به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از  فارس، نشست خبری فیلم سینمایی «حمال طلا» باحضور عوامل فیلم در پردیس ملت برگزار شد.

تورج اصلانی کارگردان فیلم در ابتدا عنوان کرد: همه چیز در این فیلم واقعی و از درون شهر است، چیزی ساخته تخیل نیست. بخش قال کاری شیوه سنتی‌اش را در این فیلم انتخاب کردیم چرا که تنوع بصری داشت.

منصور سهراب‌پور تهیه‌‌ننده کار گفت: موضوعی که اخیراً درباره فیلم درخونگاه اتفاق افتاد و حمله تمام عیار بود، توسط شبه منتقدی که مشخص است از کجا تأمین می‌شود. او هرچه دوست دارد با توهین می‌گوید و جای تأسف است که هیچکس جلودار او نیست. این شبه منتقد زحمات تمام کسانی که یک سال زحمت کشیدند را بباد می‌دهد. او بویی از اخلاق نبرده و کاملاً پیداست که از کجا هدایت می‌شود.

وی افزود: بعد گذشته چهل سال که ما شورای پروانه ساخت داریم او چطور به این راحتی یکه‌تازی و اهانت می‌کند. من فکر می‌کنم در سال گذشته و سال‌های اخیر اتفاقات اقتصادی رخ داد که مردم اذیت شدند، حال مقصر کیست من کار ندارم. ولی حتی اگر علما هم درباره نزول و ربا صحبت کردند و هشت آیه در قرآن درباره داریم. ما در هر دو فیلم دو مسئله اساسی اقتصاد کشور را نقد وارد کردیم.

سوابق همه ما مشخص است من به عنوان تهیه‌کننده کار به هشت سالی که در فیلم مطرح شد افتخار می‌کنم. همان زمان آدم‌هایی که به شخصیتشان کار ندارم. اینها تریبون دستشان افتاده و هرچه می‌خواهند می‌گویند امیدوارم چاره‌ای برای آن بی‌اندیشند.

پیام احمدی‌نیا بازیگر این فیلم عنوان کرد: به هرحال رضا کیفی می‌توانست مدل‌های مختلفی باشد و ما هم این مدل را انتخاب کردیم.

لطفالله سیفی دیگر بازیگر نقش لویی درباره سادگی این شخصیت گفت: هستند که این اتفاقات رخ می‌دهد اینها همیشه بودند و هستند و بدبخت خواهند بود.

ژاله صامتی بازیگر نیز گفت: من عاشق کارهای سخت هستم حال هرکاری باشد درحد یک سکانس یا بیشتر. من قبل تر پنج فیلم با تورج اصلانی کار کردم و دلم نیامد این کار را قبول نکنم.

حسن زاهدی بازیگر نیز گفت: اخیراً ما بجای صدابردار مدیر داریم به همین دلیل من دو سال است کار نمی‌کنم. آخرین کارم ایتالیا ایتالیا بود. من خودم یک شمرونی ساده برای دو نسل هستم.

تورج اصلانی درباره پایان بندی کار گفت: راجع به پایان زیاد با هادی نادی گپ زدیم کاراکتر ما بتمن نیست بدشانس است. بهرحال زندگی در غربت سخت است و بنظرم مرگ در سرزمین خودمان بهتر بود، پس این پایان را رقم زدیم و همان کیف هم در خاک خودمان باقی ماند.

اصلانی در پاسخ به فارس درباره هدف از نشان دادن این همه چرک و تعفن چیست، گفت: هدف کار ما فیلم‌سازی است بعنوان فیلم‌ساز سنسورهایی داریم که با آدم‌های معمولی فرق دارد و شاخک‌های ما تیزتر است. طبیعتاً این نمی‌تواند صرفاً کار فرهنگی باشد و ما نمی‌توانیم دراین جامعه چشم روی جامعه ببندیم.

وی افزود: همه شما تعفن را دیدید من هم دیدم و این شاید برای بقیه ناشناس باشد. این تعفن برمی‌گردد به همان پول مثل چرک کف دست است و انسان امروز درگیر چالش با چرکی است که قرار است سرمایه از آن دربیاید.

اصلانی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار فارس درباره اینکه آیا وزیر اقتصاد قبل و الان را می‌شناسد گفت: من الان درگیر این نیستم که وزیر اقتصاد کیست یا که بوده است، محصول و برایند او مهم است و بلایی که او سر اکونومی کشور وارد کرده است.

وی با تأکید براینکه نه رییس جمهور است و نه سررشته سیاسی دارد گفت: کارکردهای وزرا برای من مهم بود. همین وضعیت طلا و سکه را ببینید بعد هفت هشت ماه شرایط طلا و سکه ما این است که با چند ماه قبل که فیلم ما ساخته شد قابل مقایسه نیست.

اصلانی درباره صحنه کار گفت: ما چون مابه ازای بیرونی را می‌بینیم بیشترین دقت را بدان داریم و ممکن است شما هم با آن اشنا باشید. من قبل فیلمبرداری سکانس کارگاه چند جواهرساز را آوردم و صحنه را نشانشان دادم آنها هم صحنه را پسندیدند.

اصلانی با اشاره به زمخت بودن فضای مردانه کار گفت: شاید خانوم ژاله در فیلم زندگی خود را وقف زنانی کرده یا اینکه وجودش فضای کار را نرم تر کند. من نمونه‌های بیرونی دارم که این زنان آنقدر در یک محیط خاص بودند عشق را نمی‌توانند به زبان هم بیاورند.

وی در پایان در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره حماقت کاراکترها و شرایط موجود و اولویت آنها در کار گفت: شرایط الان بنظرتون عاقلانه است یا احمقانه؟ بنظرم شرایط نامساعد و نامناسب است.

سهراب‌پور با اشاره به مهجور شدن حمال طلا توسط خودش به خاطر سریالی که داشته و دیگر کارها گفت: درنهایت صمیمیت و پشت صحنه گرم کار و فضای دوستانه این کار فیلم‌برداری شد و ماحصل کاری قابل دفاع است هرچند همه کارها قابل نقد است و باتمام این تفاسیر حمال طلا از تلنگر و کنایه پرهیز کرده و با شفافیت درباره مسائل صحبت کرده است.

انتهای پیام/