به گزارش پایگاه خبری ربیع، «حقوق بشر» از دیدگاه بسیاری از ابرقدرت‌ها و نهادهای بین‌المللی ابزار و اهرم فشاری برای پیشبرد اهداف و نظریه‌های آنهاست. آمریکا یکی از ابرقدرت‌های جهان، از این واژه دو کلمه‌ای، در هر موقعیت به نفع خود استفاده می‌کند. همچنین حقوق بشر را ابزاری برای پیشبرد اهداف خود انتخاب می‌کند تا در مواقعی که نمی‌تواند از نظر سیاسی، نظامی و اقتصادی کشورهای دیگر را زیر سلطه خود قرار دهد، از آن بهره ببرد. آمریکا هر جا که لازم باشد از حقوق بشر استفاده می‌کند تا نقشه‌های شوم خود را زیر آن مخفی و دیگری را متهم به خیانت و جنایت کند و در جای دیگر نیز آن را برای تطهیر امیال و اقدامات خود به کار می‌برد. در بسیاری از مواقع نیز سازمان ملل متحد هم‌سو و هم‌قدم با ابرقدرت‌های جهان می‌شود و حقوق بشر را از نگاه آنها تجزیه و تحلیل می‌کند.

امام خمینی(ره) درباره حقوق بشر آمریکایی فرمودند: در طول این پنجاه سال جوانان ما در حبس‌ها به سر بردند و چه بسا جوانانى ما داشتیم که در حبس پاى آنها را اره کردند؛ آنها را روى تاوه‏ها بو دادند و تا این زمان آخر هم اینها در حبس بودند، در شکنجه بودند؛ دژخیمان شاهِ سابق آنها را از هستى ساقط کرد، و این مدعیان همراهى با حقوق بشر در طول این مدت ندیدیم که یک صحبتى بکنند، یک استنکارى بکنند. ما دیدیم که، رئیس آمریکا (رئیس جمهور آمریکا) با این شاه بدبخت، با این شاه سابق ظالم بدبخت همراهى مى‏کرد و پشتیبانى مى‏کرد؛ پشتیبانى از دژخیمى که تمام هستى ما را به باد داد. و ندیدیم مدعیان جامعه حقوق بشر استنکار کنند بر رئیس جمهور آمریکا. لکن حالا که این دژخیمان به دام ملت افتاده‏اند و ملت مى‏خواهد از آنها انتقام بکشد، فریاد «وا بشرا»ى اینها بلند شده است. (صحیفه امام(ره)، ج‏۶، ص ۴۵۸ و ۴۵۹)

از جمله موارد نقض آشکار حقوق بشر آمریکا در عرصه بین‌المللی سوءاستفاده وسیع این کشور از حق وتو در حق سایر ملل است، به طوری که این سوءاستفاده از حق وتو با مفاد اعلامیه حقوق بشر جهانی مصوب خود کشورهای دارای حق وتو از جمله آمریکا در تضاد است. در چند دهه اخیر بیشترین موارد حق وتو را آمریکا به خود اختصاص داده، آن هم در برابر قطعنامه‌های شورای امنیت علیه رژیم صهیونیستی. آمریکا در دفاع از رژیم صهیونیستی و بی‌توجه به انتقادات جهانی از سیاست‌های این رژیم، تاکنون ده‌ها مورد از قطعنامه‌های شورای امنیت ضد اسرائیل را وتو کرده است. پرسش اینجاست که آیا آمریکا جنایات و آدمکشی‌ها و حتی کودک‌کشی رژیم صهیونیستی را نمی‌بیند؟ و آیا با وتوی قطعنامه‌های شورای امنیت که بر علیه جنایات اسرائیل صادر می‌شود سهیم نیست؟ این چه حقوق بشری است که کودک‌کشی در آن مجاز و حتی جایزه دارد؟ نقض حقوق بشر از طرف دولت آمریکا، منحصربه کشورهای دیگر نیست، بلکه حقوق فردی و اجتماعی افراد در داخل آن کشور نیز به چپاول می رود؛ تاریخچه نقض حقوق بشر درباره سیاهان و سرخ‌پوستان، موضوعی انکارناپذیر است. سرکوب اعتراضات داخلی ضدجنگ در دولت فدرال جانسون و نیکسون، و حتی جورج بوش و پس از آن از موارد بارز نقض حقوق بشر و نیز نقض آزادی‌های دموکراتیک است. نژادپرستی و نقض حقوق بشر یکی از ویژگی‌های حکومتی آمریکاست. آیا نژادپرستی نقض حقوق بشر نیست؟ نظامی‌گری و تضییع حقوق بشر خوی دائمی آمریکاست، به‌طوری‌که از همان سال‌های نخستین تأسیس، همسایگان خود نظیر مکزیک را مورد تعرض قرار داد و چند ایالت شمالی آن کشور را به زور تصاحب کرد. حمله و کشورگشایی از کارهای مداوم آمریکا بوده و هنوز هم هست. در سده بیستم، به‌ویژه پس از جنگ جهانی دوم آمریکا در جای‌جای گیتی، عرصه را بر جهانیان تنگ کرد. و در کشورهایی مانند کره، ویتنام، گرانادا، لبنان و جمهوری دومینیکن به تاخت و تاز پرداخت. فعالیت‌های اطلاعاتی آمریکا به وسیله سیا و دیگر سازمان‌های اطلاعاتی مخوفش در دنیا حقوق همه ملت‌ها را به نفع خودش مصادره می‌کند. سازمان سیا یک تشکیلات مخوف پلیسی است که در اقصی نقاط جهان فعالیت دارد و تاریخ پنجاه و چند ساله آن، مملو از ترور، کودتا، تطمیع، تهدید، جنایت و آدم‌کشی است. اعضای سازمان سیا معمولا عضو واحد سیاسی سفارتخانه‌های آمریکا هستند و به عنوان دیپلمات به کشورهای دیگر اعزام می‌شوند؛ همانگونه که ما در سال‌های اول انقلاب شاهد تبدیل سفارت آمریکا به جاسوسخانه بودیم و ملت ما مشت محکمی به دهانش زد؛ آنها آرام‌آرام در احزاب سیاسی، انجمن‌ها، مجامع شهری، گروه‌های دانشجویی، اتحادیه‌های کارگری، وسایل ارتباط جمعی و مراکز اداری و نظامی نفوذ می‌کنند. فعالیت گسترده سیا در عرصه بین‌المللی، از شاخص‌های مهم نقض حقوق بشر است؛ زیرا این سازمان صرفا در راستای تأمین منافع آمریکا عمل می‌کند.

دیگر حرکت ضد بشری آمریکا فعالیت رسانه‌ای وسیع اوست که با این ابزار تأثیرگذار حقوق بشر را نادیده می‌گیرد در وادی علوم ارتباطات، کشور آمریکا به «غول رسانه‌ها» معروف است و اغلب سازمان‌ها و مؤسسات خبرپراکنی در سطح جهان، تقریبا یا آمریکایی هستند یا تحت نفوذ آمریکا قرار دارند. صدها شبکه ماهواره‌ای، تلویزیونی، رادیویی، و اینترنتی فعال به مراکز قدرت در آمریکا وابسته هستند و رسالت اصلی آنها توسعه‌طلبی دولت آمریکا است.

با توجه به گستردگی رسانه‌ای غرب به سرکردگی آمریکا، به این نتیجه می‌رسیم که دولت آمریکا به پشتوانه این اهرم‌های تبلیغاتی، اعمال خلاف حقوق بشر خود را مشروع جلوه می‌دهد، حقایق را واژگون می‌کند و حقوق بشر در هیاهوی تبلیغاتی به یغما برده می‌شود .آمریکای مدعی طرفداری از حقوق بشر به صراحت اقدام به تضییع حقوق انسان‌ها در تمامی کشورهای دنیا می‌کند. مشی آمریکا ضدبشری و ضد انسانیت بوده و تاکنون نیز از هیچ جنایتی علیه ملت‌های مختلف دنیا دریغ نکرده است. آمریکا در رأس تمامی تروریست‌ها قرار دارد و به قول امام خمینی(ره) تروریست بالذات دولتی است و در هر نقطه‌ای از دنیا که کشتار و جنایتی رخ می‌دهد این کشور جنایتکار نیز در آن دخیل و سهیم است. آنچه دنیا به عیان دیده این است که حقوق بشر آمریکایی به معنای کشتن افراد، به بند کشیدن انسان‌های آزاده، ایجاد محدودیت‌های اقتصادی و حتی غذایی و دارویی و حمایت از تروریست به‌ویژه تروریست‌های تکفیری در تمام نقاط دنیا است که البته اقدامات ضدبشری او خود نوعی ترور به حساب می‌آید.