به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از فارس، شهلا صادقی امروز  اظهار داشت: حفظ نمای سنتی روستاهای منطقه اورامانات یکی از الزامات ثبت جهانی این منطقه است و به ‌همین دلیل کارگروهی آموزشی در منطقه برای این مساله تشکیل شده است که با برگزاری همایش‌ها و نشست‌های آموزشی در روستا‌ها و شهرهای منطقه برای حفظ نمای روستا تلاش می‌کند.

مدیر شورای مردمی ثبت جهانی اورمانات ادامه داد: یکی از موانع موجود در راه ثبت جهانی این منطقه، حفظ نما و بافت سنتی روستاهای موجود در اورمانات است و این مساله گاها در برخی روستاها با مخالفت‌های مردمی مواجه می‌شود و ما در دورهای آموزشی راهکارهای بروزرسانی بنا با شرط حفظ نما و بافت را تشریح می‌کنیم.

وی با بیان این مطلب که بیکار و سطح تحصیلات مردم منطقه به پیش برد این مهم بسیار کمک کرده است، گفت: با توجه به عدم وجود منطقه صنعتی در منطقه اورمانات بخش بسیار زیادی از بیکاران این منطقه را افراد تحصیل کرده تشکیل داده‌اند که از اهمیت موضوع ثبت جهانی منطقه اورامانات کاملا آگاه هستند و به همین دلیل در این مساله کمک بسیار زیادی به ما می‌کنند.

صادقی در خصوص سایر موانع و مشکلات ثبت جهانی اورمانات، گفت: بخش اعظم منطقه اورامانات را کوهستان‌ها و جاده‌های کوهستانی تشکیل داده است و وجود جاده‌های غیراستاندارد و صعب‌العبور یکی دیگر از موانع موجود در ثبت جهانی این منطقه است و امیدواریم با همت دولت حل این مشکل تسریع پیدا کرده و جاده‌های منطقه از کیفیت لازم برخوردار باشند.

وی یادآور شد: مناطق بکر و زیبایی در منطقه اورامانات وجود دارد که توجه هر توریسم را به خود جلب خواهد کرد، اما قالب جاده‌های دسترسی به آن‌ها از کیفیت لازم برخوردار نیست و حتی برخی از این جاده‌ها خاکی و صعب‌العبور است و امیداریم با توجه به اهمیت بهسازی این جاده‌ها روند تسطیح و آسفالت آن‌ها سرعت بخشیده شود.

صادقی در تشریح محدوده منطقه اورمانات مطرح شده برای ثبت جهانی، گفت: منطقه مدنظر بیش از ۹ هزار کیلومترمربع مساحت داشته که ۷۰ درصد از آن در استان کرمانشاه، ۲۵ درصد در استان کردستان و پنج درصد در کشور عراق واقع شده و شامل تمامی شهرها و روستاهای این منطقه است.

وی ادامه داد: از لحاظ تقسیمات کشوری، شهرستان‌های روانسر، پاوه، ثلاث باباجانی،جوانرود، مریوان و کامیاران به همراه شهر حلبچه از کشور عراق مشمول این محدود قرار خواهد گرفت به نحوی که ۱۶ روستا از کشور عراق، ۲۵ روستا از منطقه استان کردستان و تمام روستاهای شهرستان‌های اورامانات استان کرمانشاه در این طرح قرار خواهند گرفت.

صادقی در خصوص مزایای این طرح، گفت: با توجه به قابلیت‌های بسیار بالای منطقه در موضوع توریسم، این منطقه می‌تواند خواستگاه مناسبی برای انواع توریسم‌های بوم‌گردی، طبیعت‌گردی و حتی توریسم ورزشی برای برگزاری اردوی تیم‌های ورزشی مطرح کشور باشد.

انتهای پیام/پ