به گزارش پایگاه خبری ربیع، علی رمضانی در نشست خبری چهارمین روز نمایشگاه کتاب تهران تصریح کرد: این انتشارات سال گذشته ۶۰ میلیون نسخه کتاب داشته و با حضور در نمایشگاه کتاب فرصت‌های همکاری مشترک بررسی شد.

وی به حضور سخنگوی دولت در نمایشگاه اشاره کرد و افزود: علاوه بر این راه‌اندازی غرفه اتحادیه ناشران افغانستان، بازدید سفیر قطر از بخش بین‌الملل و برگزاری نشست‌های متنوع دیگر برنامه‌های بخش بین‌الملل نمایشگاه در روز چهارم بوده است.

وی همچنین از حضور ناشران روسیه از جمله بزرگ‌ترین انتشاراتی این کشور (نشر اکسیمو) در این نمایشگاه خبر داد.

قائم مقام نمایشگاه کتاب تهران با اشاره به فروش ۴۱۵ میلیارد ریالی کتاب تا پایان روز سوم، اضافه کرد: این میزان مربوط به فروش حضوری و مجازی است. در بخش حضوری میزان فروش ۲۵۴ میلیارد ریال و در بخش مجازی ۱۶۱ میلیارد ریال رسیده است.

وی در پاسخ به برخی تخلفات غرفه‌ها و ناشران نیز اظهار داشت: ستاد اجرایی و حراست تمامی کتب غیرمجازی که از مبادی رسمی در غرفه‌ها قرار نگرفته است را شناسایی کرده و مقررات در خصوص آن‌ها اعمال می‌شود.

رمضانی ادامه داد: اگر ناشری در بخش کودک و نوجوان، بازی فکری بدون انضمام کتاب به فروش برساند تخلف است و مطابق آیین‌نامه فروش هر چیزی که غیرمرتبط به کتاب باشد ممنوع است.

سخنگوی نمایشگاه کتاب تهران با اذعان به اینکه برخی ناشران از کارتخوان خود استفاده می‌کنند و نه از کارتخوان حساب خانه کتاب، متذکر شد: از یکهزار و ۷۰۰ ناشر حضوری، ۱۴۰۰ غرفه از کارتخوان متصل به حساب ناشر استفاده می‌کند.

وی افزود: تنها گروهی از ناشرانی که حساب بانک عامل یعنی بانک صادرات را نداشته و یا به موقع قادر به ارائه کد مالیاتی خود نبودند، برای تسریع در فروششان به حساب خانه کتاب متصل شده‌اند.

به گفته رمضانی برخی موارد دستفروشی نیز در سطح نمایشگاه مشاهده شده که ستاد اجرایی در نظر دارد به نحوی محترمانه نسبت به ساماندهی این افراد اقدام کند.

وی به ساماندهی چرخ بار‌ها با البسه مشخص اشاره کرد و گفت: برای عملکرد چرخ بار‌ها قبض صادر می‌شود و حداکثر مبلغ پرداختی به آن‌ها ۷۰ هزار تومان است که انتظار می‌رود ناشران نیز این رقم را رعایت کنند.

رمضانی از برخورد با یک مورد تخلف به شکل تخفیف ۵۰ درصدی کتاب نیز خبر داد و افزود: بازخورد‌ها گویای افزایش رضایتمندی از بهداشت بخش‌های مختلف و تهویه مطبوع است.