به گزارش پایگاه خبری ربیع، تا دو سال گذشته با قیمت مناسبی در سبد مواد غذایی مردم وجود داشت و از زمانی که پروتئین های حیوانی همچون گوشت گران شده بود حبوبات جای آن را گرفته بود ولی حالا کم کم از سفره مردم آب می رود و مصرف آن کاهش پیدا می کند.

در حال که مصرف سرانه حبوبات برای هر نفر ۹ کیلوگرم اعلام شده است.

بر اساس داده های اعلام شده از سوی وزارت صمت قیمت حبوبات در سال گذشته نسبت به سال قبل بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.

عوامل گوناگونی در این افزایش قیمت دخیل هستند.

حبوبات به دلیل خشکسالی و کم آبی در بسیاری از نقاط کشور کشت نمی شود زیرا یک محصول آب بر است.

از طرفی ایران به دلیل اینکه وارد کننده حبوبات به کشور است با افزایش نرخ ارز و همچنین گرانی جهانی نرخ نهاده ها قیمت آن بالا می رود.

افزایش کرایه حمل و نقل و هزینه بسته بندی نیز بر گرانی قیمت حبوبات دامن می زند و در بازار اثرگذار است.

طبق گفته های عبدی افتخاری دبیر انجمن حبوبات واردات حبوبات مشمول بر اخذ ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده شده است.

وی افزود: شورای عالی اقتصاد اعلام کرد واردات کالا‌های اساسی، چون نهاده دامی، برنج، غلات و شکر مشمول دریافت یک درصد مالیات بر ارزش افزوده می‌شود.

به گفته این فعال اقتصادی حبوبات جزو کالا‌های اساسی در نظر گرفته نشده است و اگر حبوبات مشمول اخذ ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده شود بدون تردید شاهد افزایش نرخ آن در بازار داخلی خواهیم بود. هر چند بیش از ۷۰ درصد از نیاز داخلی در کشور تهیه و تامین می‌شود، اما افزایش نرخ حبوبات وارداتی در نرخ حبوبات داخلی نیز تاثیر می‌گذارد.

در حال حاضر قیمت هرکیلو عدس درشت ۵۰ هزار تومان، لپه درشت ۵۵ هزار تومان، لوبیا چیتی ۶۰ هزار تومان، لوبیا سفید ۵۰ هزار تومان، نخود ۵۵ هزار تومان، نخود و لوبیای مخلوط ۴۵ هزار تومان، ماش ۳۵ هزار تومان و گندم پوست کنده ۲۵ هزارتومان، جو بلغور و پوست کننده ۲۲ هزارتومان فروخته می‌شود.

دولت بایستی با نظارت بهتر درباره این بازار نگذارد حبوبات هم مانند اقلام غذایی دیگر از سفره قشر ضعیف و حتی متوسط جامعه حذف شود و همچنین با معافیت مالیاتی درباره قیمت حبوبات موافقت شود و یک درصد مالیات بر ارزش افزوده داشته باشیم تا قیمت حبوبات بیشتر از این افزایش پیدا نکند.

بنابراین با نگاه حمایتی دولت می توان از قشر آسیب پذیر جامعه که حبوبات قوت غالب آن ها شده حمایت کرد.

نجمه کریمیان