به گزارش پایگاه خبری ربیع، رحیم زارع در حاشیه جلسه د کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ گفت: براساس مصوبه کمیسیون تلفیق وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف شد تا با همکاری سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها و با استفاده از پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان، حداکثر ظرف سه ماه پس از ابلاغ این قانون ضمن دهک‌بندی درآمدی کلیه خانوار‌های یارانه‌بگیر نسبت به حذف یارانه معیشتی و نقدی خانوار‌های پردرآمد اقدام کند.

وی افزود: همچنین کمیسیون تلفیق مصوب کرد تا منابع ارزی مندرج در تبصره ۱۴ مربوط به منابع هدفمندی یارانه‌ها بلافاصله توسط شرکت‌های تابع وزارت نفت به حساب ارزی افتتاح شده توسط خزانه‌داری کل کشور نزد بانک مرکزی به نام سازمان هدفمندی یارانه‌ها واریز شود و به محض وصول توسط بانک مرکزی، به نرخ سامانه معاملات الکترونیکی (ای. تی. اس) تسعیر شده و مستقیم به حساب ریالی سازمان هدفمندی واریز شود.

زارع در ادامه گفت: همچنین دولت پیش‌بینی کرده بود که منابع هدفمندی یارانه‌ها سرجمع ۴۷۰ هزار میلیارد تومان باشد که کمیسیون تلفیق این رقم را به ۵۴۷ هزار میلیارد تومان افزایش داد.

این نماینده مجلس اظهارداشت: طبق قانون باید یارانه سه دهک آخر حذف شود و وزارت تعاون و سازمان هدفمندی یارانه‌ها مکلف شدند، با توجه به بانک اطلاعاتی که دارند دهک‌بندی لازم را به روز رسانی کنند و دهک‌ها و خانوار‌های با درآمد بالا را حذف کنند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ در ادامه گفت: همچنین طبق مصوبه کمیسیون تلفیق حساب‌های شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت باید به خزانه‌داری کل کشور منتقل شود. همچنین وزارت راه و شهرسازی از طریق شرکت مادر تخصصی عمران شهر‌های جدید، سازمان‌های ملی زمین و مسکن و شرکت بازآفرینی شهری ایران مجاز شد تا سقف ۲۳ هزار میلیارد تومان از محل منابع داخلی و یا تهاتر اراضی و املاک متعلق به شرکت‌های فوق‌الذکر را به قیمت کارشناسی یا فروش از طریق مزایده، مشروط به حفظ کاربری از طریق صندوق ملی مسکن برای آماده‌سازی، محوطه‌سازی، تأمین خدمات روبنایی و زیربنایی تکمیل واحد‌های مسکن مهر هزینه کند.

زارع درباره مصوبه کمیسیون تلفیق برای حقوق‌های کارکنان دولت در سال آینده گفت: همچنین حداقل حقوق دریافتی پیشنهادی دولت در بودجه ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود که طبق مصوبه کمیسیون تلفیق این رقم به ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تغییر یافت.
وی تأکید کرد: ازاین‌رو حداقل حقوق دریافتی ۲۴ درصد نسبت به پیشنهاد دولت، افزایش پیدا کرد.

همچنین رحیم زارع،درباره میزان افزایش یارانه نقدی در سال آینده گفت: هنوز کمیسیون تلفیق وارد بخش هزینه ای هدفمندی یارانه ها نشده است، ولی با این وجود حتما یارانه نقدی افزایش پیدا می کند، البته هنوز مبلغ و میزان آن مشخص نیست.

وی افزود: صد در صد میزان یارانه نقدی از ۴۵ هزار تومان بیشتر خواهد شد و در نهایت میزان یارانه نقدی و یارانه معیشتی در لایحه بودجه مشخص می شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ درباره زمان تشکیل کمیته مشترک مجلس و دولت برای بررسی حذف ارز ترجیحی گفت: طی چند روز آینده این جلسات تشکیل خواهد شد و احتمالا از مجلس، هیات رئیسه کمیسیون تلفیق و از دولت، رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد حضور خواهند داشت.

زارع در واکنش به انتشار اخباری در خصوص تشکیل نشدن جلسات کمیته ارز ترجیحی گفت: موضوع ارز ترجیحی بسیار مهم است و باید جلسات آن در سطح کلان و بین مجلس و دولت تشکیل شود، چون مستقیم به معیشت مردم ربط دارد. آقای نادران رئیس کمیته ارز ترجیحی است و قطعا با توجه به تجربه ای که دارد می تواند به بهترین شکل تصمیم گیری کند. حال این که جلسات کمیته تشکیل شده یا نه، بنده اطلاعی ندارم چون کمیسیون تلفیق بیش از ۲۰ کمیته دارد.