به گزارش پایگاه خبری ربیع، شهروز همتی، رئیس انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی ایران، در مراسم افتتاحیه کنگره علوم آزمایشگاهی، گفت: متأسفانه در دو سال اخیر به دلیل همه گیری کرونا از یک طرف و از طرف دیگر به دلیل تحریم‌های ناجوانمردانه و متعاقب آن تورم لجام گسیخته و عدم افزایش متناوب تعرفه‌های آزمایشگاهی با تورم موجود، شاهد افزایش سرسام آور قیمت کیت و تجهیزات و مواد مصرفی آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی بودیم‌.

وی افزود: استهلاک تجهیزات و کمبود اقلام مصرفی، در نهایت منجر به تعطیلی آزمایشگاه‌های کوچک در مناطق دور افتاده و محروم کشور می‌شود که در نتیجه با بحران جدی ارائه خدمات مطلوب آزمایشگاهی در این مناطق روبرو می‌شویم.

وی افزود: پرداختی مردم در بحث هزینه‌های آزمایشگاهی در بخش خصوصی، با توجه به پوشش بیمه‌ای این خدمات، حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد است.

وی ادامه داد: در بخش خصوصی، هزینه پرداختی مردم به شکل تعریف می‌شود که ۳۰ درصد تعرفه دولتی به همراه مابه‌التفاوت تعرفه خصوصی و دولتی را پرداخت می‌کنند.

رئیس نوزدهمین کنگره سراسری و سیزدهمین کنگره بین المللی ارتقای کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی، با انتقاد از بیمه‌ها در عدم پرداخت به موقع مطالبات آزمایشگاه‌های طرف قرارداد، گفت: مطالبات معوق آزمایشگاه‌ها از بیمه‌ها به ۱۰ ماه تا یک سال هم رسیده است و این پول زمانی به آزمایشگاه‌ها پرداخت می‌شود که نرخ تورم افزایش پیدا کرده است.

همتی به تبعات تعرفه‌های غیر واقعی و کاهش قدرت خرید آزمایشگاه‌ها اشاره کرد و افزود: وقتی تعرفه‌ها غیر واقعی تعیین می‌شود و در مقابل، قیمت خرید کیت و تجهیزات آزمایشگاهی افزایش می‌یابد، قدرت خرید آزمایشگاه‌ها کاهش یافته و امکان انجام تست‌های تخصصی و فوق تخصصی را از دست می‌دهند.

وی ادامه داد: وقتی آزمایشگاه نتواند خدمات ارائه بدهد، مجبور به تعطیلی خواهند شد و این مشکل در شهرهایی که شاید یک آزمایشگاه باشد، به ضرر مردم خواهد شد تا از دسترسی به خدمات آزمایشگاهی در شهر خود محروم بمانند.

رئیس انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی در واکنش به حذف ارز ترجیحی و آثار آن بر خدمات آزمایشگاهی، گفت: اگر قرار شود ارز ترجیحی حذف شود، شاهد تورم ۲.۵ برابری در کیت‌ها و تجهیزات داخلی و افزایش ۵ تا ۶ برابری تورم در کیت‌ها و تجهیزات آزمایشگاهی وارداتی خواهیم بود.

همتی افزود: باید توجه تولیدکنندگان داخلی کیت و تجهیزات آزمایشگاهی، مواد اولیه را از خارج وارد می‌کنند.

وی گفت: تعرفه‌های غیر واقعی و حذف ارز ترجیحی، خطر بیکاری نیروهای آزمایشگاهی را به دنبال دارد و همین موضوع به اقتصاد کشور آسیب می‌زند.

عبدالحسین ناصری دکترای علوم آزمایشگاهی، در این مراسم گفت: یکی از رشته‌های بسیار مظلوم پزشکی، رشته علوم آزمایشگاهی است که در زمان پاندومی کرونا، همکاران ما حتی به پدر و مادرشان سر نمی‌زدند اما درگیر بیماری بودند.

وی با عنوان این مطلب که ۷۰ درصد تشخیص بیماری‌ها توسط جامعه آزمایشگاهی صورت می‌گیرد، افزود: همه رشته‌های علوم آزمایشگاهی اعم از متخصصین آزمایشگاه، پاتولوژیست‌ها و متخصصین بالینی، در دوران پاندمی کرونا خیلی زحمت کشیدند.

ناصری با بیان این مطلب که انتظار داریم مسئولین همه رشته‌ها پزشکی به خصوص رشته علوم آزمایشگاهی را ببیند، ادامه داد: تورم در کشور بین ۶۰ تا ۷۰ درصد شده و متأسفانه وقتی بحث تعرفه‌ها می‌شود، روی ۲۰ درصد می‌بینند و گاهاً بعضی کیت‌ها را ۱۰ درصد در نظر می‌گیرند در حالی که بعضی کیت‌ها بالای ۳۰۰ تا ۴۰۰ برابر افزایش قیمت داشته است.

وی افزود: ما از نمایندگان درخواست داریم بخش مربوط به فرانشیز و بیمه‌ها متعادل شود، متأسفانه سال به سال هزینه درمان بر دوش بیماران بیشتر می‌شود و یکی از رشته‌ها، علوم آزمایشگاهی است و انتظار داریم ادامه تحصیل در این رشته که از سال ۷۸ متوقف شده برای دکترای تخصصی ادامه پیدا کند.

محمد رئیس زاده رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران، نیز به صورت آنلاین در افتتاحیه همایش حضور پیدا کرد و گفت: اهمیت علوم آزمایشگاهی و نقش عزیزان در حوزه آزمایشگاه و تشخیص بر کسی پوشیده نیست و حق مسلم یکی از مؤلفه‌های بسیار مهم و تأثیرگذار در ارائه خدمات درمانی توسط جامعه پزشکی بحث خدماتی است که همکاران ما در آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: حجم بالایی از خدمات پزشکی وابسته به این نوع خدمت است و ارتقا کیفیت خدمات آزمایشگاهی، رابطه مستقیمی با ارائه خدمات درمانی و کیفیت آنها دارد.

رئیس زاده گفت: امروز جامعه پزشکی در حوزه درمان بی نیاز از راهکارهای تشخیص نیست و آزمایشگاه نقش بسیار مهمی در ارتقای سلامت جامعه دارد.

وی با مخاطب قرار دادن دست اندرکاران برگزاری کنگره علوم آزمایشگاهی، افزود: این کنگره هدف خود را در استفاده از هوش مصنوعی و دیتاها گذاشته و تلاش کرده همگام با علم روز، مرزهای مختلف را در حوزه تشخیص آزمایشگاه ارتقا دهد و این کار بسیار مهم و اساسی است. در دنیا روش‌های تشخیصی پیشرفت می‌کند و کارها آسان‌تر می‌شود و خیلی کارها مبتنی بر دیتاهای الکترونیک است و جامعه آزمایشگاهی ما نباید عقب بماند و پا به پای دنیا حرکت کند.

رئیس زاده گفت: ما جلسات متعددی را با انجمن‌های علوم آزمایشگاهی داشتیم در جریان معضلات و چالش‌های آزمایشگاه و علوم تشخیصی قرار داریم و تلاش خواهیم کرد تا وظایف خود را در این راستا انجام دهیم و بتوانیم به جامعه آزمایشگاهی کشور کمک کنیم.

وی افزود: این آمادگی در سازمان نظام پزشکی وجود دارد که هرگونه تعامل و همکاری را با جامعه آزمایشگاهی داشته باشیم.

مهر