به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از برنا، مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، «محمد باقر نوبخت»، رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه تقویت و توسعه پژوهشگاه ها از اولویت های دولت است، گفت: این پژوهشگاه با در اختیار داشتن داده های اصلی و درست می تواند به  برنامه ریزان کشور کمک کند و در بعد نظارت بر اجرای برنامه نیز اطلاعات بسیار دقیق و درستی را در اختیار مسولین و برنامه ریزان کشور قرار دهد.

وی با اعلام اینکه تمرکز دولت به مراکز پژوهشگاهی می تواند در شرایط تحریمی کشور را بی نیاز کند، افزود: دستاوردهای علمی دانشمندان جوان ما در کشور در ابعادی است که  می توانیم ماهواره را در مدار قرار دهیم و از آن استفاده کنیم و فراتر از آن داده ها و اطلاعاتی که ماهواره ها می دهند را پردازش کنیم.

رییس سازمان برنامه و بودجه با تاکید بر اینکه یکی از معضلات کشور موضوع آب است و داده های ماهواره ای برای مدیریت منابع آب می تواند به سازمان های مرتبط بسیار کمک کند، تصریح کرد: در حال حاضر مطالعاتی را در ژرفای زمین برای موضوع آب انجام داده ایم و توانستیم به آب های ژرف دست پیدا کنیم ولی آنچه که به عنوان منابع آبی در اختیار داریم محدود است و استفاده از آن به یک راهبری و مدیریت نیاز دارد.

نوبخت آمایش سرزمین را با توجه به کم بودن منابع یکی از معضلات جهان دانست و گفت: داده های ماهواره ای فرآیند تهیه سند آمایش سرزمین را تسریع و تسهیل و بهره وری ما را هم بالاتر می برد و نه تنها سازمان برنامه و بودجه بلکه سایر دستگاه های دولتی نیز باید از این ظرفیت بزرگ استفاده کنند.

آذری جهرمی: هنر این است که با محدودیت ها مدیریت کنیم

محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در این مراسم با بیان این‌که سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی بودجه همواره برای تحقق برنامه های وزارت ارتباطات همکاری داشته است، گفت: از یکسال پیش با برنامه ریزی، مسیر رشد دانش فضایی را با همکاری مجموعه سازمان فضایی، پژوهشگاه فضایی و دانشگاه ها برای بهره برداری در عرصه اجرایی کشور آغاز کردیم.

وی با اشاره به اینکه بزرگترین انرژی برای مجموعه فضایی کشور استفاده از داده ها و اطلاعات آنها است که در سایه تحریم ها و محدودیت ها بدست آمده، افزود: تجربه نشان داده که محدودیت ها هرچند مشکلاتی را برای ما ایجاد می کند اما نمی تواند مسیر علمی ما را متوقف کند زیرا ما راه را پیدا می کنیم.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه مشکلات بودجه ای برای همه کشور است، گفت: کارها باید متناسب با بودجه های اختصاص داده شده اولویت بندی شود و البته هنر ما این است که با محدودیت ها مدیریت کنیم، مدیریتی که همه منابع موجود باشد مدیریت سختی نیست بلکه در مشکلات است که عیار توانمندی مجموعه ها سنجیده می شود.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه ماهواره های ساخته شده سفارش تولید آنها در سال ۷۸ داده شده بود، تصریح کرد: قرار بود این ماهواره ها با دقت تصاویر ۱۰۰۰ متر و با همکاری دانشگاه ها و مراکز علمی بین المللی ساخته شود ولی با عدم همکاری سازمان های بین المللی در طراحی آنها بازنگری شد و جوانان ایرانی توانستند ماهواره را با دقت بیش از ۲۰ برابر یعنی با دقت ۴۵ متر طراحی کنند.

وی افزود: دقت تصاویر ماهواره شریف نصف تصاویر ماهواره امیرکبیر است و با وضوح ۲۲ متر تصاویر را به ما می دهد و جوانان ایرانی همه را در سایه محدودیتهای بین المللی و عدم همکاری سایر کشور ها و تنها با اتکا به دانش خود ساخته اند.

بالاترین مقام ارتباطات کشور با تاکید بر اینکه کشور ما پس از به دست آوردن این دستاورد حاضر به اشتراک گذاری آن با سایر کشورها بود، گفت: بعد از ساخت موفقیت‌آمیز ماهواره از کشور آذربایجان دعوت کردیم که با همکاری یکدیگر ماهواره دوستی مشترکی را تولید کنیم.

آذری جهرمی در پایان اظهار کرد: جوانان در محدودیت های مختلف توانسته اند شکوفایی خود را نشان دهند و در سایه بی توجهی ها و عدم همکاری سایر کشورها به دلیل مسائل سیاسی صنعت فضایی کشور را رشد دادند که افتخار بزرگی است و در شرایط جدید با استفاده از این دستاوردها می توانیم به موفقیت های بالاتری هم دست یابیم.