به گزارش پایگاه خبری ربیع، مرندی افزود: مقام معظم رهبری شعار محوری سال پیشرو را «جهش تولید» قرار داده اند از اینرو ضرورت ایجاب می کند برای تحقق این شعار راهبردی همه پای کار بیایند و تلاش کنند.
وی اظهارداشت: مقام معظم رهبری در پیام نوروزی فرمودند مقداری جهش تولید در کشور اتفاق افتاده و بسیاری از کارخانه ها که به دلائلی تعطیل شده بودند به سمت بازشدن سوق پیدا کرده اند.
این کارشناس اقتصاد سیاسی گفت: حال سئوال اینکه چرا چنین اتفاقی افتاد و چطور این اتفاق در کشور کامل خواهد شد یعنی جهش تولید روند صعودی خود را طی خواهد کرد؟
وی افزود: سال ۹۷ که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا بحث خروج از برجام را اعلام کرد با این اقدام تحریم های ایران کامل تر شد.
مرندی بیان داشت: واقع مطلب اینکه با کامل تر شدن تحریم ها و سوء مدیریتی که در آن موقع وجود داشت باعث شد دولت به تکاپو بیفتد و تیم اقتصادی خود را ترمیم کند.
وی در ادامه با اعلام اینکه تحریم بیش از این که برای کشور تهدید باشد یک فرصت بزرگی است، گفت: تغییر و تحولات در تیم اقتصادی موجب کارآمدتر شدن دولت شد.
این کارشناس اقتصادی دومین عامل جهش تولید در کشور را افزایش برابری دلار و ریال عنوان کرد و افزود: این امر باعث شد که ورود کالاهای خارجی به کشور دیگر مقرون به صرفه نباشد در نتیجه میل به استفاده از کالای داخلی در جامعه افزایش پیدا کردو به تبع کارخانه های تولیدی که با ظرفیت های پائین کار می کردند و برخی ها به دلائلی تعطیل شده بودند جانی دوباره بگیرند.
وی همچنین افزایش تحریم کالاهای خارجی را از دیگر عوامل جهش تولید در مملکت برشمرد و اظهارداشت: این امر نیز باعث شد تولید کنندگان داخلی بر توان و ظرفیت های داخلی خود اتکا کنند.
مرندی به رادیو اقتصاد گفت: افزایش تحریم نفت ایران و کاهش اتکای اقتصاد ایران به درآمدهای نفت منجر به این شد که درآمد های غیر نفتی بر درآمد های نفتی در کشور غلبه پیدا کند که اتفاق بی سابقه ای است.
وی افزود: کارشناسان خارجی سال گذشته اعلام کردند که تحریم های اقتصادی می تواند منجر به جهش اقتصادی در کشور شود که خوشبختانه این پیش بینی در حال رخ دادن است.
این کارشناس اقتصاد سیاسی اظهارداشت: بدون شک با واقعی کردن قیمت ها و توجه به توان داخلی می توان جهش بزرگی در حوزه تولید کشور رقم زد.
وی اضافه کرد: اقتصاددان ها معتقدند واقعی کردن قیمت ها نخستین اقدامی که برای افزایش تولید باید انجام شود.
مرندی بیان داشت: وقتی قیمت کالاها ها بصورت غیر واقعی بالا و پائین نگه داشته می شود موجب خواهد شد تولید برای بنگاه های اقتصادی صرفه نداشته باشد در نتیجه سطح تولید پائین خواهد آمد و اقتصاد مملکت متضرر می شود.
«اقتصاد به وقت بهار» ویژه برنامه نوروزی رادیو اقتصاد است که هر روز از ساعت ۱۷ به مدت ۱۸۰ دقیقه روی آنتن می رود علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می توانند به سایت رادیو مراجعه کنند.

 انتهای پیام