به گزارش پایگاه خبری ربیع، امروز و با حضور وزیر نیرو، رونمایی از تابلوی برق سبز در بورس انرژی‌ ایران انجام شد.

علی نقوی، مدیرعامل بورس انرژی ‌در این مراسم اظهار داشت: امروز نخستین معامله برق سبز در بورس انرژی انجام خواهد شد و ایران به عنوان اولین کشور در غرب آسیاست که معاملات برق از طریق بورس انرژی در آن انجام می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر سهم آسیا و اقیانوسیه از بازار انرژی‌های تجدیدپذیر ۳۵ درصد و ارزش بازار انرژی‌های تجدیدپذیر در دنیا ۲ هزار میلیارد دلار تا سال ۲۰۳۰ خواهد شد.

به گفته مدیرعامل بورس انرژی؛ کشور عربستان ۵۰ درصد، پاکستان ۳۰ درصد و امارات عربی ۷۵ درصد از انرژی خود را از حوزه تجدیدپذیر تامین می‌کند.

وی گفت: طبق پیش‌بینی‌ها تا سال ۲۰۵۰ سهم انرژی‌های تجدیدپذیر از ۶ عنصر راهبردی تولید انرژی در دنیا به ۲۵ درصد می‌رسد.

نقوی به سابقه معاملات برق در بورس اشاره کرد و گفت: از دهه ۱۳۸۰ که هنوز بورس انرژی راه‌اندازی نشده بود، وزارت نیرو پیشنهاد انجام معاملات برق از طریق بورس را ارائه کرد و در دولت فعلی با تغییر رویکرد شاهد تلاش‌هایی برای حضور انرژی‌های تجدیدپذیر و برق در بورس انرژی بودیم که امروز اولین معامله برق در بورس انرژی آغاز خواهد شد.

مدیرعامل بورس انرژی اظهار امیدواری کرد همه نیروگاه‌های کشور بتوانند برق تولیدی خود را از طریق بورس انرژی ارائه کنند.

به گفته وی؛ معاملات برق سبز به شکل معاملات سلف ماهانه است، همچنین سال گذشته ابزار جدیدی به نام گواهی انرژی تجدیدپذیر (رک) طراحی کردیم که مورد تأیید کمیته فقهی بورس هم قرار گرفت.

محمد پورحمید کارشناس حوزه انرژی در بیان مزایای راه‌اندازی تابلوی برق سبز گفت: رفع انحصار از فروش برق با راه‌اندازی سازوکار بورس علاوه بر اینکه راهکاری برای رفع ۳ ناترازی گاز، برق و منابع مالی است، زمینه جهش در تولید برق تجدیدپذیر کشور را فراهم خواهد کرد.

 محمود کمانی رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران در این مراسم گفت:عرضه و تقاضا در بورس موجب توسعه بیشتری انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور خواهد شد.

وزیر نیرو نیز در این مراسم از ایجاد شرایط مطلوب و رقابتی برای انرژی‌های تجدیدپذیر خبر داد و گفت: تابلو سرمایه‌گذاری در صنعت تجدیدپذیر به عنوان پرسودترین سرمایه شناخته خواهد شد.