به گزارش پایگاه خبری ربیع، این روزها فضای مجازی و رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی دست به حرکتی وسیع در انتشار اخبار کذب یا نه چندان موثق و شایعاتی زده‌اند تا از این طریق هم‌راستا با دشمن، جنگ روانی را داغ کنند و اهداف او را به تحقق نزدیک نمایند.

این رویه تازه‌ای نیست، مردم ما دست‌کم ۴۰ سال است با ترفندهای تبلیغاتی و جنگ روانی دشمن آشنایی دارند و البته نمونه‌های زیادی نیز از صدر اسلام سینه‌به‌سینه به دستشان رسیده است.

با این مقدمه کوتاه ببینیم جنگ روانی چیست؟ گفته‌اند جنگ روانی عبارت است از: «مجموع اقداماتی که از طرف یک کشور به منظور اثرگذاری و نفوذ بر عقاید و رفتار دولت‌ها و ملت‌های دیگر در جهت مطلوب و با ابزارهایی غیر از ابزار نظامی، سیاسی و اقتصادی انجام می‌شود».

طرفداران این نگرش اغلب بر این باورند که تبلیغات جزء اصلی و اساسی جنگ روانی است، نه همه آن. بنابراین مجموعه اقدامات تبلیغی روانی یک کشور یا گروه به منظور اثرگذاری و نفوذ بر عقاید و رفتار دولت‌ها و مردم در جهت مطلوب خودشان را جنگ روانی گویند. حالا در این جنگ چه اهدافی وجود دارد؟

دشمن در جنگ روانی تلاش می‌کند با تبلیغات و شایعه و دروغ‌پردازی و بزرگ‌نمایی مشکلات، امید مردم را مخدوش و به یأس تبدیل کند و با این روش ملتی را نسبت به رهبران و مسئولان کشورشان بی اعتماد نماید. آنچه در فضای مجازی و رسانه‌های مأمور دست به دست می‌شود، چنانچه در این روزها در عراق دیدیم و احتمالا باز هم خواهیم دید!

با همین اهداف در حال انجام است که در نهایت به شکاف در بین طبقات مختلف جامعه و گروه‌ها و دسته‌ها و محلات و اقوام منجر خواهد شد. قلب واقعیت و نگفتن کامل یک خبر و تحریف، ابزار این روش جنگی است که از مسیر تلویزیون، رادیو، خبرگزاری، مطبوعات، سایت‌های خبری و فضای مجازی و ماهواره و… القا و اعمال می‌شود.

تجربه مردم ایران در جنگ روانی دشمن زیاد است. مثلا در طول سال ۱۳۸۵، دشمن از سناریوهایی همچون تهدیدآمیز بودن ایران برای ملل جهان، سناریوی ارعاب و تهدید ایران با انتشار اخبار امکان حمله آمریکا یا اسرائیل به ایران، تشویق ایران به مذاکره مستقیم با آمریکا، دشمن‌سازی از ایران برای اعراب و ترغیب ملل عرب و مسلمانان برای مقابله با ایران استفاده کرد و امروز مخصوصا در عراق به شیوه‌ای در حال انجام و القا است!

سناریوهایی که  می‌خواهد قرابت ملت‌های مسلمان ایران و عراق را تبدیل به فاصله کند. می‌خواهد تشکیل راهپیمایی با عظمت اربعین را کم‌رنگ و با چالش مواجه کند! تهاجمی که برای جدایی ملت ایران و عراق کلید خورده است که باید مخصوصا راهپیمایان ایرانی مورد توجه قرار دهند و با پیوستن به موکب‌های مردم ایثارگر عراق و دست در دست آنان قرار دادن، سناریوهای امروز دشمن را خنثی کنند.

همه اینها در جنگ روانی امروز نیز مورد توجه دشمن است؛ لذا جنگ روانی فعلی که با تحریم اقتصادی همزمان و موازی اجرا می‌شود چیز تازه‌ای نیست و مردم ایران از آن هراسی ندارند؛ زیرا با صبر انقلابی و تاکتیک‌های برگرفته از آموزه‌های نبوی این جنگ روانی را پشت سر خواهند گذاشت، دشمن از فرصت گرانی‌های کاذب و بی‌تدبیری‌ها و کم‌کاری‌ها استفاده می‌کند.

در جنگ جهانی اول نیز تبلیغات به عنوان حربه‌ای در راستای جنگ روانی مورد استفاده قرار گرفت. آنان برای توجیه اعمال ناپسند خود، افکار عمومی کشورها را به بی‌راهه کشانده، فریب می‌دادند و این امر در طی جنگ جهانی دوم از چنان اهمیتی برخوردار شد که طرفین جنگ در به کار بستن آن به رقابت برخاستند.

به این ترتیب، جنگ روانی در مواردی بیش از جنگ نظامی اهمیت پیدا کرد و جزئی از فعالیت‌های سیاسی، نظامی، اقتصادی و اجتماعی کشورها قرار گرفت.

امروزه دشمنان اسلام و انقلاب با شیوه‌های غیرانسانی با داشتن امکانات وسیع تبلیغاتی و رسانه‌ای، هر روز و شب در صدد جنگ روانی بر علیه کشور ما و کشورهای اسلامی همراه و همگام با ما بوده و سعی دارند با بزرگ کردن موارد و طرح اقوام و مذاهب و… صف‌های متحد را از هم جدا کنند.

همچنانی که در دوران پیامبر اسلام(ص) دشمن از جنگ روانی با تمامی ابزارش استفاده می‌کرد، امروز نیز دشمنان از این حربه برنده در وسیع‌ترین سطح استفاده می‌کنند.

دشمن در جنگ روانی خود می‌خواهد مردم کشورهای همسایه را به ما بدبین کند و مردم خودمان را نیز نسبت به مسئولان بدبین و نگرانی و اضطراب در مردم ایجاد نماید.

نیز ترور شخصیت و لکه‌دار کردن قداست ارزش‌ها، مسئولین و نظام و ایجاد فضای ناسالم اجتماعی، تفرقه در میان مردم برای ازبین‌بردن وحدت و یگانگی و تحریف واقعیات از ابزارهای اصلی دشمن در جنگ روانی است.

بصیرت و صبر و تبعیت از رهبری می‌تواند این هجمه دشمن را نقش بر آب کند و منافع ملی و حفظ اقتدار ملت ایران را به ارمغان آورد.

بی شک مردم ایران در روزهای پر شور و شعوری که در پیش است و با حضور همراه با بصیرت علوی و حسینی، با احترام و تکریم میزبانان خوب عراقی، با جنگ روانی دشمن مقابله می‌کنند و برای حفاظت از نظام جمهوری اسلامی که دستاورد تاریخی خودشان و بر گرفته از مکتب امام حسین (ع) است از هیچ کوششی دریغ نخواهند کرد و اربعین امسال را باشکوه‌تر از سال‌های گذشته برگزار خواهند کرد و نشان خواهند داد دل و جان دو ملت ایران و عراق به هم پیوسته و این پیوستگی نا گسستنی است.