به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از روابط‌عمومی سازمان راهداری‌و‌حمل‌و نقل جاده‌ای به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی کشورمان و رییس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران آذربایجان در حاشیه نشست روسای کمیسیون همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به این‌ که جمهوری اسلامی ایران مرز مشترک بسیار طولانی با آذربایجان و مرزهای تجاری گسترده ای با آن کشور دارد، افزود: شبکه حمل و نقلی دو کشور ایران و آذربایجان شبکه بزرگی است و برنامه های فراوانی را برای تکمیل کریدور شمال-جنوب با کشور آذربایجان در پیش رو قرار داده ایم.

بذرپاش تصریح کرد: تاکید دولت جمهوری اسلامی ایران و شخص رییس جمهور تقویت و توسعه روابط با کشور آذربایجان بود که در این دیدار بخشی از این مهم حاصل شد.

اتمام ساخت پل مرزی آستاراچای

رییس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان ادامه داد: مذاکرات خوبی انجام شد، هم اینک پل مرزی آستاراچای به اتمام رسیده است که مقرر شد تا پایانه موقت مرزی ایران در آستارا چای هرچه سریع تر با سامانه های گمرکی و مرزبانی ایران مستقر شوند، همچنین توافق شد تا در چهار ماه آینده پایانه مرزی جدید را به بهره‌برداری برسانیم که ظرفیت خوبی را برای حمل ونقل کامیون های دو کشور فراهم می کند.

وی توضیح داد: یکی از مشکلاتی که پیش تر وجود داشت، پایانه موجود با عرض گذر کم و همچنین پل قدیمی بود که مانع از تردد آسان می‌شد، در عین حال سختگیری هایی از طرف آذربایجان بود که بعضا صف‌های طولانی را ایجاد می کرد که با ایجاد پل جدید، بخشی از این مشکلات کاهش یافته است.
وزیر راه و شهرسازی گفت: با توافقی که پیش تر انجام شد عملیات مقاوم سازی و تعریض پل موجود در حال انجام است، در این نشست نیز توافق شد تا طرف آذربایجانی نسبت به این مهم اهتمام بیشتری داشته باشد تا پل موجود مقاوم سازی و تعریض شود تا کامیون های بیشتری بتوانند در این مسیر تردد کنند.

افزایش ظرفیت ترددها با جمهوری آذربایجان

وی دیگر موضوعاتی که در این نشست مورد بحث و بررسی قرار گرفت را افزایش ظرفیت ترددها عنوان کرد و افزود: در مرز بیله سوار و در مرز آستارا تقاضای ایران این بود که ظرفیت افزایش پیدا کند که مورد موافقت کشور آذربایجان قرار گرفت، مقرر شد ظرفیت تردد روزانه افزایش پیدا کند که این افزایش تردد سبب تسهیل در تردد و افزایش تجارت دو کشور ایران و آذربایجان می‌شود.
بذرپاش ادامه داد: محور دیگر گفتگوهای انجام شده در این نشست ، مسیر ارتباطی بود که از محور آق بند وارد خاک ایران می‌شود، پیشنهاد ما این بود که از جلفا خارج شود و مقرر شد تا این پیشنهاد به کشور آذربایجان منتقل شود،همچنین تواق شد تا عملیات اجرایی پل آق بند هرچه سریع تر انجام شود که ساخت این پل برعهده کشور آذربایجان است.

فعال سازی بازارچه های مرزی ایران و آذربایجان

وزیر راه و شهرسازی گفت: بعد از آن‌که نقطه صفر مرزی توسط وزارت امورخارجه تعیین می شود، عملیات اجرایی احداث پل انجام خواهد شد، همچنین فعال سازی بازارچه‌های مرزی مشترک که یکی از اصلی ترین ظرفیت های توسعه تجارت در کشورهای همسایه است مقرر شد در زمان کوتاهی انجام شود.
وزیر راه و شهرسازی موضوع دیگر گفتگوهای دو کشور را حل مشکلات کامیون داران ایران و آذربایجان عنوان کرد و گفت: کمیته مشترکی تعیین شد تا مشکلات را بررسی کند و ظرف دو ماه آینده نسبت به رفع آن مشکلات اقدام کند.
وی گسترش روابط با کشور آذربایجان را مهم خواند و تصریح کرد: دسترسی کشورمان با کشورهای شمالی از طریق کشور آذربایجان است و بنابراین تقویت روابط و همکاری با آن کشور برای ما بسیار حائز اهمیت است، شبکه حمل و نقل و ترانزیتی ایران نیز با کشور آذربایجان ارتباط دارد که حجم زیادی از حمل کالا می تواند از این مسیر باشد.