به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از فارس از شهرستان ساری، سردار عبدالله ملکی در نشست هم‌اندیشی، مودت و تجدید خاطرات فرماندهان عالی دفاع مقدس که در پلاژ وزارت کشور برگزار شد، هدف از برگزاری این مراسم را یادآوری رسالت و وظیفه ما رزمندگان و پیشکسوتان بر مبنای بیانیه گام دوم انقلاب بر اساس تاریخ دفاع مقدس بر شمرد و اظهار کرد: همچنین بررسی دورنمای تدوین کارنامه لشکر ۲۵ کربلا، تقویت اخوت و برادری، تعیین فرماندهان معین در محورهای پژوهشی برای تدوین اطلس لشکر ۲۵ کربلا و تهیه مستند ۲۵ قسمتی عملکرد لشکر ۲۵ کربلا از اهداف این همایش است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مازندران تصریح کرد: نهضت جمع‌آوری خاطرات رزمندگان و پیشکسوتان نیز در دستور کار قرار گرفت و امیدواریم بتوانیم با همکاری دستگاه‌ها و کنگره سرداران و ۱۰ هزار شهید استان، ۱۰ هزار و ۴۰۰ ساعت خاطره جمع‌آوری کنیم.

وی ادامه داد: این اداره کل برابر ابلاغ، ۱۱۵ برنامه فرهنگی هنری را در سال۹۸ در دستور کار دارد که دو موضوع مهم ساخت و تکمیل مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس و تدوین نقش مازندران در دفاع مقدس از جمله مأموریت‌های مهم به شمار می‌آید.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مازندران با بیان اینکه از آغاز ساخت مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس ۱۲ سال می‌گذرد، گفت: این مجموعه در مساحت وسیعی در بخش شرقی شهر ساری در دو طرف رودخانه تجن در مسیر زائران رضوی در زمینی ۶۰ هکتاری در حال احداث است.

وی با بیان اینکه تاکنون در ساخت این مرکز ۴۴ میلیارد تومان هزینه شده است، اضافه کرد: برای تکمیل این پروژه نیازمند بیش از ۵۰ میلیارد تومان اعتبار هستیم.

ملکی از جمع‌آوری بیش از ۹۶۹ هزار و ۴۱۶ سند مکتوب خبر داد و ادامه داد: بخشی از این اسناد به صورت دیجیتالی درآمده و بخش دیگر در حال دیجیتالی شدن است و ۴ هزار و ۵۰۰ سند ورود به ماوا شده است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مازندران از تهیه و ساماندهی ۵ هزار ساعت مصاحبه تاریخ شفاهی در حوزه فرماندهان و روحانیت و… خبر داد و حمایت و چاپ و تدوین ۱۸۲ عنوان کتاب را نیز یکی از عملکردهای این اداره از ابتدا تاکنون عنوان کرد و افزود: همچنین کتاب عملکردی جمعیت هلال احمر استان آماده تدوین بوده و عملکرد هفت نهاد نیز در مرحله تدوین قرار دارد.

وی اضافه کرد: چاپ و تدوین ۵۰ کتاب و ۲۰ کتاب صوتی در سال ۹۸ در دستور کار ما قرار دارد.

ملکی تهیه دانشنامه استانی دفاع مقدس در سه محور جغرافیا و نظامی، فرهنگی اجتماعی و اشخاص و شهدا یکی از ماموریت‌های این اداره کل برشمرد و ادامه داد: تاکنون هزار مدخل استخراج شد که ۱۰۰ مقاله تهیه شده است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مازندران با بیان اینکه در حوزه خاطرات شفاهی زنان ایثارگر استان هزار ساعت جمع‌آوری شده است، گفت: همچنین ایجاد دفتر حفظ آثار دفاع مقدس و ایجاد پایگاه‌های فرهنگی دفاع مقدس از ابتکارات این اداره کل بوده است.

در این همایش که با حضور ۴۰ فرمانده دفاع مقدس استان برگزار شد، مصوباتی درباره محورهای همایش تنظیم شده است.

انتهای پیام/۳۱۴۱/ج