قطر امیدوار است تا سال ۲۰۲۲ که میزبانی جام جهانی را بر عهده دارد، ۲۰ میلیارد دلار در صنعت ورزش خود سرمایه گذاری کند.

به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از فیگارو، یوسف محمد مدیر کل مرکز اقتصادی قطر (QFC) اعلام کرد دوحه به دنبال ایجاد مجموعه‌های ورزشی و زیرساخت‌هایی است تا پاسخی به بعضی از کشورهای منطقه بدهد که قطر را به حمایت از گروه‌های جهادی متهم کرده و باعث شده‌اند تا قطر را به انزوای اقتصادی و سیاسی بکشانند.

یوسف محمد در حاشیه افتتاح چشم انداز قطر ۲۰۲۲ گفت: جاه طلبی‌ها و رشد زیادی در زمینه اهداف ایجاد شده است. باید استراتژی‌هایی ایجاد شود تا میزبانی جام جهانی باعث شود تا سرمایه گذاری‌ها در قطر حتی بعد از جام جهانی ۲۰۲۲ نیز افزایش داشته باشد.

او تخمین زده است که بازار ورزش در قطر تا ۳ سال آینده به ۲۰ میلیارد دلار برسد. او البته از اعلام ارزش فعلی بازار قطر خودداری کرد.

قطر هم‌چنین می‌خواهد از زیرساخت‌های آکادمی اسپایر در دوحه نیز استفاده کند. این آکادمی میزبانی از تیم‌هایی چون بایرن مونیخ و پاری سن ژرمن را عهده دار بوده است و قطری‌ها می‌خواهند از این امکانات عالی در ادامه برای جذب سرمایه و افزایش اعتبار بین‌المللی استفاده کنند.

به گفته او، ایجاد این استراتژی پاسخ روشنی به تنش در خلیج فارس است جایی که عربستان و هم پیمانانش، قطر را به حمایت از گروه‌های تندروی اسلامی و ارتباط نزدیک به ایران متهم کرده‌اند، ولی قطر با رد ادعای ارتباط با گروهای تندرو عنوان کرد، این کشورها به دنبال تغییر رژیم در قطر هستند.