به گزارش پایگاه خبری ربیع، از جان اشبری به عنوان یکی از بزرگترین شاعران قرن بیستم آمریکا یاد میشود. او یکشنبه ۱۲ شهریور در ۹۰ سالگی به مرگ طبیعی از دنیا رفت.

او نخستین شاعر آمریکایی بود که کتابخانه ملی آمریکا هنگامی زندگی یک نسخه ویژه از شعرهایش را منتشر کرد. اشبری تقریبا تمام جوایز مهم ادبی آمریکا را برده بود که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به جایزه پولیتزر، جایزه ملی کتاب آمریکا و جایزه شاعران جوان ییل اشاره کرد.

او که در ۵۸ سالگی برنده جایزه مک‌‌‌آرتور شده بود، سال ۱۹۲۷ در نیویورک به دنیا آمد. یکی از مشهورترین مجموعه شعرهای جان اشبری «خودنگاره در آینه‌ای کوژ» است که سال ۱۹۷۵ در رویدادی نادر سه جایزه پولیتزر، جایزه ملی کتاب آمریکا و جایزه حلقه ملی منتقدان کتاب را از آن خود کرد.

نشان لژیون دنور در سال ۲۰۰۲ از طرف دولت فرانسه به اشبری اهدا شد. او سال ۲۰۱۲ از باراک اوباما رییس‌جمهور وقت آمریکا مدال ملی علوم انسانی گرفت.

اشبری سال ۲۰۱۵ در گفت‌وگو با نیویورک تایمز شاعرانی چون والاس استیونز، الیزابت بیشاپ، لوییس مک‌نیس و دیلن توماس را الهام‌بخش خود در راه شعر سرودن خوانده و کتاب «در جستجوی زمان از دست رفته» را تاثیرگذارترین اثر ادبی در دوران حرفه‌ای خود نامیده بود.

خبرآنلاین/۲۱۰