به گزارش پایگاه خبری ربیع، بر اساس آمارهای موجود،‌ در خرداد ماه سال جاری،‌ هشت هزار و ۶۴۳ عنوان کتاب منتشر شده که از این میان، پنج هزار و ۷۰۱ عنوان تألیفی و دو هزار و ۹۴۲ عنوان ترجمه بوده است. بر این اساس، ناشران تهرانی شش هزار و ۲۹۷ عنوان کتاب و ناشران شهرستانی دو هزار و ۳۴۶ عنوان منتشر کرده‌اند.

شمار کتاب‌های چاپ اول پنج هزار و ۲۱۱ عنوان و تجدید چاپ  سه هزار و ۴۳۲ عنوان بوده است. میانگین شمارگان کتاب در خردادماه، هزار و ۸۶ نسخه و میانگین قیمت نیز با ۱۵ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۶۸ هزار و ۹۰۰ تومان رسیده است.

در میان رده‌های دیویی نشر، ادبیات با دو هزار و ۵۱ عنوان در صدر و پس از آن کودک و نوجوان با هزار و ۲۶۴ عنوان در رده بعدی پرعنوان‌ها قرار دارد.

در حوزه کودک و نوجوان- همانطور که گفته شد‌- هزار و ۲۶۴ عنوان کتاب منتشر شده که ۶۲۹ عنوان آن تألیفی و ۶۳۵ عنوان ترجمه بوده است،‌ در خردادماه باز هم روند انشار کتاب‌های ترجمه در حوزه کودک نسبت به کتاب‌های تالیفی بیشتر بوده و این نگرانی بسیاری از فعالان نشر کودک و نوجگوان را برانگیخته است.

این نگرانی در مقایسه بین چاپ اول‌ها  و تجدید چاپی‌ها در حوزه کودک و نوجوان نیز به چشم می‌آید‌، در حالیکه ۵۱۰ عنوان کتاب چاپ اول در این حوزه در خرداد ماه منتشر شده است‌، شمار تجدید چاپی‌ها به ۷۵۴ نسخه رسیده است. موضوع نگران‌کننده دیگر در آمار کتاب‌های کودک و نوجوان در خرداد ماه مسئله افزایش قیمت کتاب نسبت به ماه گذشته است‌، در حوزه کودک و نوجوان قیمت کتاب نسبت به ماه گذشته ۵۸ درصد افزایش را تجربه کرده است.

این افزایش قیمت‌ها در حالی است که در بازه زمانی مشابه در سال قبل میانگین قیمت کتاب در حوزه کودک و نوجوان ۳۰ هزار تومان و میانیگن قیمت کل نیز ۴۴ هزار تومان بوده است،‌ به عبارت دیگر قیمت کتاب نسبت به بازه زمانی مشابه در خرداد ماه ۵۳ درصد افزایش قیمت داشته است.

این افزایش ۵۳ درصدی قیمت کتاب در حالی رخ داده است که قیمت کاغذ در یک ماه گذشته کمی بیش از ۲۰ درصد افزایش داشته است.

تسنیم