مظفر حاجیان

به گزارش پایگاه خبری ربیع، میلاد با سعادت بانوی با کرامت اهل بیت حضرت معصومه (س)، آغاز دهه کرامت و روز دختر را گرامی و به همه دختران سرزمینم ایران تبریک عرض می کنم. دهه کرامت، دهه پر برکتی است که آغازش میلاد مبارک دخت گرامی هفتمین امام شیعیان، با پایانش میلاد مسعود خورشید عالمتاب ایران زمین حضرت علی بن موسی الرضا (ع) گره خورده است. به همین مناسبت، در این نوشتار کوتاه به جایگاه دختران و زنان می پردازیم. تاریخ گواهی می دهد دختران در اقصی نقاط عالم قبل از اسلام مظلوم واقع شده و به بدترین شیوه با آنها برخورد شده است. چنانچه گقته شده است مرکز تمدن کلدانیان و آشوریان، سالی یکبار دخترانی را که پا به سن زناشویی گذاشته بودند هر یک را بر حسب زیبایی، به نرخی می فروختند. نیزدر سراسر آفریقا، ارزش زن از یک تخم مرغ کمتر بود، زیرا اگر تخم مرغ ها در دست زنی می‌شکست، به اعدام محکوم می شد. و در استرالیا، زن حکم حیوانی اهلی را داشت که فقط برای شهوت رانی، حمل بار و تولید نسل به کار می رفت. مظلومیت زن در دوران پیش از ظهور اسلام به حدی بود که در برخی قبایل پی درپی زاییدن دختر، مادر را با نوزاد زنده به گور می کردند که این شدت جهالت آن دوران را می رساند. اما قرآن کریم به سنت غلط مملوک بودن زن پایان داد و فرمود: ای کسانی که ایمان آورده اید، برای شما حلال نیست که زنان را به اکراه به ارث ببرید. در جهان امروز یکی از موضوعات مهم اجتماعی جایگاه و نقش دختر در عرصه خانواده و اجتماع است.

متاسفانه هنوز هستند انسان هایی که جاهلانه پسر را بر دختر ترجیح می دهند و یا مردانی که زن را کنیز گوش به فرمان می پندارند و از الرجال قوامون علی النسا سوء استفاده می کنند و خود را برتر می دانندگر چه این نگاه گویای نقصان عقلی چنین مردانی است که با پیشرفت علم هنوز در جهالتند؟!. در اسلام زنان و دختران از جایگاه خاصّی برخوردارند. تعابیر زیبایی که برای دختران به کارگرفته شده، نشان از امتیاز و ویژگی خاصّ دختران دارد. واژه هایی چون: ریحانه (گل)، قواریر (بلورها)، و حسنه (نیکی). اسلام دینی است که به زنان و دختران و حقوق آنها ارزش و اهمیت زیادی داده است. در عصر کنونی که جامعه غربی در اوج بهره کشی از زنان و دختران تلاش می کند با قانونمند کردن ضدّ ارزش های خود برای دیگر جوامع و فرهنگ ها، فشارهای فراوانی را خصوصاَ بر مسلمانان وارد سازد توجّه به جایگاه دختران در سخن و سیره معصومان بسیار با اهمیت به نظر می رسد. خداوند در آیه ۴۹ سوره شوری دختر را به عنوان هدیه الهی معرفی می کند و انسان ها باید از این هدیه خداوند خوشحال شوند.” لِلَّهِ مُلْک السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ یخْلُقُ ما یشاءُ یهَبُ لِمَنْ یشاءُ إِناثاً وَ یهَبُ لِمَنْ یشاءُ الذُّکورَ”فرمان روایی آسمان‌ها و زمین مخصوص خداست، هر چه بخواهد می‌آفریند، به هر که بخواهد دختران بخشد و به هر که بخواهد پسران بخشد. پسر و دختر هدیه الهی هستند و فرقی بین این دو نیست. این بیان در دورانی که از روی جهالت دختران را زنده به گور می کردند و حتی امروز که دنیای غرب زن را به پایین ترین جایگاه سقوط داده است بسیار مهم است. در دوره جاهلیتی که دختر زنده به گور می شد پیامبر اسلام (ص) دست دخترش را می بوسید و او را در مهمترین مسائل اجتماعی مثل مباهله وارد می ساخت تا با فرهنگ منحوس جاهلیت مقابله کند و دختران و زنان را از آن وضعیت اسفناک نجات دهدمجموع رفتار پیامبر اسلام با دختران و زنان می طلبد که پیامبر اسلام (ص) را بنیانگذار تکریم دختران و زنان بدانیم و تکریم دختران و زنان شیوه رفتاری پیامبر اعظم (ص) است و حیات واقعی دختران و زنان میراث گرانبهای رسول مکرم اسلام است، پس بر پیروان واقعی رسول گرامی اسلام است که این شیوه و روش را الگو بگیرند و زنان و دختران را بیش از پیش تکریم نمایند.

رسول حق (صلی الله علیه وآله وسلم) فرمود: اِنَّ اللّهَ تَبارَک وَ تَعالی عَلَی الاِْناثِ اَرَقُّ مِنْهُ عَلَی الذُّکورِ، وَ ما مِنْ رَجُل یدْخِلُ فَرْحَهً عَلی اِمْرَأَه بَینَهُ وَ بَینَها حُرْمَهٌ اِلاّ فَرَّحَهُ اللّهُ یوْمَ الْقِیامَهِ. خداوند به دختر مهربانتر از پسر است، کسی که باعث خوشحالی دخترش شود، خداوند روز قیامت او را خوشحال می کند.

اما، حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها دارای شخصیتی رفیع و والا مقام می‌باشد به طوری که ائمه طاهرین علیهم السّلام از این بانو، با جلالت و تکریم یاد کرده‌اند و حتی پیش از ولادت آن حضرت، بلکه پیش از ولادت پدر بزرگوارش، نام او بر لسان بعضی از ائمه علیهم السّلام آمده و از مقام والای او سخن گفته‌اند امام صادق علیه السّلام می‌فرمایند: «شهر قم، حرم ما است و در آن زنی از فرزندان من مدفون می‌شود، به نام فاطمه هر کس او را زیارت کند بهشت برای او ثابت می‌شود… .»

 این فرمایش که نمونه اش بسیار است حاکی از شأن و عظمت و فضیلت این بانوی مکرم اسلام می‌باشد. بی‌شک این فضایل و خصوصیات اخلاقی این بانوی بزرگ است که او را دارای چنین مقام و منزلتی نموده است و بر اساس احادیث امامان معصوم مدفن فاطمه معصومه در قم ملجا و پناهگاهی برای علاقمندان خاندان عصمت و طهارت گردیده است. اگر دختران جامعه اسلامی آنحضرت را الگوی خود قرار دهند آینده ای سعادتمند خواهند داشت و شخصیت والای خود را به دست می آورند و راه رشد و کمال و پیشرفت برای آنان گشوده می گردد.

مظفر حاجیان