به گزارش پایگاه خبری ربیع، پریسا خاکبازان/دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی از رونمایی ۳۰ محصول هسته‌ای در سال ۹۷ خبر داد و گفت: انرژی هسته‌ای بر پایه اعتماد و تخصص دانشمندان در حرکت رو به جلو است .

علی‌اصغر زارعان، در مراسم افتتاح نمایشگاه تخصصی دستاوردهای صنعت هسته‌ای در دانشگاه آزاد نجف‌آباد  گفت:عمده فعالیت‌ها در بخش هسته‌ای شامل مباحث انرژی پاک، حوزه سلامت و حوزه پرتودهی، تولید رادیوداروها که هم‌اکنون بالغ بر یک میلیون نفر در کشور از این صنعت استفاده می‌کنند، است.

زارعان در تشریح مسأله برجام در زمینه هسته‌ای گفت: این‌که عده‌ای می‌گویند ما در برجام خیلی از امتیازات را از دست دادیم باید بگویم هر وقت نظام اراده کند، ما بهتر از قبل به وضعیت گذشته باز می‌گردیم و در برجام چیزی را در عرصه‌ فنی از نظر زیرساختی از دست نداده‌ایم و صرفاً کاهش دادیم.

وی با اشاره به اینکه برخی در محافل رسانه‌ای این‌گونه بیان کرده‌اند که تولید آب‌ سنگین اراک تعطیل شده، در حالی که این‌گونه نیست و هر موقع نظام اراده کند، ظرفیت آب سنگین را بالا خواهیم برد گفت: سالانه ۲۰ تن آب‌سنگین در اراک  تولید می شود و حتی غیر از تولید، وارد عرصه صادرات نیز شده‌ایم و حدود ۷۰ تن آب‌ سنگین را به دو کشور جهان صادر کرده‌ایم.

وی پاشنه آشیل صنعت هسته‌ای را مواد اولیه بیان کرد و افزود: در زمینه اکتشاف معادن اورانیوم که ماده اولیه صنعت هسته‌ای را تشکیل می‌دهد، توانسته‌ایم با توان متخصصان داخلی سالانه ۵۰ تن اورانیوم از دل کویر در اقصی‌نقاط کشور استخراج‌ کنیم   به طوری که متخصصان توانستند تحلیل محتوا را که تنها انحصاری در دست انگلیس بود، به دست آورند.

 وی با اشاره به برخی دستاوردهای صنعت هسته‌ای در دیگر صنایع افزود: در حوزه سلامت طی ۳ سال گذشته توانسته‌ایم دستگاهی برای تولید واکسن طراحی کنیم که بهتر از نوع آمریکایی آن بوده و هم‌اکنون تحویل انستیتو پاستور شده است؛ صنعت نفت و ساخت سانتریفیوژ در کشور به صورت کاملاً بومی است .

زارعان صنعت هسته‌ای را موتور محرک دیگر صنایع برشمرد و یادآور شد: ایران از نادر کشورهایی است که توانسته در عرصه صنعت هسته‌ای بدرخشد.

وی ادامه داد: از مرحله اکتشاف تا مرحله ساخت مجتمع‌های سوخت صنعت هسته‌ای به‌ طور کامل در کشور بومی‌ شده و این در حالی است که تنها کشور روسیه در ساخت مجتمع‌های سوخت حرف اول را می‌زد و حتی امروز به مرحله صادرات آب‌سنگین به روسیه و آمریکا رسیده‌ایم.

  وی تاکید کرد:طرف مقابل به دنبال اتهام‌زنی به ایران است؛ باید بدانیم برجام یک قرارداد یک طرفه نیست و آمریکا امروز بیش از گذشته نگران اجماع کشورهایی چون کره شمالی و جنوبی است.