به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از  فارس از سنندج، محمدکاظم چقازردی در سی‌و چهارمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان کردستان که هم‌اکنون با حضور معاون اقتصادی رئیس جمهور در سنندج در حال برگزاری است، اظهار کرد: این استان نیاز به اقدامات توسعه‌ای به صورتی که حرکت‌ها کاملا مشهود و بتواند زمینه رونق را فراهم سازد.

وی اضافه کرد: در کارگروه نظام بانکی آنگونه که مشهود است این استان از نظر توسعه یافتگی به دلایل مختلف یک عقب‌ماندگی‌هایی دارد.

مدیرعامل بانک سپه افزود: در بحث آمایش سرزمینی و توسعه متوازن نظام بانکی برای رفع محرومیت در کردستان باید قدم‌های بلند‌تری برداشت.

نسبت مصارف بانکی به منابع در کردستان نرمال است

چقازردی گفت: در وضعیت فعلی نسبت مصارف به منابع یک نسبت نرمال است و حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد است اما برخی بانک‌ها روی حسابی که مشتریان در مرکزیت پرداخت کرده‌اند شاید ۱۰۰ درصد منابع را صرف کرده‌اند.

وی افزود: آنچه در جمع بندی به نتیجه رسیده‌ایم منابع نظام بانکی محدود است لذا با این محدودیت باید با اولویت مصرف کنیم و اولویت در سال رونق تولید حمایت از واحدهای کوچک و متوسط است.

مدیرعامل بانک سپه اظهار کرد: بر همین اساس در استان مصوب شده که هیچ واحد تولیدی که نیاز به سرمایه در گردش دارد برای تامین سرمایه در گردش با مشکل مواجه نشود.

وی خاطرنشان کرد: برخلاف سرمایه‌گذاری ارزی و ریالی که صورت گرفته برخی از واحدهای تولیدی زیر ظرفیت تولید کار می‌کنند که این درست نیست پس برای فعال‌سازی آنها مصوب شده که بانک‌ها حضور بیشتری را در استان داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه در استان کردستان نسبت مطالبات غیرجاری از میانگین کشور پایین است، گفت: این بیانگر این است که یک تعهدی در بین فعالین اقتصادی وجود دارد و این یک اطمینان بخشی به سیستم و نظام بانکی است.

وی با بیان اینکه برخی از خواسته‌های مطرح شده مستلزم طرح در شورای بانک‌ها و شورای پولی و اعتباری است، خاطرنشان کرد: این استان یک دین تاریخی به گردن ملت ایران دارد.

وی افزود: اولین خواسته از مدیران استانی این است که بیشتر بکوشند تا سهم بیشتری از اعتبارات کشوری را جذب کنند تا چهره محرومیت را از این استان بزدایند.

انتهای پیام/