به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از ایرنا، از اعلام روز شنبه معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، معصومه ابتکار در نشست کارگروه ملی توانمندسازی زنان سرپرست خانوار افزود: توجه و دقت بیشتر برای پرداختن به مسایل معیشتی زنان سرپرست خانواری که تحت پوشش و حمایت ‌های کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی، تامین اجتماعی قرار دارند، بسیار ضروری است.
وی اضافه کرد: به طور قطع تعدادی از این زنان سرپرست خانوار از طرح ‌های حمایتی سازمان‌ های دولتی جا مانده‌ اند و باید به اشتغال و حمایت از آنها توجه داشت.
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری ادامه داد: خوشبختانه جهاد دانشگاهی با دستگاه ‌های مختلف درباره زنان سرپرست خانوار همکاری و همراهی داشته و گزارش ‌های خوبی هم از وضعیت و شرایط آنان ارائه کرده است.
ابتکار به تفاهم‌ نامه ‌های معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و وزارت کار با جهاد دانشگاهی اشاره کرد و افزود: اشتغال زنان سرپرست خانوار اهمیت زیادی دارد چرا که آسیب ‌پذیری این گروه نسبت به دیگر اقشار جامعه بیشتر است بنابراین باید توجه خاصی به این گروه از جامعه شود.
وی تصریح کرد: گزارش‌ های فراوانی از آموزش‌ و طرح ‌های فنی و حرفه ‌ای با محوریت کارآفرینی وجود دارد، اما عملا رسیدن به شغل و درآمد پیچیده است. مشاغل خانگی ظرفیت‌ های زیادی برای زنان سرپرست خانوار دارد، طبق گزارش‌ های اعلام شده از اقدامات صورت گرفته مشاهده می‌ کنیم که بانوان فضای غیررسمی را راحت ‌تر می ‌پذیرند.
ابتکار در ادامه گفت: طیف وسیعی از بانوان ایرانی در حوزه بهداشت و خدمات درمانی تحصیل کرده ‌اند و نباید تصورمان این باشد که زنان فقط در موضوعاتی مانند صنایع دستی می ‌توانند فعالیت کنند.
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری افزود: همچنان زنان تحصیلکرده بیکار سه برابر آقایان هستند و عدم توجه به این مساله معضلات اجتماعی زیادی به همراه خواهد داشت.
وی اظهار داشت: متاسفانه در بحث آمار مشاغل خانگی با مشکل رو به ‌رو هستیم و برخی آمارها ایران را جزو کشورهای عقب مانده در حوزه مشاغل خانگی نشان می ‌دهد، اما واقعیت ندارد چراکه میزان مشاغل خانگی در ایران ۱۴ یا ۱۶ درصد نیست. ما فقط آمارهای رسمی را در نظر می‌ گیریم در حالی ‌که عمده مشاغل خانگی در ایران غیررسمی هستند. بنابراین با یافتن راه‌ حلی مناسب باید مبانی آماری خود را نسبت به این مساله تقویت و به روز کنیم.
ابتکار اضافه کرد: بسیاری از افراد به دلیل پرداخت مالیات، حق بیمه یا دریافت مجوز به دنبال ثبت فعالیت خود در مشاغل خانگی نمی ‌روند و به همین دلیل آمارهای رسمی عدد و ارقام غیر واقعی بوده و ایران را جزو کشورهای عقب مانده در این حوزه نشان می دهد.
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری افزود: رتبه شکاف جنسیتی ایران مطابق واقعیت ها نیست، چرا که سیستم ارائه گزارش دچار اشکال است و باید اصلاح شود.
طبق ماده ۸۰ قانون برنامه ششم توسعه، دولت مکلف است طبق قوانین مربوطه و مصوبات شورای اجتماعی به منظور پیشگیری و کاهش آسیب ‌های اجتماعی، نسبت به تهیه طرح جامع کنترل و کاهش آسیب ‌های اجتماعی با اولویت اعتیاد، طلاق، حاشیه ‌نشینی، کودکان کار و مفاسد اخلاقی مشتمل بر محورهای اشاره شده در این ماده باید به‌ گونه‌ ای عمل کند تا آسیب ‌های اجتماعی در پایان برنامه به ۲۵درصد میزان کنونی کاهش یابد.
بند «ت» قانون برنامه ششم توسعه به «تهیه و اجرای کامل طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار طبق قوانین و مصوبات شورای اجتماعی تا پایان اجرای قانون برنامه توسط ریاست جمهوری (معاونت امور زنان و خانواده) با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سایر نهادهای ذیربط و تایید برنامه یادشده در هیات وزیران و تصویب در مجلس شورای اسلامی و نظارت بر اجرایی شدن آن» درباره حمایت از زنان سرپرست خانوار تاکید دارد.