به گزارش پایگاه خبری ربیع، احسان خاندوزی در جمع خبرنگاران درباره تفاهمنامه ۲۵ ساله ایران و چین اظهار داشت: به ثمر نشستن تفاهم ایران و چین مستلزم این است که در لایه قراردادی و بخشی به قرارددهای مشخصی برسند، فرایندی است که در چند ماه اخیر دستگاه‌های مختلف درگیر بوده و جلسات متعددی هر کدام از وزارتخانه‌ها در حوزه بخشی برگذار کرده و در حال نهایی شدن است.

وی افزود: دیدار وزیر امور خارجه با همتای چینی به عنوان نقطه شروع و نویدبخش است که در ماه آینده نه فقط در لایه کلیات و تفاهم‌های بلندمدت، در حوزه بخشی هم وارد انعقاد قراردادهایی می‌شویم، تا تفاهم‌های بخشی شروع نشود ثمرات تفاهم ۲۵ ساله برای هیچ یک از دو طرف قطعی نخواهد بود.

وزیر اقتصاد گفت: اراده سیاسی جدی که دولت سیزدهم این است که در کنار آن بتوانیم با سایر شرکای راهبردی هم وارد تعاملات بلندمدت شویم که ظرف ۲ تا ۳ سال آینده ثمرات آن را خواهیم دید.

وزیر اقتصاد بیان داشت: حدود ۴ میلیارد دلار کنسیرسویمی متشکل از بانک‌های سراسر کشور در حال نهایی شدن است و بزودی اطلاع‌رسانی می‌شود.

وی ابراز امیدواری کرد که با این دست تعاملات کمک کنیم نظام بانکی کشور در پشتیابی از تولید بویژه پروژه‌های بزرگ و پیشران که خود کشنده بخش‌های دیگری از منافع اقتصادی هستند نقش ایفا کنند.

ایلنا