به گزارش پایگاه خبری ربیع، علیرغم اینکه پروژه بن – بروجن توسط دادستانی چادگان متوقف شده است اما بازهم دولت سیزدهم برای آن بودجه درنظرگرفته و کمترین توجهی برای احیای حوضه آبریز از سر شاخه تا تالاب گاوخونی نداشته است.

علیرغم هشدارهای کارشناسانه که بر سر حوضه بحران زده زاینده رود وجود دارد بازهم عزم برای اجرای این پروژه وجود دارد  و برای اجرای این پروژه بودجه چند برابری درسال ۱۴۰۱ در نظرگرفته شده است ، این در حالی است که غیر کارشناسی بودن این طرح و همچنین هزینه بالای اجرای لوله کشی و برق مورد نیاز برای پمپاژ آبی که به گفته نمایندگان ادوار اصفهان در مجلس تا ۶۰-۷۰ میلیون متر مکعب از آبی که از سرشاخه ها و از طریق کارون برای مصارف شرب،اصفهان ، یزد و استان چهار محال بختیاری اختصاص داده شده است را یکجا می بلعد و دیگر چیزی برای تامین مصارف این استان ها باقی نمی نماد و این مسئله مثال همان ضرب المثلی است که “آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم”.

با توجه به موقعیت و حساسیت حوضه آبریز زاینده رود و دغدغه هایی که کشاورزان، فعالان زیست محیطی و مردم  استان اصفهان در رابطه با بارگذاری های جدید بر زاینده رود و از جمله مهمترین نوع بارگذاری جدید(یعنی پروژه بن – زروجن دارند) به سراغ حمیدرضا فولادگر نماینده ادوار مردم اصفهان در مجلس و مشاور فعلی وزیر اقتصاد و عضوبنیاد نصف جهان رفتیم تا با ایشان در رابطه با عوارض و مشکلاتی که اجرای پروژه بن – بروجن برای مردم و محیط زیست اصفهان در برخواهد داشت گفتگو کنیم .

*با توجه به افزایش ردیف اعتباری پروژه بن- بروجن در بودجه ۱۴۰۱ ، آیا دولت جدید هیچ تصمیمی مبنی بر لغو اجرای پروژه انتقال آب بن-بروجن ندارد؟در حالی که در سرفصل های بودجه ای علیرغم قول های مکرر وزیر نیرو بودجه ای برای زاینده رود مشخص نشده است؟

به‌نظر می رسد با توجه به افزایش ردیف اعتباری پروژه بن-بروجن در بودجه ۱۴۰۱ ، دولت جدید نیز هیچ تصمیمی مبنی بر برای لغو اجرای پروژه انتقال آب بن-بروجن ندارد.اگرچه  براساس مصوبات شورای عالی آب، نباید بارگذاری جدیدی بر روی زاینده‌رود ایجاد شود، مگر آنکه ابتدا منابع آن تأمین شود و سپس این انتقال آب صورت گیرد.اما شاهد هستیم که برای این پروژه افزایش اعتبار هم در نظر می گیرند .

ما اعلام می کنیم؛ اجرای پروژه انتقال آب بن-بروجن تناقض آشکار با مصوبات شورای عالی آب است، زیرا تا زمانی که منابع این پروژه تأمین نشود اجرای آن خلاف قانون است.  متأسفانه در حال حاضر عدم تأمین منابع اجرای پروژه انتقال آب بن-بروجن، مرگ زاینده‌رود را در پی دارد و کور سوی امیدی که در خصوص احیای زاینده‌رود وجود دارد هم از بین خواهد رفت، انتظار می‌رود مسئولان استانی و نمایندگان اصفهان با جدیت این موضوع را پیگیری کنند.

از سوی دیگرباید در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ پیش‌بینی ردیف بودجه برای احیای رودخانه زاینده‌رود ، مقابله با پدیده فرونشست زمین ،اجرای طرح های انتقال آب ، تامین حق نکشت کشاورزان و غیره در نظر گرفته شود.همچنین نمایندگان مجلس باید اگر مورد یا موضوعی(چون زاینده رود) در لایحه بودجه فراموش شده باشد، را به آن اضافه کنند .

نمایندگان استان برای احیای زاینده‌ رود بودجه بگیرند 

* با توجه به مستندات موجود به نظر شما تبعات اجرای پروژه بن – بروجن برای استان اصفهان و بخصوص شهرستان های جنوب استان اصفهان چه خواهد بود؟به نظرمی رسد دولت “خود”مصوبات شورای عالی آب را قبول ندارد در این صورت تکلیف چیست؟

بله. ظاهرا دولت خود مصوبات شورای عالی را قبول ند ارد و ما نمود این مسئله را در افزایش بودجه طرح خلاف قانون بن – بروجن در سال ۱۴۰۱ می بینیم .در دولت بیش از هر کس وزیرنیرو باید به این مصوبات پایبند باشد و این مسوله را به گوش تمامی دولتمردان برساند که در شورای عالی آب چه گذشته است.امیدواریم که این جدیت از سوی وزیر نیرو و شورای عالی آب و همچنین دولتمردان برای جلوگیری از بارگذاری های جدید بر زاینده رود اعمال شود و گرنه زاینده رود که از هر لحاظ فقیر و تهی شده است با اجرای این پروژه که اجرا شود غزب و جنوب غربی هم با پدید های بسیار مخرب زیست محیطی روبه رو خواهند شد.

*قرائن و شواهد نشان دهنده این است زمانی که حوضه آبریز زاینده رود در گذشته به صورت شورایی و استانی اداره می شد با چنین مشکلاتی روبه رو نبود اما با دخالت های وزارت نیرو در تقسیم آب و قراردادهای بیشماری که به روی انتقال آب از حوضه آبریز زاینده رود طی سال های قبل گرفته شد اکنون این وضعیت سیاه برای زاینده رود رقم خورده است وعملکرد شورای حوضه آبریز زاینده رود چندان دراین زمینه مثمرثمرنبوده است نظر شما دراین خصوص چیست؟

ما دردوران نمایندگی و دردولت قبل یکی ازکارهای مهمی که انجام دادیم درقانون احکام دائمی توسعه در ماده ۲۳ حکم احیاء شورای حوضه های آبریز را به تصویب رساندیم .اما این لازمه این است که مدیریت های استانی آب با شورای آبریز مچ شوند و بتوان از سر شاخه تا انتهای حوضه آبریز زاینده رود را احیاء کرد . البته قبول دارم در طول ۲ سالی که این شورا احیاء شده است هنوز اتفاق خاصی دربحث آب از سوی این شورا نیفتاده و ما انتظار داریم که مدیریت این شورا حضور فعال تری در این زمینه داشته باشد.

 رایزنی و لابی نمایندگان بالادست با دولتی ها بیشتر از نمایندگان اصفهان بود

*چرا در ادوارگذشته نمایندگان مجلس سرسختانه برای مباحث آبی اصفهان گام بر نداشتند؟

افزود: ما البته در این زمینه تلاش هایی کردیم .اما حرف شما نیز درست است و متاسفانه اصفهان که دارای ۱۲ نماینده است به اندازه استان بالا دستی که ۴ نماینده دارد نتوانستند با مدیران دولت رایزنی و لابی داشته باشند . نمایندگان استاان بالا دست با لابی هایی  که انجام دادنند در دولت های قبلی خیلی از مسائل را به نفع خود تمام کردند ،امیدواریم که اکنون که دولت و مجلس وعدلیه همگی از یک طیف هستند در زمینه حل مشکلات تمامی استان ها وحدت رویه داشته باشند و به استان بحران زده اصفهان که مردم آن در تمامی مراحل نظام اسلامی را همراهی و حمایت کرده اند و با تقدیم جوانان خود برای انقلاب اسلامی خون ها فدا کرده اند مسئولان نیز به پاس قدر دانی از این مردم همواره برای رفع مشکلات این استان تلاش کنند .البته نمایندگان این دوره نیز باید همتی مضاعفی داشته باشند .

*آیا به عنوان نماینده پیشین مردم اصفهان در مجلس تشریک مساعی و بحث اانتقال تجربیات خود برای پیگیری مشکلات بالقوه این استان را در اختیارنمایندگان فعلی قرار داده اید تا بتوانند کار بر روی اهم این طرح ها داشته باشند؟

بله .در این زمینه با مدیریت استان و نمایندگان تجربیان و راهکار ها را ارائه نموده ایم و البته هر زمان که دوستان به ما نیاز داشته باشند در خدمت آن ها خواهیم بود . اما باز هم تاکید می کنم که مدیریت استان بایستی قوی و مطالبه گر برای حل معضل آب اصفهان وارد میدان شود چرا که خیلی از مسائل به همین بحث آب گره خورده است از جمله ،آلودگی هوا، صنایع ، کشاورزی و غیره …..

ما ازین تبعیض ها و مسائلی که به اصفهان توجه نمی شود گلایه د اریم و امیدواریم که دولت سیزدهم برای حل مشکل کم آبی و نبود آب در شاهرگ حیاتی حوضه آبریز زاینده رو د و مردم اصفهان تدبیر داشته باشد .البته ما در بناید نصف جهان و همچنین جلساتی که در سطح استان برگزار می شود تمامی تلاش خود را برای اینکه طرح های آبی اصفهان به سرانجام برسد انجام می دهیم اما لازم است مدیریت استان و بخصوص نمایندگان برای احقاق حقوق مردم بیشتر پای کار بیایند و مسرانه و مانند دیگر استان ها در این زمینه تلاش کنند .

*سرانجام طرح تونل بهشت آباد که یکی از پروژه های مهم برای استان اصفهان است چه خواهد شد؟

طرح بهشت آباد یکی از پروژه هایی است که باید در اصفهان اجرایی شود ودر استان بالا دست برخی ها مانع اجرای این طرح برای اصفهان هستند. و دلایل خود را مباحث زیست محیطی عنوان می کنند.در پاسخ به این افراد باید گفت ، اگر این پروژه بار مباحث زیست محیطی در بر دارد ، پس چرا پروژه بن – بروجن که آن هم دارای پیامد های زیست محیطی ، صرف هزینه های گزاف و بیهوده است از دولت ها افزایش ردیف بودجه ای دریافت می کند ؟

آیا نباید به این سوالات در سطح دولت و وزارت نیرو پاسخ داده شود؛ چرا بار گذاری های بی رویه بر روی حوضه آبریز زاینده  رود و انتقال آب به دیگر استان ها وضعیت استان اصفهان  و زاینده رود رابه این روز کشانده و کشاورزان این استان  سال هاست  از حق آبه قانونی خود محروم هستند ؟چرا طرح بهشت آباد که پیش بینی شده بود تا برای جبران بارگذاری ها و انتقال آب به دیگر استان ها درهمان سال اجرایی شود تا سرنوست اصفهان این نباشد که تالاب گاوخونی خشک، زاینده رود خشک، خزنده فرونشست در اصفهان رو به جلو و کانون های بحران گرد و خاک و آلودگی در اصفهان هر روز بر سر مردم این شهر بیشتر رها شود  به یکباره تعطیل شود؟!چرا در نگاه بالا دستی کشور باید استان اصفهان بدون توجه باقی بماند اما در دیگر استان ها طرح های آبی به قوت خود ادامه یابد؟