رئیس کمیته امداد گفت: در سال گذشته ۳۰۰۰ میلیارد ریال برای امور درمانی مددجویان تحت پوشش این نهاد هزینه شده است.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد امام خمینی(ره) استان اصفهان؛ رئیس کمیته امداد در سومین روز ازسفرش به اصفهان با آیت الله سیدیوسف طباطبایی نژاد نماینده ولی فقیه  در استان و امام جمعه اصفهان، دیدار و گفتگو کردند.

مهندس سید پرویز فتاح در این دیدار با اشاره به رویکرد این نهاد در محرومیت زدایی، گفت: کمیته امداد تلاش کرده است با توانمندسازی خانواده های محروم و نیازمند باعث خودکفایی اقتصادی آنان شود.

فتاح با اعلام اینکه در سال گذشته ۸۰ هزار مددجو زیارت اولی به مشهد مقدس  مشرف شده اند، افزود:  برنامه ریزی لازم برای اعزام ۱۲۰ هزار زائر مددجو در سال جاری انجام شده است که البته با تغییرات و تحولات اخیر در آستان قدس رضوی، این نهاد جلوتر از کمیته امداد حرکت می کند که با این اقدام آمار مددجویان اعزامی افزایش خواهد یافت.

وی زیارت امام رضا را بالاترین هدیه به مددجویان عنوان و خاطر نشان کرد: در کنار اعزام زائران به مشهد، برنامه‌های فرهنگی هم برای توانمندسازی فکری آنان تدارک دیده شده است.

فتاح با بیان اینکه مسکن اولویت اصلی در سبد خانوار مددجو است، ادامه داد: چنانچه مسکن مددجویان تامین شود مسائل دیگر ، بهتر قابل حل خواهد بود، برای این امر با استفاده از تمام امکانات گامهایی برداشته شده است و بر خروج بیشتر نسبت به ورود مددجو تاکید داریم.

رئیس کمیته امداد با بیان اینکه تقویت زکات موجب آبادانی کشور می شود، تصریح کرد: در شورای مرکزی زکات پیگیر هزینه کرد زکات برای امور عمرانی محرومان هستیم.

وی به تحت پوشش قرار داشتن بیمه تکمیلی مددجویان و تخصصی شدن خدمات کمیته امداد اشاره کرد و افزود: این نهاد سه هزار میلیارد ریال برای امور درمانی مددجویان در سال گذشته هزینه کرده است.

نماینده ولی فقیه دراستان و امام جمعه شهراصفهان نیزدراین دیدارگفت: انتظار داریم در کمیته امداد روحیه کارو تعاون افزایش یابد به گونه ای که همه اقشارتحت پوشش این نهاد با آموزش های کارآفرینی آشنا شوند.

آیت ا… سید یوسف طباطبایی نژاد ، تاکید کرد: سالمندانی که تحت پوشش کمیته امداد هستند نباید رویه کار و تولید را فراموش کنند ودچار یاس  وناامیدی شوند که نمی توانند پس از سن بازنشستگی مثمر ثمر واقع شوند.

وی ادامه داد: مسئولان و مددکاران کمیته امداد موظفند با افزایش روحیه خود باوری دربین شهروندان ارشد جامعه،از تجربیات این افراد در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی بهر ه گیرند.

آیت ا…  طباطبایی نژاد ، با اشاره به اینکه معتقدیم کمیته امداد برای خانواده های تحت پوشش خود باید کارآفرین باشد افزود:حتی درطرح شهید رجایی که سال هاست درکمیته امداد سابقه دارد انتظار داریم مسئولان به سمتی حرکت کنند که با ایجاد شرایط کارو تولید فرهنگی ایجاد شود که مانند زمان انقلاب همه قشرهای جامعه پویا عمل کنند تا تولید درکشورافزایش یابد.

وی تصریح کرد:نباید با پرداخت مستمری و یا کمک های ناچیز مردم را عادت دهیم که دست از کار بکشند و آنان را متوقع کنیم.

امام جمعه اصفهان ، بااشاره به اینکه کمیته امداد با ایجاد سالن های بزرگ برای زنان می تواند زمینه کارآفرینی مددجویان را درروستا ها فراهم کند گفت: با خلاقیت وترویج بسیاری از هنرهای دستی وقدیمی مانند قالی بافی ، دوزندگی،خدماتی و…. در بین مددجویان امداد می توان فرهنگ کارو تولید ملی را درکشورافزایش داد.

وی تاکید کرد: البته کمیته امداد هم باید شرایط فروش محصولات تولیدی مددجویان امداد را دربازارهای اقتصادی فراهم کند تا بدین وسیله انگیزه کارو تولید در مردم افزایش یابد.

نماینده ولی فقیه و امام جمعه شهراصفهان بااشاره به اینکه زمان بازنشستگی به معنی دست کشیدن ازکار نیست اظهارداشت: اگرامروزشاهد هستیم که تولیدات بی کیفیت خارجی بازارهای ایران را قبضه کرده است به دلیل نبود فرهنگ کار و اشتغال درهمه قشرها ی جامعه است ،خلل چنین موضوعی حکم می کند که نهادی مانند کمیته امداد به صورت فعال و وسیع برای اشتغالزایی درجامعه گام بردارد.

آیت ا… طباطبایی نژاد، بااشاره به اینکه نباید جامعه دچار رخوت و سکون شود گفت:متاسفانه امروزتوقع جامعه بالا رفته است و مردم به جای اینکه ثروت خود را برای کمک به فعال شدن تولید درکشورسرمایه گذاری کنند به بانک ها می برند وازبانک ها بدون هیچ زحمتی سود دریافت می کنند که این موضوع ضربه بسیاری به تولید کشور وارد کرده است.

وی بیان داشت:اعتقاد ما این است که همه بانک ها باید قرض الحسنه شوند تا نه وام گیرنده و نه سپرده گذار دچارضرر نشوند.

وی سپس به سراغ اقداماتی که توسط کمیته امداد بعد از به ثمر نشستن انقلاب اسلامی در کشور به اجرا رسیده است سخن گفت  و تاکید کرد:بنیانگذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره)،همواره سفارش فقرا را کرده و می فرمودند “هیچ کس حق گرفتن ریالی پول از فقرا را ندارد حتی اگر برای کارهای بزرگ باشد”.

نماینده و لی فقیه در استان اصفهان خطاب به رئیس کمیته امداد گفت:یکی از مشکلاتی که امروز گریبان گیر مردم شده است معضل بیکاری است که متاسفانه این مشکل نتیجه بی تدبیری  مسئولان است ؛ این بی تدبیری ها است که حتی از آمریکا هم بیشتر به مردم ضربه وارد می کند .

وی در ادامه تاکید کرد:خدارا شاکریم که شما برای مردم بسیار زحمت کشیده اید و از شما برای انجام برنامه های خوبی که برای مددجویان کمیته امداد به اجرا رسانده اید تشکر می کنم .

وی در رابطه با اعزام مددجویان به سفرهای زیارتی افزود:امیدواریم که این اقدامات شایسته در کمیته امداد به همراه ایجاد روحیه نظم و خودباوری افزایش یابد و شاهد شکوفایی هرچه بیشتر این نهاد باشیم.