به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از فارس، محمود کلنگری  با اشاره به اینکه ویلاسازی‌ها در روستاها تنها به مزارع و اراضی کشاورزی محدود نمی‌شود از تصرف و دست‌اندازی به عرصه‌های طبیعی خبر داد و بیان کرد: کوه و تپه‌ بخشی از منابع طبیعی و متعلق به بیت‌المال است و همه مردم و دیگر جانداران در آن سهم دارند، اما برخی از سودجویان با پاک‌‌تراشی درختان و تسطیح کوه‌ها به امر ویلاسازی روی آوردند.

وی تغییر کاربری اراضی کشاورزی و باغ‌ها را قانون‌شکنی بارز دانست و اظهار کرد: طبق قانون در اراضی کشاورزی باید به اموری همچون زراعت و باغداری پرداخته شود از این‌رو تغییر کاربری و ساخت‌وساز غیرمجاز خلاف قانون است.

پژوهشگر محیط زیست با اشاره به سود کلانی که از تغییر کاربری و فروش زمین‌ها عاید صاحبان این املاک می‌شود، گفت: سود ناشی از فروش زمین‌های کشاورزی عامل اولیه برای تغییر کاربری اراضی کشاورزی است.

کلنگری با اشاره به اینکه ساخت‌وسازها باید در چارچوب طرح هادی در روستاها صورت پذیرد، ادامه داد: اگرچه گسترش تصرف و ساخت ویلا در روستاهای استان مرکزی مانند شمال کشور نیست، اما مشاهده ویلا در وسط مزارع کشاورزی و باغ‌ها بدون اخذ مجوز امری نگران‌کننده است.

وی بیان می‌کند: برای جلوگیری و نظارت بر ساخت‌وساز در اراضی کشاورزی مسوولان مربوطه از وجود سامانه اطلاع‌رسانی ثبت تخلف اراضی، گشت‌های شبانه‌روزی در منطقه و تخریب و برخورد با زمین‌خواران خبر دادند.

پژوهشگر محیط زیست سرگردانی مردم، تخریب منابع طبیعی، رهاسازی نخاله‌های ساختمانی در طبیعت و از بین رفتن سرمایه مردم را نتیجه خلأ و ضعف قانونی دانسته و بیان می‌کند: مردم با مراجعه به برخی از ارگان‌ها مثل دهیاری و تعاون روستایی مجوز ساخت و حق انشعاب را دریافت می‌کنند و در مقابل سازمان‌هایی مثل جهاد کشاورزی و منابع طبیعی با تخریب بناها مانع از ساخت و ساز در اراضی کشاورزی و ملی می‌شوند.

کلنگری با اشاره به اینکه تغییر کاربری، ظلم و تعدی به مردم و دیگر جانداران است، افزود: تغییر کاربری اراضی کشاورزی و ملی اثرات و آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به صنعت کشاورزی و طبیعت وارد می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: قطع درختان تنومند و ساخت‌وساز غیرمجاز ویلا و بناهای ساختمانی در حاشیه رودخانه‌ها زمینه بروز سیلاب‌ها را به همراه دارد و از طرفی این دیوارکشی‌ها می‌تواند زمینه ایجاد تخلفاتی همچون حفر چاه‌های غیرمجاز و دیگر پیامدها را فراهم آورد.

انتهای پیام/