به گزارش پایگاه خبری ربیع، در جلسه کمیسیون ماده ۵ استان که به ریاست حجت الله غلامی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری و با حضور حمیدرضا امیرخانی مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان و دیگر اعضا برگزار شد طرح تفصیلی پیشنهادی شهر دهاقان و محدوده بافت فرسوده ۱۵ شهر استان مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش اداره ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان حمیدرضا امیرخانی مدیرکل راه و شهرسازی استان در ابتدای این جلسه گفت: اولین طرح جامع شهر دهاقان در سال ۱۳۹۰ ابلاغ شده و قرارداد طرح تفصیلی آن نیز در سال ۱۳۹۳ منعقد گردیده که پس از ورود آن به دبیرخانه راه و شهرسازی در سال ۹۵ پس از برگزاری ۱۷ جلسه کمیته فنی مرحله اول آن که بررسی وضع موجود و تدقیق محدوده مطالعاتی شهر بود تصویب شد و در این جلسه نیز طرح پیشنهادی و نهایی آن بررسی می‌گردد.

در طی بررسی طرح تفصیلی شهر دهاقان، وضعیت مناسب سطح و سرانه‌های کاربری‌های خدماتی و مطابقت آن با استاندارهای موجود، سلسله مراتب عملکردی مناسب، آسفالت بودن قسمت عمده معابر شهر، وجود ده درصد مصالح کم دوام در شهر و قدمت و پیشینه تاریخی دهاقان، نقاط قوت این شهر و منفصل بودن بافت جدید و قدیم شهر، توزیع نامتوازن جمعیت محلات و عدم تطابق آن با امکانات و خدمات شهری، عدم توزیع متوازن کاربری‌ها بر اساس مقیاس عملکردی، افول رونق بازار قدیمی شهر به عنوان عنصر هویتی شهر و محدودیت دسترسی به بافت فرسوده از نقاط ضعف شهر ذکر شد.

در ادامه بررسی طرح تفصیلی شهر دهاقان، حفظ و تثبیت اساس طرح جامع، تبعیت از استخوان بندی موجود شهر و همخوانی با الگوی توسعه شهر، حفظ حقوق مکتسبه ناشی از طرح‌های پیشین و مصوبات کمیسیون ماده پنج، توجه به مسائل محیط زیستی و حفظ باغات، توجه به بافت تاریخی و واجد ارزش و پدافند غیرعامل، اصول اساسی طرح تفصیلی پیشنهادی این شهر بود.

از دیگر موارد مورد بررسی طرح تفصیلی دهاقان نظام توزیع خدمات شهری، سلسله مراتب عملکردی، تراکم جمعیتی و ۶۸ مورد مغایرت‌های طرح تفصیلی با طرح جامع درخصوص تغییر معابر بود.

گفتنی است در این جلسه محدوده بافت فرسوده شهرهای رزوه، خالد آباد، کامو و چوگان، بهاران، قهدریجان، باغشاد، اصغرآباد، حبیب آباد، کهریزسنگ، افوس، زاینده رود، داران، دیزیچه، گوگد و عسگران مورد بررسی قرار گرفت و سپس تصویب شد.