به گزارش پایگاه خبری ربیع، ۲۵ آبان برای مردم اصفهان یادآور حماسه‌ای بی نظیر است؛ روزی که همزمان ۳۷۰ نفر از شهدای عملیات محرم بر شانه‌های مردم اصفهان تشییع شدند.

در عملیات محرم، چهار هزار و ۵۰۰ نفر شهید و مجروح شدند که از میان آنان یکهزار و ۲۵۰ رزمنده به درجه رفیع شهادت نائل آمدند. در این میان، ۷۵۰ شهید مظلوم و حماسه آفرین، سهم اصفهان بود که فقط در یک روز ۳۷۰ نفرشان در این شهر تشییع و خاکسپاری و بقیه به دیگر شهرستان‌های استان منتقل شدند.

حضرت امام خمینی (ره) در مورد این روز تاریخی فرمودند: «همین چند روز پیش فقط در شهر اصفهان حدود ۳۷۰ نفر را تشییع کردند، مع‏ذلک همین شهیدداده‌ها و داغ‏دیده‌ها به خدمت خود به اسلام ادامه می‌دهند. در کجای دنیا می‌توانید جایی را مانند استان اصفهان پیدا کنید؟

حماسه ۲۵ آبان ظرفیتی برای بیداری نسل جوان

سیدرضا مرتضوی استاندار اصفهان گفت: باید به سمتی حرکت کنیم که با برنامه‌های تبیینی برای نسل جوان بتوانیم ماهیت استکبار جهانی را روشن کنیم و اگر در این زمینه کوتاهی کنیم طرف مقابل با ابزار‌های رسانه‌ای قوی که در اختیار دارد جای ظالم و مظلوم را عوض می‌کند.

وی افزود: فعالیت‌های تبلیغی در این ایام باید در کنار برنامه‌های تبیینی باشد و در این زمینه باید از مولفه‌های هویت بخش در سطوح مختلف بهره‌مند شد.

استاندار اصفهان با اشاره به ۲۵ آبان روز حماسه ایثار مردم اصفهان اظهار کرد: گلستان شهدای اصفهان ظرفیت فوق‌العاده‌ای برای این گونه برنامه‌هاست و لازم است با برنامه‌ریزی‌های متنوع در طول سال از این ظرفیت به نحو احسن استفاده کرد.

 رونمایی از نماد شهری «روز پرواز» در اصفهان

شهردار اصفهان نیزدر آئین رونمایی از نماد ۲۵ آبان گفت: قرار است فراموش نکنیم که در گذشته چه اتفاقی رقم خورده و امیدواریم به دست نسل جوان که یادگاران نسل گذشته هستند، مشکلات جاری کشور اعم از اقتصادی و معیشتی رفع شود و روز به روز شرایط بهتری را در کشور و شهرمان پیدا کنیم.

علی قاسم زاده، افزود: برای ساخت نماد ۲۵ آبان با طراحان مختلفی مذاکره انجام شد ودرنهایت در مدت زمان چهار ماه آماده شد گفت: سعی شده نماد به گونه‌ای ساخته شود که یادآور آن دوران باشد؛؛ در این نماد ستون‌ها به نحوی اجرا شده که شهروندان شاهد کبوتران سرخ رنگ خواهند بود.

وی با تاکید بر این که نماد ۲۵ آبان با استفاده از ۳۷۰ ستون و میله ساخته شده که نشان دهنده حضور مقتدرانه ۳۷۰ شهید عملیات مقدس سال ۱۳۶۱ است که به خیل شهدا پیوستند، گفت: جانمایی نماد در مجاورت پل ۲۵ آبان در نظر گرفته شده است.

قاسم زاده  ادامه داد: با توجه به اینکه حماسه ۲۵ آبان فقط در این روز خاص مورد توجه قرار می‌گرفت و اهمیت آن مغفول مانده بود و نسل جوان اطلاع کافی از این حماسه بزرگ نداشتند، در صدد ساخت نماد ۲۵ آبان برآمدیم.

وی تاکید کرد: علاوه بر این اقدام از سال گذشته در امر ساخت فیلم “چند قطره باران” بر آمدیم که به صورت رسمی توسط حوزه هنری اصفهان رونمایی خواهد شد و سعی می‌کنیم اثری ماندگار باشد.

نماد ۲۵ آبان، نماد استقامت و ایستادگی

محمد فرخ‌نژاد، سازنده این اثر در حاشیه آئین رونمایی اثر گفت: این نماد، به طول و عرض سه متر و ارتفاع ۴.۵ متر با طراحی و نظارت سازمان زیباسازی شهرداری اصفهان و به همت مدیریت منطقه ۸ شهرداری اصفهان تهیه شده است.

وی افزود: در این اثر ۳۷۰ میله آهنین عمود بر زمین نصب شده که این عناصر، نشانگر ۳۷۰ شهیدی است که روز ۲۵ آبان تشییع شدند و عمود بودن میله‌ها نیز نماد استقامت و ایستادگی این شهداست؛ بدنه میله‌ها به رنگ سفید بوده و این سپیدی، یادآور رنگ سپید کفن شهیدان و در تفکر بشریت، نماد پاکی و طهارت روح و جسم است. رنگ قرمز موجود در نماد نیز نشانگر خون سرخ شهیدانی است که در راه وطن خویش، جان‌فشانی کردند. کبوتر سفید احساس آزادی و آزادگی می‌دهد و نماد جهانی صلح و عشق است.

روزی که ثبت ملی شد

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان اصفهان گفت: حماسه مردم اصفهان در روز ۲۵ سال ۶۱ در زمانی که محمدمهدی اسماعیلی وزیر کنونی فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون سیاسی امنیتی استاندار اصفهان بود به عنوان بزرگداشت حماسه ایثار اصفهان نامگذاری شد.

محمدعلی احمدی افزود: در دیدار با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر شورای فرهنگ عمومی، درخواست ثبت ملی روز ۲۵ آبان به عنوان روز حماسه ایثار مردم اصفهان مطرح شد که در نهایت این درخواست در شورای فرهنگ عمومی مطرح و در جلسه سه شنبه، ۱۸ آبان ۱۴۰۰ مصوب شد.