به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از ایسنا، سردار اصغر عباسقلی زاده در نشست خبری با اصحاب رسانه استان به مناسبت فرارسیدن هفته دفاع مقدس، اظهار کرد: اگر بتوانیم فرهنگ دفاع مقدس و همچنین وحدت و انسجامی که باعث پیروزی در جنگ تحمیلی شد را در جامعه نشر، تبیین و نهادینه کنیم، قطعا بسیاری از مسائل و مشکلات جامعه حل می‌شود.

وی با بیان این‌که در هشت سال دفاع مقدس، دنیای شرق و غرب از صدام حمایت می‌کرد و ما مقابل دنیا ایستادیم و پیروز شدیم، افزود: هرچند نیروهای مسلح پیشرو و پیش‌قراولان دفاع مقدس بودند اما اقشار مختلف مردم و نیروهای بسیجی و جهادی یکپارچه در مقابل دشمن ایستاده و پیروزی را رقم زدند.

وی با بیان اینکه برای گرامیداشت سالروز دلاوری‌ها و رشادت‌های رزمندگان، برنامه‌های متنوعی برای هفته دفاع مقدس تدارک دیده شده است، افزود: استاندار آذربایجان‌ شرقی، رئیس ستاد گرامیداشت هفته دفاع مقدس استان بوده و اداره کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان نیز دبیری این ستاد را بر عهده دارد و برنامه های متنوعی برای این هفته پیش بینی شده است.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و  نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان با تاکید بر این‌که برنامه‌های هفته دفاع مقدس استان با شعار محوری “ما پیروزیم” برگزار می‌شود، گفت: برگزاری رژه نیروهای مسلح در ۳۱ شهریور، آغازین برنامه هفته دفاع مقدس استان بوده که راس ساعت ۸ صبح در کمربندی میانی(نرسیده به خیابان ارتش) برگزار می‌شود.

وی با اشاره به برپایی نمایشگاه هفته دفاع مقدس در این هفته، افزود: در سال جاری محل برگزاری نمایشگاه دفاع مقدس به داخل ساختمان مرکز فرهنگی منتقل شده تا مقدمه‌ای برای فعالیت‌های این موزه باشد.

وی تشریح کرد: دیدار با نماینده ولی فقیه در استان، برگزاری شب‌های خاطره با حضور سربازان و اقشار مختلف نیروهای مسلح، پیشکسوتان و… در ساختمان مرکز فرهنگی باغ موزه دفاع مقدس استان، تقدیر از کارآفرینان عرصه جهاد سازندگی، غباروبی مزار شهدا، دیدار و تجلیل از خانواده شهدا و جانبازان، دیدار پیشکسوتان نیروهای مسلح و رزمندگان با استاندار، برگزاری مسابقات مختلف ورزشی و سخنرانی پیشکسوت دوران دفاع مقدس پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تبریز از جمله برنامه‌های تدارک دیده شده برای این هفته است.

سردار عباسقلی‌زاده با تاکید بر این‌که رزمایش عملیاتی بیت‌المقدس نیز از ۳۱ شهریور تا پایان هفته دفاع مقدس، هر روز بعد از نماز مغرب و عشاء در محوطه پارک شمیم پایداری تبریز برگزار می‌شود، اظهار کرد: برگزاری برنامه‌های مختلف فرهنگی و مذهبی در حسینیه شهدای گمنام و ارائه خدمات پزشکی در جوار این حسینیه و همچنین برپایی ایستگاه‌های صلواتی در طول هفته از دیگر برنامه‌ها خواهد بود.

وی در ادامه در پاسخ به سوال یک خبرنگار در خصوص تکمیل باغ موزه دفاع مقدس استان، اظهار کرد: متاسفانه از جمله استان‌های عقب‌افتاده در این رابطه هستیم اما شهردار محترم با همت تمام وارد میدان شده و اگر وعده‌ها محقق شود، این موزه طی دو سال آینده آماده بازدید مردم خواهد بود.

وی در ادامه در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران در خصوص حذف عنوان شهید از کوچه‌ها در برخی مناطق تبریز، بیان کرد: این موضوع را به جد پیگیر هستیم. این اقدام توسط برخی کارکنان شهرداری بدون اطلاع شهرداران مناطق انجام شده که این کارکنان شناسایی شده و علت و چرایی اقدامشان در دست پیگیری بوده و برخوردهای لازم نیز انجام خواهد شد؛ معتقدم این موضوع اقدامی سازمان‌دهی شده و برنامه ریزی شده نبوده و شهرداری نیز به جد پیگیر این موضوع است.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه پیگیر تدریس دروس دفاع مقدس در دانشگاه‌ها هستیم، افزود: پیگیری می‌کنیم تا در قالب برنامه‌ای مدون، هر ماهه یکی از راویان در مدارس، ادارات و کارخانجات حضور یافته و جلسات روشنگری، تبیینی و پاسخ به ابهامات در این رابطه برگزار شود. همچنین کثرت بخشی به فعالان عرصه مجازی دیگر برنامه‌ای است که در راستای تبلیغ فرهنگ ایثار و شهادت پیگیری می‌کنیم.

وی در خاتمه با تاکید بر این‌که ۱۰ هزار شهید در آذربایجان شرقی وجود دارد اما ۲۵۰ جلد کتاب در این رابطه تدوین شده است که تا پایان سال نهایتاً تا ۳۰۰ جلد افزایش یابد، افزود: این تعداد کتاب در مورد رزمندگان قابل قبول نبوده و در این رابطه به کمک و مساعدت هنرمندان و فعالان عرصه نویسندگی نیاز داریم و تقاضا داریم در این رابطه کمک‌ حال بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان باشند.

انتهای پیام/