به گزارش پایگاه خبری ربیع، منصور پوریان، رئیس شورای تأمین دام کشور، در گفتگو با اقتصاد آنلاین با تأکید بر بی‌نتیجه ماندن طرح‌های حمایتی از دامداران، اظهار کرد: با افزایش انباشت دام در دامداری‌ها به دلیل عدم کشش در بازار مصرف، دولت ۳ طرح حمایتی برای دامداران ارائه داده است که همگی آن‌ها تا امروز به نتیجه مطلوب نرسیده و می‌توان گفت شکست خورده هستند.

وی یادآور شد: این طرح‌ها خرید حمایتی، ارائه دامدار کارت و صدور مجوز صادرات دام زنده مازاد هستند.

پوریان تصریح کرد: طرح خرید حمایتی که بر عهده شرکت پشتیبانی امور دام کشور قرار گرفته است، به دلیل عدم تأمین نقدینگی برای اجرا توسط این شرکت، با تأخیر در پرداخت بهای گوشت خریداری شده از دامداران مواجه شده و از این رو مورد استقبال قرار نگرفته است.

وی ارائه دامدار کارت را نیز از آن جهت بدون حصول نتیجه مطلوب دانست که، این کارت تأمین‌کننده نیاز واقعی دامداران برای خرید نهاده‌های خوراک دام کافی با قیمت مناسب نیست.

پوریان طرح صادرات دام زنده برای کاهش مازاد دام‌های انباشته شده در دامداری‌ها را نیز، به دلیل بروکراسی‌های اداری و اعمال نظر جزیره‌ای در استان‌ها ناچیز و بدون اثر عنوان کرد.

وی از تشدید معضل فروش دام‌های مولد در کشور به ویژه در دام‌های کوچک خبر داد و افزود: به دلیل قیمت پایین‌تر دام‌های ماده، بره نره پرواری کم مشتری شده و بازار تمایل بیشتری به خرید این نوع دام‌ها پیدا کرده است.

پوریان توضیح داد: دام‌های ماده نسبت به دام‌های نره پرواری، قیمت پایین‌تری دارند و این امر موجب شده دلالان خواستار خرید دام‌های ماده باشند تا سود بیشتری برده و بازار نیز قدرت جذب بالاتری داشته باشد.

رئیس شورای تأمین دام کشور اظهار کرد: دامداران برای تأمین نقدینگی هزینه نگهداری گله، چاره‌ای جز پذیرش خواست دلالان و فروش دام ماده خود ندارند.

پوریان قیمت تمام شده تولید هر کیلوگرم بره ماده نره پرواری را ۱۱۵ هزار تومان و قیمت خرید آن از دامداران را به طور متوسط ۷۲ هزار تومان اعلام کرد که به معنی زیان سنگین در تولید دام نر پرواری برای دامداران است.

وی معتقد است؛ دام ماده هیچگاه نباید جزء ساختار کشتار و تأمین گوشت قرمز کشور باشد، چراکه با محدود شدن جمعیت دام‌های مولد، آینده تولید و تأمین گوشت قرمز کشور با بحران مواجه خواهد شد.

گفتنی است مدیرعامل اتحادیه تعاونی دامداران متحرک عشایر گفت: بنابر آمار ۲ میلیون راس روی دست عشایر مانده که هر چه سریع‌تر باید ترتیباتی برای عرضه آن اتخاذ شود.

آقای فضل خرم گفت: قیمت کنونی هر کیلو دام زنده ۷۴ تا ۷۶ هزار تومان و لاشه در کشتارگاه ۱۴۰ تا ۱۶۵ هزارتومان است. درحالیکه پشتیبانی امور دام به منظور حمایت از تولیدکنندگان هر کیلو دام را ۸۵ هزار تومان خرید تضمینی می‌کند.

به گفته او، بنابر آمار ۲۶ تا ۲۷ هزار راس دام عشایر خرید تضمینی شده است، اما به سبب تاخیر پرداخت وجه در دام‌های خریداری شده این موضوع روند کار را با کندی مواجه کرده است.

خرم می‌گوید: هم اکنون ۲ میلیون راس دام عمدتا میش و بزغاله روی دست عشایر مانده که باید ترتیب عرضه آن به بازار اتخاذ شود تا با کاهش فشار بر جامعه عشایر شاهد کشتار دام‌های آبستن نباشیم.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی دامداران متحرک عشایر گفت: گرچه برای صادرات دام به استان‌ها تدابیر خوبی اتخاذ شده است، اما معتقدیم که در شرایط فعلی از لحاظ اقتصادی و امنیت غذایی صادرات صرفه اقتصادی ندارد؛ لذا به طور جدی دنبال آن نیستیم، تنها طی برنامه ریزی مدون می‌خواهیم برای ایام پایانی سال ذخیره کنیم.

به گفته او، با توجه به تاخیر پرداخت  دام های خرید تضمینی شده، معاونت امور دام نظرش بر آن است که بخشی از طریق نهاده و بخش دیگر پول نقد تامین شود.