به گزارش پایگاه خبری ربیع، پس از حمله آمریکا به عراق و سقوط حکومت صدام، باوجود خواسته و اهداف آمریکا قدرت به دست شیعیان عراق منتقل شد. این اتفاق مبارک به معنای ایجاد پیوندی فرهنگی اقتصادی بین ایران و عراق بود؛ زیرا دو کشور شیعه با تهدیدات و منافع مشترک به دنبال گسترش روابط خود برآمدند.

از آن زمان تا به امروز ایران به روش‌های مختلف برای ایجاد امنیت و ثبات اقتصادی به عراق کمک کرده است و امنیت عراق را امنیت خود دانسته است، چنانچه رشد و توسعه اقتصادی عراق نیز همین حکم را داشته و دارد.

نا گفته پیداست که امنیت در طول تاریخ مهم‌ترین مقوله برای جوامع و حکومت‌ها بوده و خواهد بود. در این راستا دولت‏ها یا واحدها به اندازه‏ای به هم نزدیک هستند که نمی‏توانند امنیت دیگران را جدا از امنیت خود در نظر گیرند. از زاویه نگرش واقع‌گرایی نیز امنیت مهم‌ترین و اصلی‌ترین وظیفه دولت‌های ملی است.

ایران نیز به‌عنوان یک قدرت منطقه‌ای در چارچوب نظام توازن قوای غرب آسیا نیازمند آن است که نفوذ خود را فراتر از مرزهای سرزمینی خود تعریف کرده و حضور خود را در گستره این منطقه تقویت کند. این مسئله ارتباط مستقیمی با امنیت دارد. ازسوی‌دیگر، تقابل ماهوی با رژیم صهیونیستی و حمایت از جنبش‌های مقاومت نیز مزیدی بر علت است تا جمهوری اسلامی ایران حضور خود را در منطقه شامات (قلب غرب آسیا) و به‌ویژه در سوریه و لبنان گسترش دهد. عراق نخستین حلقه کریدور ارتباطی ایران به منطقه شامات و نقطه آغازین گسترش حضور ایران در غرب آسیاست.

جمهوری اسلامی ایران بر اساس ابعاد ملی و حدود جغرافیایی خود، دارای یک نوع طراحی امنیتی است که در آن همسایه بزرگی مانند عراق جایگاه خاصی دارد. عراق به‌عنوان همسایه‌ای که در دوران صدام حسین سابقه حمله نظامی به ایران را دارد و در دوران پس از سقوط صدام حسین، شاهد حضور نیروهای نظامی آمریکا در این کشور بوده‌ایم، ازجمله کشورهایی است که در حلقه نخست محیط امنیتی جمهوری اسلامی ایران قرار می‌گیرد و ایران تلاش دارد عراق پس از صدام را در زمره دوستان و متحدان نزدیک خود حفظ کند که این مهم تا به امروز محقق شده است.

بنابراین هرگونه تهدیدی که نظام سیاسی کنونی عراق یا یکپارچگی آن را با خطر مواجه سازد به منزله تهدیدی علیه منافع ملی ایران به شمار می‌آید. پس از سرنگونی صدام حسین و خروج نیروهای آمریکایی از عراق، بزرگ‌ترین تهدیدی که هم ثبات سیاسی و یکپارچگی عراق را تهدید می‌کرد و هم تهدیدی مستقیم علیه امنیت داخلی ایران به شمار می‌رفت، حضور داعش در عراق از تابستان سال ۲۰۱۴ و تصرف موصل توسط این گروه بود. به‌همین‌دلیل، مقابله با داعش و عقب راندن و حذف آن از عراق به مهم‌ترین اولویت امنیتی ایران در عراق در سال‌های پس از ۲۰۱۴ تبدیل شد، بدین لحاظ با قوت و قدرت برای کمک به همسایه‌اش و از طرفی پیشگیری از تهدید امنیتی ایران وارد عمل شد و این همراهی توانست داعش را از عراق مأیوس و با شکست مواجه کند و امکان نزدیکی داعش به مرزهای ایران را به صفر برساند.

یادآوری این نکته لازم است که در سال ۲۰۱۴ میلادی با پیشروی‌های گسترده داعش از غرب تا شرق عراق، از استان «الانبار» تا استان «دیالی»، بنابر گفته برخی منابع  داعش حتی به فاصله چهل کیلومتری استان کرمانشاه نیز رسیدند؛ بنابر اظهارات امیر سرتیپ احمدرضا پوردستان، فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی، داعش قصد تصرف قصرشیرین، سومار و نفت‌شهر را داشت. به‌دنبال این تهدید نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در مرزها یک خط قرمز چهل کیلومتری در نظر گرفتند و آن را معیار مبارزه با تروریست‌ها قرار دادند که در این پروسه رفته رفته با تلاش‌های ارتش و حشد الشعبی عراق استان «دیالی» پاکسازی شد. با تلاش‌های ارتش و نیروهای مردمی عراق در کنار کمک‌های نظامی ایران به تدریج داعش از مرزهای ایران فاصله گرفت و در نهایت داعش در عراق شکست خورد.

یک نکته مهم نیز درخور ذکر است که تا پیش از این، دیدگاه اهل سنت عراق درباره حضور ایران همواره تقابلی بود.

درواقع سیاست‌های حزب بعث و سیاست‌های تبلیغاتی داعش و حامیان منطقه‌ای آن باعث ایجاد این نوع نگاه نسبت به ایران شده بود؛ اما در جریان مبارزه با داعش و آزادی عراق از تروریست‌ها، این دیدگاه در مسیر اصلاح قرار گرفت و اکنون شمار بیشتری از اهل سنت نقش ایران در عراق را سازنده می‌دانند.

«عبداللطیف الهمیم»، رئیس اوقاف اهل سنت عراق، نقش ایران اسلامی را در حمایت از عراق و آزادسازی سرزمین‌های آن از دست سازمان تروریستی داعش و ایجاد آرامش در این کشور ستود. در واقع این مسئله باعث شد تا محور عبری-عربی–غربی به دنبال تضعیف جایگاه ایران در عراق و تنش در روابط دو کشور باشند. به همین دلیل در چند سال اخیر توطئه‌های زیادی با هدف تضعیف روابط تهران و بغداد صورت گرفته است. نقطه تمرکز این توطئه نیز سرمایه‌گذاری بر تغییر نگاه مردم برای رویاروریی با یکدیگر بوده است.

در این رابطه و برای تنش بین ایران و عراق برخی از رسانه‌های داخلی و منطقه‌ای اقدام به تمرکز بر اخبار جعلی از قبیل رسانه‌ای کردن خبری مبنی بر شش هزار خانه در مشهد برای فساد مردان عراقی نمودند که تا مدت‌ها به عاملی برای تهییج افکار عمومی ایران نسبت به مردم عراق مورد بهره‌برداری قرار گرفت که البته این توطئه نیز با شکست همراه شد. یا تعرض به کنسولگری ایران در بصره، شایعه استقرارموشک‌های ایران در عراق از آن جمله‌اند که متعاقب آن نیز وزیر دفاع اسرائیل اعلام کرد ما در داخل عراق هدف‌هایی را که ایرانی هستند را خواهیم زد.

در نهایت نیز تحولات اخیر عراق رخ داد. مردم شهرهای شیعه‌نشین عراق در روزهای گذشته در اعتراض به فساد و بیکاری و  فقر به خیابان‌ها آمده‌اند. اما در این میان طراحان پروژه قدیمی تنش در روابط ایران و عراق بار دیگر بر این اعتراض‌ها سوار شده و سعی کردند تا بخشی از این اعتراض‌ها را به سمت مخالفت با حضور ایران در عراق منحرف کنند و با شایعاتی از جمله: صیغه دختران ۹ ساله عراقی برای ایرانی‌ها، حضور نیروهای ایرانی برای سرکوب مردم عراق احساسات مردم عراق را جریحه‌دار نمودند تا با ایجاد اختلاف بین مردم عراق و ایران فاصله ایجاد کنند که خوشبختانه خیلی زود مشخص شد که منشأ اصلی این توطئه‌ها ریاض بوده و ۷۹ درصد توییت‌های منتشر شده درباره تظاهرات عراق از عربستان بوده است.

اکنون همانند سال گذشته و در آستانه اربعین حسینی (ع) محور عبری- عربی- غربی به دنبال تشدید تنش در عراق و ایجاد تقابل بین مردم ایران و عراق هستند.

در واقع در درجه اول، هدف از انحراف تظاهرات مردمی اخیر مردم عراق تحت‌الشعاع قرار دادن این مراسم پرشکوه بوده که البته طرحی از پیش شکست خورده است. در درجه دوم، این محور سعی دارد که روابط بین تهران و بغداد را تضعیف کند، هدف اصلی این مسئله نیز هراس این محور از اقتدار و انسجام محور مقاومت بوده که در شرایط کنونی در اوج خود قرار دارد. اخیرا گذرگاه البوکمال- القائم در مرز عراق و سوریه بازگشایی شد و این مسئله را رسانه‌های محور ارتجاع به عنوان ایجاد کریدور زمینی تهران به بیروت تعبیر کردند.

بنابراین کاملا مشخص است که این محور از اقتدار منطقه‌ای ایران هراس داشته و سعی دارد آن را تضعیف کند. در واقع آمریکا، عربستان و اسرائیل در سال‌های گذشته در برابر بازوهای منطقه‌ای ایران مانند انصارالله یمن و حزب‌الله لبنان و حتی حشدالشعبی در عراق شکست خورده و تحریم‌ها و فشار حداکثری آمریکا علیه ایران نیز ناکام بوده و نتوانسته اعتبار و اقتدار منطقه‌ای ایران را تحت‌الشعاع قرار دهد.

بنابراین سعی دارند با سوءاستفاده از مطالبات مردم عراق جایگاه ایران در بین مردم عراق را هدف قرار دهند. به همین دلیل در چند سال گذشته این کشورها سعی داشته‌اند تا از هر فرصتی برای به تقابل کشاندن مردم ایران و عراق نهایت استفاده را بکنند؛ اما غافل از اینکه اربعین خود به تنهایی برای به شکست کشاندن هر نوع فتنه‌ای در جهت جدایی بین مردم ایران و  عراق کفایت می‌کند.

آری، «حب الحسین یجمعنا».