به گزارش خبرگزاری ربیع ، مهندس وحید حیدریان با اعلام این خبر گفت: برای تحقق شهر هوشمند در دنیا شاخص  هایی وجود دارد  و در کشور های پیشرفته نیز اقدامات خوبی صورت گرفته که می توان از این تجربیات استفاده نمود.

وی استاندارد ایزو ۳۷۱۲۰  را به عنوان یکی از مهمترین شاخص های جهانی شهر هوشمند معرفی کرد و افزود: این استاندارد، شهرهای دنیا را بر اساس ۱۰۰ شاخص مجزا ارزیابی می کند و با مرور آن می بینیم که شهر هوشمند در تمامی شئونات زندگی بشر وارد شده است.

وی برخی از مولفه های این استاندارد را برشمرد و تصریح کرد: به طور مثال سرانه آب مصرفی، فضای سبز،  طول مسیرهای دوچرخه یا سرانه دوچرخه و حمل و نقل عمومی، درصد سرویس های دولت الکترونیک بر بستر تلفن همراه و اینترنت، درصد خانواده هایی که به اینترنت دسترسی دارند، ضریب جینی و متوسط امید به زندگی بر حسب سال از جمله شاخص های این استاندارد می باشد.

وی از شهرهای هوشمند برتر دنیا هم نام برد و بیان داشت: شهرهای وین، تورنتو و پاریس در رده اول تا سوم و کپنهاک، هنگ هنگ و بارسلون در رده هشتم تا دهم دنیا قرار دارند.

مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری  با بیان اینکه هر کدام از این شهرها سرمایه گذاری را از یک شاخص خاص شروع نموده اند، تصریح کرد:  به طور مثال شهر هنگ هنگ  پیشرو در پذیرش کارت های هوشمند بوده که همین موضوع در شهرداری اصفهان نیز مطرح است.  کپنهاک نیز بزرگترین  شهر پیاده دنیاست که ۴۰درصد مردم  آن به طور منظم از دوچرخه استفاده می کنند و این موضوع اتفاق خوبی است که خوشبختانه در شهر اصفهان در حال رخ داد است و ان شاء ا… فراگیر خواهد شد.

وی دستیابی به این شاخص ها را نیازمند استفاده از تجربیات بین المللی  دانست و ادامه داد: شاخص های ایزو ۳۷۱۲۰ بیشتر بر خروجی ها تمرکز دارد و به همین دلیل در اکثر شهرهای دنیا قابل اجراست، ضمن آکه ما در سازمان فاوا شهرداری اصفهان شاخص های ارزیابی شهر هوشمند کشور را تدوین و شاخص های پیامدی را به شاخص های آمادگی تبدیل کرده ایم که می تواند به عنوان  یک اقدام ملی مطرح شده و در اختیار سایر شهرهای کشور قرار گیرد.

مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری اصفهان ضمن ابراز خرسندی از ارتباط مفید و موثر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت کشور، به موضوع  همایش شهر هوشمند در کشور  اشاره کرد و اظهار داشت: در سال گذشته اولین همایش شهر هوشمند کشور برگزار و اصفهان به همراه چهار شهر دیگر به عنوان شهرهای برتر این حوزه شناخته شدند.

وی ادامه داد:  دومین همایش شهر هوشمند کشور نیز در اول و دوم شهریورماه سال جاری برگزار و سازمان فاوا شهرداری اصفهان به نمایندگی از شهرداری و شهر اصفهان در این همایش شرکت نمود و خوشبختانه شهر اصفهان بار دیگر به عنوان شهر هوشمند کشور  انتخاب شد.

مهندس حیدریان با بیان اینکه در حال حاضر برنامه ریزی های خوبی در تحقق شهر هوشمند در اصفهان انجام شده، خاطر نشان کرد: در این راستا لازم است پروژه های مورد نیاز دستیابی به شهر  هوشمند تعریف و محقق گردد.

وی در پایان ابزار امیدواری کرد تا با همکاری و مشارکت تمامی دستگاه های اجرایی استان، بتوانیم شهر اصفهان را به عنوان یکی از شهرهای برتر کشور در دستیابی به شاخص های شهر هوشمند مطرح و زمینه ارائه خدمات بیشتر به شهروندان را فراهم نماییم.