به گزارش پایگاه خبری ربیع، عدالت از مواردی است که در بیان و نگاه امامین انقلاب به عنوان یکی از کاستی‌های نظام بارها مطرح شده است. عدالت جزو مطالبات اصلی جامعه است و البته این کاستی به معنای انجام نشدن کار در این زمینه نیست، بلکه منظور فاصله وضعیت موجود با عدالت آرمانی و مدنظر انقلاب اسلامی است که البته باید اذعان داشت باوجود تلاش مسئولان مؤمن به علت ناخالصی برخی دیگر که بیشتر بر اریکه قدرت اقتصادی کشور تکیه زده بودند و هنوز هم جا خوش کرده‌اند، تا برقراری عدالت به معنای واقعی کلمه فاصله زیادی وجود دارد، هم در بعد اقتصادی و هم در سایر ابعاد! تردیدی نیست که با انتصاب یکسال و چندماه گذشته ریاست قوه قضائیه، امید جدیدی در ملت و کشور دمیده شد که دستگاه قضا با در نظر گرفتن برخی نکات می‌تواند گامی در راستای نزدیک‌تر شدن به وضعیت مطلوب و برقراری عدالت و کاهش فاصله طبقاتی در ابعاد مختلف باشد.

انتصاب مذکور با ورود انقلاب و نظام به دهه پنجم و گام دوم چهل ساله آن همراه شد و از این منظر انتخابی معنادار و درخور تأمل در نظر گرفته می‌شود. رهبر انقلاب و افکار عمومی از دستگاه قضایی و ریاست جدید آن انتظار داشته و دارند با انگیزه مضاعف و نفسی تازه وارد مرحله تازه شده و دوران جدیدی که زیبنده گام دوم انقلاب است، رقم بزنند و تحول مورد انتظار رهبری عزیز و مردم عدالت‌طلب را محقق نمایند.

در روز شنبه ۷ تیر، رهبر معظم انقلاب اسلامی، در ارتباط تصویری با همایش سراسری قوه قضائیه، با ابراز خرسندی از اقدامات انجام‌شده در یک سال اخیر، بر لزوم استمرار حرکت تحولی در قوه قضائیه به صورت متوازن و با محوریت مردمی بودن قوه تأکید کردند و گفتند: مبارزه با فساد که در این دوره به اوج خود رسیده است، باید بدون اغماض و بر اساس حق و عدل و قانون و همچنین بدون تعدی و ظلم به افراد بی‌گناه با قدرت ادامه یابد.

ایشان «تدوین نسخه ارتقا یافته و پیشرفته‌تر سند تحول قضایی» را با استفاده از اندیشمندان حوزه و دانشگاه و تجربیات درون قوه‌ای کاری با ارزش خواندند و افزودند: در زمان‌های لازم از اجرای این سند و برنامه‌های مترتب بر آن به مردم گزارش دهید که این کار در امیدواری مردم به دستگاه قضا قطعا تأثیرگذار است. معظم له تحول را ضرورتی مستمر، مدیریت‌شده و توأم با دریافت‌های جدید و ابتکارات تازه خواندند و افزودند: این کار باید بر اصول و مبانی اسلامی و دینی مبتنی باشد، وگرنه تحول بدون مبنا، به تذبذب و هرج و مرج منجر می‌شود. اما در عین حال ایجاد تحول را در عمل بسیار دشوار خواندند و گفتند: البته برخی مقاومت‌ها نه از روی سوءنیت بلکه از سر ناتوانی و یا نداشتن حال و حوصله تغییرات بنیادین است. البته مخالفت‌های کسانی که از وضع موجود منتفع هستند و کارشکنی‌ها و فضاسازی‌های شبکه در هم تنیده مفسدان و مجریان نیز ایجاد تحول را سخت‌تر می‌کند.

حضرت آیت‎الله خامنه‌ای تلاش‌های بی‌وقفه دشمنان برای «خنثی کردن هر حرکت اصلاحی و تحولی در نظام» را از طریق جوسازی رسانه‌ای و ایجاد وسوسه و بدبینی در افکار عمومی از دیگر دشواری‌های ایجاد تحول خواندند و تأکید کردند: تنها راه مؤثر برای مقابله با همه عوامل و عناصر ضد تحول، «منفعل نشدن، استقامت، توکل بر خدا و ادامه شجاعانه مسیر تحول» است.

نگاهی هم به حکم رهبر انقلاب و توصیه‌ها و مطالبه‌های ایشان در زمینه تحول قضایی داشته باشیم که از آن جمله‌اند: ۱. رهبر انقلاب در اولین توصیه خود می‌فرمایند؛ «برای همه‌ فصول این سند و بندهای ذیل آنها، زمان تعیین کنید و خود و همکارانتان را بر پایبندی به سرآمد برنامه الزام نمایید. در زمانبندی‌ها نه عجله و نه مماطله نباید راه داده شود.» زیرا برنامه‌ها اگر زمانبندی نداشته باشند به مرور و با گذشت زمان دچار آفت می‌شوند و امکان رسیدن به هدف اگر نگوییم غیرممکن، بسیار سخت و همراه با آشفتگی خواهد بود. بسیار بجاست که رئیس محترم قوه برنامه زمانبدی را اطلاع‌رسانی کنند، به‌ویژه گام‌های برداشته شده یکساله را با مردم در میان بگذارند، گرچه ملموس است که قدم‌هایی برداشته شده است.

۲- توصیه دوم عبارت است از «در همه‌ فصول تحول، مردمی بودن و انقلابی بودن و ضد فساد بودن را رعایت کنید.» در واقع می‌توان گفت این سه عنصر مردمی، انقلابی و ضدفساد بودن، سه شاخص و ویژگی اصلی یک قوه قضائیه مطلوب و آرمانی است. ۳- سومین توصیه «عنصر نیروی انسانی صالح را در رأس عوامل تحول و پیشرفت قوه بدانید. سلامت قضات و پاکی دامن آنان از هرگونه فساد، شرط لازم و اول برای همه توفیقات شما است. در ریشه‌کنی فساد از درون قوه که مایه‌ مباهات شما و سرافرازی اکثریت قضات دادگاه‌ها و دادسراها است، هیچ تردید و درنگ نکنید.» البته باید اذعان داشت در این یکسال و چند ماه در این راستا اقدام‌های خوب به انجام رسیده است.

۴- توصیه چهارم «گسترش عدل و احیاء حقوق عامه و آزادی‌های مشروع و نظارت بر اِعمال قانون را که در شمار هدف‌های قوه قضائیه در قانون اساسی است، در رأس برنامه‌ها قرار دهید. این موجب اعتماد مردم و دلگرمی آنان به قوه قضائیه در حوادث و منازعات خواهد شد.» باید برای مردم به عنوان یک ادراک عمومی، این اطمینان حاصل شود که قوه‌ قضائیه همواره پشتیبان آن‌ها و دشمن بلامنازع فساد و تبعیض است.

۵- توصیه پنجم  «در برخورد قضایی ملاحظه‌ این و آن را نکنید.» ان‌شاءالله باید به جایی برسیم که روابط خویشاوندی، قدرت، ثروت، شهرت و امثال اینها کوچک‌ترین تأثیری بر نحوه برخورد و عملکرد دستگاه قضایی نداشته باشد. که در همین مدت کوتاه چراغش روشن شده است.

۶- توصیه ششم «از جوانان صالح و انقلابی و فاضل در مسئولیت‌های قوه استفاده کنید.» این توصیه کلیدی نیاز به اقدام و عمل دارد و گزارش به مردم؛ زیرا تحقق توصیه‌های رهبری انتظار ملی است.

۷- هفتمین توصیه «قاضی و دادگاه را عزیز بدارید. احساس عزت و شرافت در قاضی، سدّ محکمی در برابر انگیزه‌ها و عوامل نفوذ و انحراف است.»

۸- آخرین توصیه «همکاری با قوای مجریه و مقننه و هم‌افزایی با آنان را که سفارش همیشگی اینجانب است در نظر داشته باشید. آنان نیز موظف به همراهی و همکاری با شمایند.» این توصیه‌های مهم منشور و چراغ راه قوه قضائیه است که باید سالانه به مردم گزارش اقدام داده شود تا نشاط عمومی جامعه مضاعف گردد.

 مظفر حاجیان