به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از فارس، جمعی از دانشجویان دانشگاه های تهران ظهر امروز بعد از نمازجمعه با برگزاری تجمعی به خصوصی سازی آموزش و پرورش اعتراض کردند.

دانشجویان در این تجمع که با شعار «نه به خصوصی سازی آموزش و پرورش» برگزار شد، با سر دادن شعارهایی به مسوولان تاکید کردند که خصوصی سازی آموزش پرورش موجب تبعیض در بحث آموزش دانش آموزان خواهد شد.

دانشجویان همچین تأکید کردند که شکوفایی اقتصادی در گرو کیفیت راستین آموزش است.

تجمع کنندگان در پایان تجمع بیانیه ای قرائت کردند که به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

امروزه با بررسی وضعیت آموزش و تربیت در نظام اسلامی شاهد وضعیتی هستیم که در آن عده ای سرمست ثروت بچه های خود را روانه بهترین مدارس به لحاظ آموزشی، امکاناتی و رفاهی با پول های هنگفت کرده و عده ای هم که هنوز در تامین حداقل معشیت روزانه خود مانده اند، مجبورند فرزندان خود را جهت تامین معیشت از تحصیل محروم یا مدارس دولتی بی کیفیت را نگه دارند.

وقتی سهم مدارس دولتی از قبولی دانشگاه در مقایسه با مدارس غیر دولتی مقدار بسیار ناچیزی است، وقتی هنوز در روستاها مدارس کاه گلی با یک معلم برای تمام پایه ها آن هم فقط ابتدایی برگزار می شود، وقتی آمار دانش آموزان بازمانده از تحصیل از مرز یک میلیون نفر هم در کشور تجاوز کرده، عده ای که خود چند دهه  از متولیان امر سیاستگذاری آموزش و پرورش بوده اند با چه منطقی اعلام می کنند مدارس خصوصی نافی عدالت آموزشی نیستند؟

 مدرسه های خصوصی تنها با نگاه کالای به آموزش ضربه عمیقی به علوم وارد کرده، بلکه با حفظ انحصار ارتقا آموزشی در یک طبقه منجر به افزایش مستمر نابرابری اجتماعی (در قالب شکاف میان طبقه اغنیا و فقرا) خواهد شد.

 چرا که  با انحصاری شدن علم تنها فرزندان یک طبقه محدود، امکان تحصیل در مدارسی را خواهند داشت که آن مدارس شرایط را برای ورود به دانشگاه های برتر و سپس عرصه مدیریتی کشور را تسهیل خواهد کرد و سپس همان فرزندان بلوغ رسیده همچنان قدرت و ثروت را در خانواده خود محصور خواهد کرد.

 حال جریانات مدعی اصلاح طلبی و اصول گرایی با توجیه سیری ناپذیریشیان در افزایش مدارس خصوصی را چگونه با منطق زیر تطبیق می دهند.

مَا أَفَاءَ اللَّهُ عَلَىٰ رَسُولِهِ مِنْ أَهْلِ الْقُرَىٰ فَلِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ وَلِذِی الْقُرْبَىٰ وَالْیَتَامَىٰ وَالْمَسَاکِینِ وَابْنِ السَّبِیلِ کَیْ لَا یَکُونَ دُولَهً بَیْنَ الْأَغْنِیَاءِ مِنْکُمْ ۚ

آنچه را خداوند از اهل آبادى‌ها به رسولش بازگرداند، پس براى خدا و براى رسول و براى خویشاوندان و یتیمان و مستمندان و در راه ماندگان است تا (این اموال) تنها میان ثروتمندان شما در گردش نباشد.

آموزش و پرورش اگر بناست اسلامی باشد باید به این روند تبعیض آمیز پایان دهد.

مطالبه جنبش دانشجویی توقف فرایند خصوصی سازی مدارس،  ارتقای کیفیت آموزشی مدارس تمام مناطق کشور و زمینه سازی تحقق آموزش رایگان طبق اصل ۱۳۰ قانون اساسی است. به امید ظهور عدالت گستر گیتی

انتهای  پیام/