این روزها همزمان با فروکش شدن موج کرونا در کشور اخباری درباره  ویروس آبله میمون به گوش می رسد که باعث هراس در جامعه شده است.

دبیر کل سازمان جهانی بهداشت طی اظهاراتی گفته که جهان با چالش های جدیدی مواجه است که در این میان نام ویروس آبله میمون به چشم می خورد.

موضوع شیوع ویروس آبله میمون در برخی از کشورهای اروپایی و آمریکایی، با موجی از نگرانی همراه شده است و همچنین مواردی شناسایی شده است.

در این بین مسئله ای که باعث نگرانی شده این است که این ویروس همانند ویروس کرونا تبدیل به پاندمی شود .

در این رابطه حقیقی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می گوید:که اگر واکسن آبله در دسترس باشد، تا حدود ۸۵ درصد می‌تواند از ابتلاء به آبله میمون نیز جلوگیری کند.

وی درباره این بیماری می گوید:واگیر بیماری آبله میمون مانند کووید ۱۹ نیست و ما انتظار نداریم که یک پاندمی ایجاد شود چون شدت واگیر آن نسبت به بسیاری از بیماری‌های تنفسی پایین‌تر است

پیام طبرسی رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری  نیز با تاکید بر اینکه ویروس آبله میمونی که تاکنون شناسایی شده قابلیت ایجاد پاندمی شدید مثل کرونا را ندارد مگر اینکه ویروس دستکاری شده باشد و یا نوع جدیدی از ویروس آبله باشد اظهار داشت: بر اساس گزارش‌های سازمان بهداشت جهانی مرگ و میر آبله میمون در کشورهای مختلف بالا نیست و خود ویروس هم همان ویروس شناسایی شده در کشورهای آفریقایی است. در اوایل سال ۲۰۰۰ تعداد محدودی بیمار مبتلا به آبله میمونی در آمریکا دیده شدند.

وی با تاکید بر اینکه وزارت بهداشت اوضاع را رصد کرده و تحت کنترل دارد گفت: اگر نیاز باشد این واکسن در کشور تولید خواهد شد اما به عقیده من ضمن اینکه باید با دقت شرایط را مد نظر قرار داد فعلا نباید باعث هراس در جامعه شد. چون این بیماری نیست که بتواند جامعه را به شدت درگیر کند.

طبرسی با اشاره به اینکه سالها پیش در ایران کودکان واکسن آبله زده و آبله‌کوبی می شدند اما سالهاست این واکسن در کشور ما تزریق نمی شود گفت: کسانی که واکسن آبله زده اند مقاومت بیشتری در برابر بیماری آبله میمونی دارند و خطر بیشتر متوجه افرادی است که آبله کوبی نشده اند. با توجه به اینکه واکسن آبله در ایران ساخته شده و دانش آن در کشور موجود است در صورت افزایش تعداد مبتلایان ونیاز به واکسیناسیون جمعی این واکسن دوباره ساخته خواهد شد.

به نظر می‌رسد با توجه به نظریه‌های علمی و پزشکی که در ارتباط با ویروس آبله میمون مطرح است، این بیماری نمی‌تواند به پاندمی کرونا تبدیل شود.

گفته می‌شود، بیماری آبله میمون اولین بار در سال ۱۳۵۸ در میمون‌هایی که برای تحقیق نگهداری می‌شدند کشف شد و اولین مورد آبله میمون نیز در انسان در سال ۱۹۷۰ شناسایی شده است.

این بیماری در انسان باعث تب، بدن درد، بزرگ شدن غدد لنفاوی و در نهایت آبله یا تاول‌های دردناک پر از مایع روی صورت، دست‌ها و پاها می‌شود.

نجمه کریمیان