به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از ایرنا، سیدمحمدعلی صادقی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: با توجه به تمهیدات اندیشیده شده و فعالیت واحدها، پیش‌بینی می‌شود امسال حدود ۴ هزار کیلوگرم پیله تر ابریشم در این استان تولید شود.

وی اضافه کرد: ایجاد زنجیره‌های تولید در بخش نوغانداری با ایجاد کارگاه‌های کوچک تولید و ریسندگی نخ ابریشم توسط دستگاه‌های نیمه صنعتی با اختصاص اعتبار ویژه خرید تجهیزات و احداث کارگاه‌ها یا محل پرورش که گام بسیار مهمی در تولید ابریشم مورد نیاز صنایع مرتبط و همچنین ایجاد اشتغال پایدار و افزایش درآمد خانوارها به حساب می‌آید نیز از برنامه‌های آتی سازمان جهاد کشاورزی استان برای توسعه این صنعت است.
این مسئول افزود: توسعه صنعت نوغانداری را از اولویت‌های سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان برشمرد و گفت: به‌صورت همه‌جانبه از لحاظ فنی و اعتباری از توسعه این حرفه و صنعت در استان حمایت می‌شود.

به گفته صادقی، نوغانداری یا همان پرورش کرم ابریشم، یکی از بهترین شغل‌های جانبی شناخته شده در کشور است که شروع و ادامه کار با کم‌ترین امکانات و تجهیزات میسر بوده و تمام افراد خانواده می‌توانند در این حرفه، مشغول به کار شوند.

وی افزود: وجود توتستان برای تأمین برگ توت به عنوان اصلی‌ترین نهاده مصرفی، تنها ضرورت حرفه و صنعت پرورش کرم ابریشم محسوب می‌شود.

صادقی خاطرنشان کرد: با توجه به محدودیت زمانی پرورش کرم ابریشم و استفاده بهینه از امکانات موجود، معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان در یک طرح ابتکاری اقدام به پرورش تلفیقی کرم ابریشم و قارچ خوراکی در یک محل کرده به‌طوری‌که این اقدام افزایش صددرصدی راندمان کاری را به دنبال داشته است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان تاکید کرد: پرورش کرم ابریشم طی سال های گذشته در استان زنجان به صورت محدود و فقط در شهرستان طارم و در ظرفیت‌های پایین تری انجام گرفته است.

وی ادامه داد: با برنامه‌ریزی و پیگیری‌های صورت‌گرفته از اوایل سال گذشته، سهم استان زنجان در پرورش و توسعه نوغانداری از ۲۵ تا ۳۰ جعبه به حدود ۱۳۰ جعبه در سال جاری افزایش پیدا کرده و این کار هم‌اکنون در سایر شهرستان‌های استان نیز در حال انجام است.

صادقی خاطرنشان کرد: تأمین زیرساخت‌ها و اعتبارات تجهیز و خرید ادوات، توزیع ۲ هزار اصله نهال اصلاح‌شده توت به‌صورت رایگان، توزیع لارو و تخم کرم ابریشم، ارائه آموزش‌های مقدماتی و تکمیلی با حضور اساتید برجسته کشوری از مرکز توسعه نوغانداری کشور برای اولین بار، ساخت مستند و تهیه و پخش برنامه‌های متعدد رادیویی و تلویزیونی از جمله اقدامات سازمان در استان در راستای توسعه نوغانداری است.