به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از فارس از گرگان، محمد نعیمی ظهر امروز در مراسم افتتاح مرکز درمان ناباروری نهال در بیمارستان شهید صیادشیرازی گرگان در خصوص تعیین تکلیف فضای مرکز نهال بیمارستان دزیانی اظهار کرد: این فضا معطل نماند و اکنون به مرکز جامع خدمات بیماران خاص برای بیماران هموفیلی و تالاسمی در حال خدمت است.

وی با تاکید بر اینکه ارتقاء خدمات درمانی و آموزشی در سطح گروه تخصصی زنان از دغدغه‌های جدی حوزه سلامت بوده است، تصریح کرد: خدمات درمان ناباروری برای زوج‌های نابارور جزو ضروریات در حوزه سلامت مخصوصاً بعد از ابلاغ سیاست‌های افزایش جمعیت که مقام معظم رهبری آن را اعلام کردند، و اینکه همه زوج‌ها به خدمات فرزندآوری دسترسی داشته باشند.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان افزود: یکی از تعهدات ما در حوزه سلامت ایجاد زیرساخت‌ها در حوزه ناباروری بود.

نعیمی با اشاره به وجود ۱۵ درصد زوج‌ نابارور در استان گلستان گفت: از هر هفت زوج، یک زوج در استان گلستان مشکل ناباروری دارند، در استان گلستان ۳۲ هزار تولد اتفاق می‌افتد که یک هفتم آن زوج‌های نابارور هستند و هر ساله تعداد زوج‌های نابارور افزایش پیدا می‌کند که مشکل تعدادی از آنها در مرکز تخصصی ناباروری قابل حل است.

وی افزود: در طی سال‌های گذشته یکی از سیاست‌های وزارت بهداشت، درمان ناباروری بوده است که در این زمینه در سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ در استان گلستان گام‌های جدی برداشته شد، مرکز درمان ناباروری ابتدا در محل بیمارستان دزیانی در یک فضای ۲۵۰ متر مربع بهسازی و تجهیزات نهال راه اندازی شد.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان بیان کرد: بعد از کار کارشناسی که بعدها صورت گرفت، و بر اساس اینکه اصولاً جانمایی مرکز ناباروری باید در یک مجموعه ایزوله باشد به دلیل کمبود زیرساخت‌ها فعالیت مرکز ناباروری در بیمارستان دزیانی دوام نیاورد و کار با مشکلات مواجه و متوقف شد، اما همان موقع تجهیزات خوبی خریداری شد.

نعیمی ادامه داد: در سال های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ به طور جدی دانشگاه علوم پزشکی موضوع را پیگیری کرد شرایطی الان ایجاد شده که زوجین گیرنده خدمت با کمترین دغدغه می‌توانند در این مرکز خدمات دریافت کنند.

وی تصریح کرد: مجبور بودیم بخشی از بیمارستان صیاد را به مرکز درمان ناباروری نهال اختصاص دهیم که در این راستا ۱۴ تخت بستری به بخش ناباروری داده شد، ۱۲ تخت بخش زنان را نیز به بخش داخلی و استرول اختصاص دادیم تا خدمات آن بخش را تعطیل نشود.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان اشاره‌ای به برخی تخریب‌ها در فضای مجازی کرد و افزود: عده‌ای نوشتند که ۳۰ میلیارد تومان در بیمارستان دزیانی هزینه و تجهیزات تخریب شد که این مسائل کذب و ناجوانمردانه بود، ما معتقدیم که به قطار در حال حرکت سنگ می‌زنند.

نعیمی بیان کرد: بخش قابل توجهی از همان تجهیزات خریداری را در مرکز جدید استفاده کردیم به جز تعدادی انکباتور که کاربرد دوگانه داشت این بخش با فضای ۸۰۰ متر از نظر تاسیسات، ابنیه و تجهیزات به زوج‌های نابارور خدمات می‌دهد، تلاش کردیم این مجموعه در خور شأن مردم شریف استان باشد.

وی ادامه داد: ماحصل این مجموعه که در آن همه ملاحظات کارشناسی از نظر تاسیسات و ابنیه و تجهیزات انجام گرفته به طور یقین قوام و دوام خانواده‌ها را در پی خواهد داشت.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان در خصوص هزینه‌های مرکز ناباروری نهال افزود: یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان برای آماده سازی و تکمیل این فضای ۸۰۰ مترمربع هزینه شده است که با در نظر گرفتن سیستم گرمایشی و سرمایشی، اتاق عمل مجهز، آزمایشگاه، بخش آندرولوژی، آموزش، تحقیقات و درمان انجام گرفته است.

نعیمی ادامه داد: برای تکمیل و به‌روز سازی این مرکز یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان هزینه لازم است، این مرکز به طور رسمی کار خود را شروع کرده در حالی که پذیرش زوج‌های نابارور در حال انجام است.

وی در خصوص تعیین تکلیف فضای مرکز نهال بیمارستان دزیانی بیان کرد: این فضا معطل نماند و اکنون به مرکز جامع خدمات بیماران خاص برای بیماران هموفیلی و تالاسمی در حال خدمت است.

نعیمی از فعالان فضای مجازی خواست تا حرف‌های دلسرد کننده نزنند و اعتماد مردم را نسبت به خدمات دولت و نظام کمرنگ نکنند و گفت: مرکز درمانی ناباروری نهال یکی از سه مرکز خوب از نظر تجهیزات، کادر و نیروی تخصصی در کشور است.

به گفته وی؛ در استان گلستان ۲ هزار و ۵۰۰ زوج نابارور داریم که تا پیش از این برای دریافت خدمات به استان‌های همجوار می‌رفتند.

انتهای پیام/