پایگاه خبری ربیع/

بیش از ۵ماه  از شروع بکارمجلس جدید می گذرد. نمایندگان هر یک با طرح‌هایی که تصویبش در مجلس آرزوی دیرینه همه فعالان سیاسی انقلابی بود، پا به مجلس گذاشتند.

شاید طرح شفافیت آرای نمایندگان اولین طرحی بود که هم از جهت لزوم اجرایی و هم از بعد نمادین اقدام بسیار مهم بود که در مجلس یازدهم کلید خورد.

اما متاسفانه این طرح به یک باره متوقف شد و هنوز که هنوز است سرنوشت نامعلومی دارد یعنی شعار شفافیت خواهی متوقف شد و دیگر خبری از آن نیست!؟ کشور در یکی از حساس‌ترین برهه‌های تاریخی و در تقابل سنگین با دشمنان است.

دشمنان جمهوری اسلامی ایران با محاصره اقتصادی، شدیدترین فشارهای ممکن را بر کشور تحمیل کرده‌اند و دولت نیز به دنبال ایجاد حاشیه و فرار از کار کردن و پاسخگویی در سال‌های پایانی خود است، در همین حال مجلس هر روز حرفی می زند و پس از چند صباحی آن حرف پس خورده می شود چرا که کارشناسی، دقیق و مطابق با مصالح ملی نیست! استضاح! سوال! و برخی طرح های نمایش؟

اما ماجرا در بعد اقتصادی بسیار وخیم‌تر است. در حالی که در شش ماه اول سال جاری، قیمت خودرو، مسکن، طلا، سکه و دلار با رشد پنجاه تا صد و چند درصدی همراه بود و اوضاع بازارهای مختلف به شدت متلاطم گردید، نمایندگان محترم درگیر طرح‌هایی مانند اصلاح قانون انتخابات و البته برخی نیز دنبال مشکلات خود و اطرافیان هستند!

حال آن که یکی از مطالبات به حق مردم،که در بیانیه رهبری به مناسب افتتاح مجلس نیز به درستی به آن اشاره شده است، بحث‌های معیشتی و اقتصادی است.

یکی از مهم‌ترین معیارهایی که عملکرد مجلس با آن ‌سنجنیده می‌شود بحث اقتصاد و معیشت مردم، به عنوان مشکل بزرگ کشور است. بی‌توجهی به اقتصاد و معیشت می‌تواند مجلس یازدهم را به مجلسی منفعل، بی‌خاصیت و از بین برنده‌ی امید در جامعه تبدیل کند. آنچه واضح است این است که دولت در این حوزه کوتاهی‌های بسیاری مرتکب شده است و مجلس با عمل کردن به وظیفه نظارتی خود می‌تواند سازمان دهنده امور باشد و دولت را مجبور به فعالیت بیشتر و پاسخ‌گویی کند. متاسفانه تاکنون طرحی که بتواند فضای تورم‌زده اقتصاد کشور را به نحو مطلوبی کنترل و سازماندهی کند، اجرایی نشده است که توجه بیشتر نمایندگان مجلس را به این امر می‌طلبد.

دولت سرمایه‌های مردم و نقدینگی رها در جامعه را با لطایف الحیل از چنگ مردم در آورد، پول‌ها را به سوی بورس هدایت کرد و بعد در یک ریزش شتابان، نقدینگی‌ها را سوزاند. چرا بازار سرمایه  به حال خود رها شده است؟ بازار گردانی چه شد؟ از جلسات حمایتی چه خبر؟ چرا نمایندگان مجلس با اختیاراتی که دارند اقدام به تحقیق و تفحص از ماجراهای مشکوک پشت پرده ریزش بورس نمی‌کنند؟ چرا گرانی هایی که دست دولتیها و شبه دولتی ها و خصولتی ها پشت آن است را به میدان تحقیق و تفحص و سوال نمی کشند؟ نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی باید توجه کنند که نقشه طراحی شده دشمن در این حوزه کشاندن مردم به خیابان‌ها و شروع اعتراضات خیابانی است. فضای مجازی به عنوان بستری که اعتراضات را هماهنگ می‌کند در حال حرکت به سمت ایجاد اعتراضات خیابانی و تحریک علیه نظام است.

به نظر می‌رسد رئیس و نمایندگان مجلس باید با دقت بیشتری به سازماندهی رسانه‌ای مواضع و رفتار خود توجه کنند و اجازه ندهند امید مردم شکسته شود! امروز مشکلات مردم بسیار بیش از آن است که نمایندگان بخواهند درگیر و دار مسائل دسته چندم سیاسی و حواشی و مسایل کم اهمیت شده و از اولویت‌های اصلی غافل شوند؛ کاش فرصت مجلس جوان انقلابی قدر دانسته شود. امروز مجلس یازدهم قاعده تنگه اُحد را برای نظام و کشور دارد؛ یک غفلت، یک زیاده خواهی، یک تصمیم نادرست می‌تواند پاس گل به بدخواهان کشور باشد.حالا چه رسد به اینکه نماینده ای خدای ناکرده برای وابستگان خود نامه نگاری کند یا وزیر و مسئولی را تحت فشار بگذارد تا منافعی نصیب گردد؟!انتظار مردم ملی نگریستن نمایندگان محترم است نه جزیره ای و فردی و خانوادگی! پرداخیتن به مشکلات عمومی است نه حل مشکل نزدیکان حتی به قیمت نادیده انگاشتن ضوابط و مقررات موجود!مردم اقدام انقلابی می خواهند، حرکت جهادی می خواهند، وقت گذاری شبانه روزی ملی می تواند پاسخگوی انتظار مردم باشد.توجه به سه عنصری که رهبری فرمودند باید راس تصمیم گیریها قرار گیرد، فرهنگ، اقتصاد و امنیت، و این سه وظیفه اصلی حاکمیت است که باید دغدغه اصلی برنامه ریزان، تصمیم گیرندگان، قانونگذاران و ناظران بر اجرای قانون و مجریان باشد.