به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از صدا و سیما، محمد شفیع ملک زاده، با بیان اینکه طبق قانون دولت موظف بود که نرخ خرید تضمینی گندم را تا پایان شهریور اعلام کند اظهار داشت: در سال‌های گذشته کشاورزان کشت گندم را آغاز می‌کردند و منتظر اعلام نرخ از سوی دولت بودند، ولی بخاطر زیان‌هایی که از بابت پایین بودن نرخ متحمل شدند امسال این کار را انجام نمی‌دهند و منتظر می‌مانند تا نرخ اعلام شود و سپس کشت خود را آغاز کنند.

وی افزود: درنتیجه قیمت اعلام شده اگر به نفع کشاورزان نباشد به کشت‌های دیگر روی می‌آورند و این امر تولید گندم را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود محصولی را که در تولیدش چند سالی است خودکفا شده ایم، وارد کنیم.

ملک زاده ادامه داد: تغییر الگوی کشت کشاورز از گندم به محصولات آب بر از یک سو باعث صدمه دیدن منابع آبی و خاکی و از سوی دیگر باعث اشباع شدن بازار در سایر محصولات می‌شود.

رئیس نظام صنفی کشاورزی افزود: برای امسال پیش بینی تولید چهارده میلیون تن گندم شده بود، اما خرید تضمینی به بیش از هفت و نیم میلیون تن نرسید و کشاورزان بدلیل قیمت پایین و عدم صرفه اقتصادی ترجیح دادند که گندم را صرف خوراک دام کنند تا به دولت بفروشند.

ملک زاده تاکید کرد: کمبود سه میلیون تن گندم در کشور وجود دارد که این مقدار باید با صرف هزینه‌های فراوان از خارج وارد شود.

وی تصریح کرد: قیمت خرید تضمینی گندم از سوی وزارت جهاد برای کشت سال زراعی پیش رو ۲۲۹۵ تومان است که مورد رضایت کشاورزان و تشکل‌های بخش کشاورزی نیست و هزینه‌های تولید را جبران نمی‌کند و قیمت پیشنهادی نظام صنفی ۲۸۶۸ تومان است که اگر این قیمت مد نظر قرار نگیرد کاشت گندم برای کشاورزان صرفه نخواهد داشت.

وی افزود: چه بر اساس واقعیات و چه بر اساس بودجه دولت باید هر چه زودتر قیمت مد نظر خود را نهایتا ظرف یکی دو روز دیگر اعلام کند تا کشاورز تکلیف خود را برای الگوی کشت سال پیش رو بداند.