به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، دکتر محمدرضا پورمحمدی، استاندار آذربایجان شرقی در این دیدار ضمن تبریک هفته تأمین اجتماعی به کارکنان و افراد تحت پوشش این سازمان، ارایه خدمت بنیادی به اقشار مختلف جامعه از جانب سازمان تامین اجتماعی را علاوه بر تکلیف اداری، وظیفه دینی و اخلاقی که دارای اجر مضاعف است، دانست و اذعان داشت: بزرگترین فضیلت انسان، صاحب درد بودن است و این موضوع در حوزه بهزیستی و تأمین اجتماعی با توجه به حوزه کاری این دستگاهها و ارائه خدمت به قشر ضعیف و توانخواه جامعه مشهود است.
استاندار آذربایجان شرقی، سطح خدمات درمانی، توانبخشی و بیمه ای ارائه شده توسط سازمان بهزیستی و تامین اجتماعی استان را رضایت بخش توصیف کرد و گفت: در نحوه ارائه خدمات بایستی برخورداری اقشار محرومتر، در اولویت قرار گیرد، چرا که بعضاً مشاهده می گردد برخی افراد به علت عدم توان مالی یا جسمی امکان پیگیری مطالبات و احقاق حقوق خود را ندارد و برماست که از طریق شفافیت و افزایش سطوح دسترسی، زمینه برخورداری این افراد را تأمین کنیم.
دکتر پورمحمدی، ضمن تاکید بر توانمندسازی افراد تحت پوشش، تصریح کرد: بایستی کرامت، عزت و احترام خدمت گیرندگان سرلوحه امور در دستگاههای اجرایی قرار گیرد.

وی با تأکید بر اینکه تامین اجتماعی، از تعلیمات دینی ما مسلمانان است، پیشگیری و توانمندسازی قبل از نیازمندی و بیماری را حائز اهمیت دانست و خاطر نشان کرد: بایستی آموزش، تغذیه سالم و مهارت آموزی، از دوران کودکی و نوجوانی با بینش بلند مدت در جامعه نهادینه و عملیاتی شود.
جعفر سمساری، مدیر کل تامین اجتماعی استان آذربایجان شرقی نیز در این نشست، با بیان اینکه بیش از دو میلیون نفر از جمعیت استان در قالب ۶۹۰ هزار نفر بیمه شده اصلی، ۱۸۱هزار نفر بازنشسته و مستمری بگیر و ۱۳ هزار نفر مقرری بگیر بیکاری اصلی تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی هستند که با احتساب افراد تبعی ۵۳ درصد جمعیت استان را شامل می شود، اذعان داشت: ماهانه بالغ بر ۳۸۰ میلیارد تومان از بابت تعهدات سازمان تأمین اجتماعی در استان هزینه می شود.
مدیر کل تامین اجتماعی استان  آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه ارتقای کمی و کیفی خدمات سازمان از جمله اولویت های کاری تأمین اجتماعی استان است، استقرار میز خدمت در شعب تابعه، برون سپاری خدمات و توسعه خدمات الکترونیک را اقدامی در این جهت دانست و گفت: طی سال اخیر، پنج کارگزاری رسمی در استان افتتاح شده است.
وی از گسترش خدمات الکترونیک سازمان طی ماههای اخیر خبر داد و اذعان داشت: در حال حاضر ۴۰ سرویس سازمان تأمین اجتماعی به صورت غیرحضوری در دسترس مخاطبین است و در طی چهار ماه از اجرای این طرح، بالغ بر ۱۰۰ هزار خدمت الکترونیکی ارایه شده است.
سمساری با اشاره به نقش سازمان تامین اجتماعی در تحقق شعار سال و دستیابی به اشتغال و تولید پایدار، از بخشودگی جرائم کارفرمایان خوش حساب تا ۱۳ شهریور ماه خبر داد و گفت: تسهیل و تقسیط پرداخت بدهی معوق کارگاهها  و روانسازی بازرسی از دفاتر قانونی کارگاهها از دیگر اقدامات سازمان در جهت رونق تولید است.
وی مطالبات معوق سازمان تامین اجتماعی در استان را ۸۵۰ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: بخش مهمی از این مطالبات از جانب شرکتهای است که مطابق اصل ۴۴ واگذار شده اند.
سمساری با قدردانی از تعامل مطلوب تشکلها و نهادهای کارگری، کارفرمایی و بازنشستگی استان، اذعان داشت: با وجود این همدلی و همراهی، شناسایی و رفع مطالبات ذینفعان تسهیل می شود.
دکتر جمال الدین نیکنامی، مدیر درمان تامین اجتماعی استان آذربایجان شرقی نیز در این نشست با بیان اینکه خدمات درمانی سازمان در دو حوزه درمان مستقیم و درمان غیر مستقیم به ذینفعان ارائه می شود، اذعان داشت: دو بیمارستان و ۱۲ درمانگاه در سطح استان، به جامعه تحت پوشش به صورت مستقیم و رایگان ارائه خدمت می کند.
وی با بیان اینکه درمانگاه تأمین اجتماعی در شهرستانهای ملکان، عجبشیر و هشترود در آینده نزدیک افتتاح خواهد شد، از اجرای طرح حذف نسخه الکترونیک در واحدهای درمانی ملکی سازمان خبر داد و اذعان داشت: با اجرای این طرح نیاز به نسخ کاغذی در واحدهای درمانی مرتفع شده و صرفاً با ارائه کد ملی، مراجعین از خدمات درمانی بهره مند می شوند و این درحالی است که با اجرای طرح نسخه الکترونیکی، بستر مناسبی برای تشکیل پرونده پزشکی برای افراد و پایش فرایند درمان فراهم شده است.