زهرا نصیری

به گزارش پایگاه خبری ربیع، در آئین بهره‌برداری از خط انتقال و مخزن ۲۰۰ مترمکعبی آب روستا‌های مسلم‌آباد و حسین‌آباد بخش قمصر عنوان شد: آب۱۰ هزار روستا در کشور در سه سال آینده از طریق جهاد آب‌ رسانی تأمین می‌شود.

معاون راهبردی و نظارت بر بهره‌برداری شرکت آبفای کشور در این آئین گفت: هم‌اکنون ۲۷۰ شهر در معرض تنش آب آشامیدنی هستند که از این بین ۴ استان در وضعیت اضطراری قرار دارند. برای رفع این مشکل در قالب یک برنامه ۴ ساله حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

هاشم امینی ، از اختصاص ۱۰ هزار میلیارد تومان برای مقابله با تنش آبی سال جاری خبر داد و گفت: این مهم شامل طرح‌های اضطراری، طرح‌های اولویت‌دار، تدوین سند مدیریت تنش آبی سالانه، تدوین برنامه جامع چهار ساله و برگزاری جلسات فنی و کارشناسی با شرکت‌های آبفا و آب منطقه‌ای می‌شود.

معاون راهبردی و نظارت بر بهره‌برداری شرکت آبفای کشور همچنین به طرح آبرسانی سیار به ۵۰۰۰ روستا‌های کشور اشاره کرد و افزود:با وجود سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در سال‌های اخیر همچنان تعداد قابل ملاحظه‌ای از روستا‌های کشور به دلایل مختلف از جمله خشکسالی و از بین رفتن منابع آبی، کمبود آب در فصول گرم سال، سخت‌گذر بودن و فاصله زیاد از منابع آبی و یا نبود توجیه اقتصادی با تانکر‌های سیار، آبرسانی می‌شوند.

امینی با تاکید بر ضرورت تامین اعتبار برای اجرای طرح‌های آبرسانی سیار، گفت: با توجه به لزوم تجهیز ناوگان آبرسانی تانکری در کشور به منظور پاسخگویی به شرایط اضطراری، خریداری دستگا‌های تانکر آبرسانی ضروری است.

مرحله سوم اجرای شبکه جمع آوری فاضلاب شهر جوشقان آغازشد

  مدیر آبفای کاشان و آران و بیدگل نیزدر آیین افتتاح و گلنک زنی خط انتقال و مخزن روستا‌های بخش قمصر کاشان گفت: در این طرح مخزن بتنی به ظرفیت ۲۰۰ مترمکعب آب ساخته شده است و ۳ کیلومتر خط انتقال آب با ۴۰ میلیارد ریال هزینه به بهره‌برداری رسید.

محمد رضااسدی با اشاره به اهداف طرح افزود: افزایش ظرفیت ذخیره آب، تعدیل فشار آب این ۲ روستا، تأمین آب پایدار، بهبود کیفیت آب، افزایش ظرفیت انتقال و پهنه‌بندی شبکه توزیع آب ازجمله اهداف این طرح است.

وی همچنین گفت: مرحله سوم اجرای شبکه جمع آوری و انشعابات فاضلاب شهر جوشقان با ۲۴ میلیارد ریال اعتبار به طول خط انتقال چهار و نیم کیلو متر و طول شبکه جمع آوری ۳۰ کیلومتر آغاز شده است.

مدیر آبفای کاشان و آران و بیدگل افزود: با ۱۹۰ میلیارد ریال اعتبار ساخت مخزن بتنی ذخیره آب به ظرفیت ۱۰۰۰ مترمکعب و اجرای ۹ کیلومتر خط انتقال و توزیع آن برای افزایش ظرفیت ذخیره آب و تعدیل فشار آب و تأمین و بهبود آب پایدار شهر کامو و چوگان آغاز شد.

زهرا نصیری