معاون سیاسی ـ اجتماعی فرمانداری زرند گفت: کارخانه فولاد زرند ایرانیان با ظرفیت یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن فولاد و بیش از ۶۰ درصد پیشرفت در حال اجراست که در نیمه نخست سال آینده به بهره برداری می رسد.

به گزارش کیمیای وطن از کرمان ؛ علی صادق زادهدر بازدید از روند احداث این طرح افزود: با بهره برداری از کارخانه فولاد زرند ایرانیان زمینه اشتغال ۲هزار ۴۰۰ نفربطور مستقیم ایجاد می شود.

وی خاطرنشان کرد: مرحله نخست آزمون جذب نیرو در این طرح در بهمن امسال برگزار می شود و اولویت جذب در این واحد تولیدی با نیروهای بومی است.

صادق زاده تصریح کرد: برای تأمین آب مورد نیاز طرح انتقال آب با اعتبار ۱۵۰ میلیارد ریالاز فولاد بوتیای کرمان به طول بیش از ۳۰ کیلومتر با لوله گذاری به قطر ۷۰۰ میلی متر ، (از فاضلاب شهر کرمان ) در حال اجراست که با اجرای این طرح ۳۰۰ لیتر در ثانیه آب فاضلاب کرمان به این طرح انتقال می یابد.

وی یادآور شد: برای تأمین برق این طرح ۲ نیروگاه ۱۳۰ مگاواتی در نظر گرفته شده است که تا زمان بهره برداری از این نیروگاه ها برق مورد نیاز از طریق پست ۲۳۰ کیلو ولت زرندتأمین می شود.

معاون سیاسی ـ اجتماعی فرمانداری زرند گفت: این کارخانه در زمینی به مساحت ۴۰۰ هکتار یکی از بزرگترین پروژه های فولاد منطقه بشمار می رود که تولید به روش کوره بلند انجام می شود و تاکنون ۱۳۰ هزار تن فولاد و آهن الات نصب شده است.

صادق زاده افزود: در این طرح ۱۱ میلیون متر مربع خاکبرداری‌ انجام شده است که بزرگترین خاکبرداری اینگونه طرح‌ها در خاور‌میانه به شمار می‌رود.

وی اجرای طرح‌های تولید فولاد به روش کوره بلند مشابه ذوب‌آهن اصفهان با توجه به معادن غنی ذغال‌سنگ و سنگ‌آهن‌ در این منطقه را با اهمیت دانست و خاطرنشان کرد: این طرح ها علاوه بر‌ جلو‌گیری از ‌خام‌فروشی مواد معدنی موجب اشتغال جوانان جویای کارمنطقه می‌شود.

صادق زاده تصریح کرد: عملیات اجرایی این کارخانه از سال ۹۱ با سرمایه‌گذاری ۴ هزار میلیارد تومان از سوی شرکت مادر تخصصی توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه میدکو آغاز شده است.

یادآور می شود: پروژه عظیم کارخانه فولاد زرند ایرانیان در زمینی به مساحت ۴۰۰ هکتار در هفت کیلومتری جاده زرند ـ کرمان قرار دارد‌.