بغداد سفیر امارات را در اعتراض به اظهارات وزیر خارجه این کشور علیه نیروهای بسیج مردمی، فراخواند.

به اعلام شبکه المیادین، بغداد در اعتراض به اظهارات وزیر خارجه امارات علیه نیروهای »بسیج مردمی» سفیر این کشور را فراخواند و یادداشت اعتراض خود را به وی ابلاغ کرد.

«عبدالله بن زاید آل نهیان» وزیر خارجه امارات روز گذشته در دیدار با همتای روس خود در اظهاراتی گستاخانه خواستار نابودی حزب الله لبنان و نیروهای بسیج مردمی عراق شد.

دفتر «حیدر العبادی» نخست وزیر عراق نیز جمعه (دیروز) در بیانیه‌ای، بشدت از حمله وزیر خارجه امارات به نیروهای «بسیج مردمی» انتقاد کرد.

نیروی «الحشد الشعبی» (بسیج مردمی) با فتوای آیت‌الله سیستانی از مراجع بزرگ شیعیان در عراق و حمایت دولت عراق برای مبارزه با گروه‌های تروریستی بخصوص داعش شکل گرفته و نقشی مهم در آزادسازی مناطق این کشور از دست داعش داشته است.

دفتر العبادی با اعلام انزجار بغداد از مواضع وزیر خارجه امارات، اعلام کرد: قرار دادن نیروهای «الحشد الشعبی» در کنار دیگر گروههای تروریستی را رد می‌کنیم… این سخنان دخالت در امور داخلی عراق محسوب می‌شود.

دفتر نخست‌وزیری افزود: بسیج مردمی و رزمندگان داوطلب آن، قهرمانانی هستند که در کنار نیروهای دلیر امنیتی ما در مقابل جنایات گروه تروریستی داعش ایستاده‌اند و خیلی از مناطق اشغال شده را آزاد و خطر را از دیگر کشورهای خلیج [فارس] دور کرده‌اند.

نخست‌وزیری عراق خطاب به امارات گفته است:‌ چنین امری، مطلبد که این کشورها عراق را در این جنگ کمک کنند و در کنارش بایستند [نه اینکه به نیروهای بسیج مردمی حمله کنند].