به گزارش پایگاه خبری ربیع، در این برنامه مدیر روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با بیان اینکه کلید مدیریت مصرف آب در دست بانوان است عنوان کرد:بانوان با توجه به نقشی که در محیط خانه و خانواده دارندمی تواند در فرهنگ سازی مصرف بهینه آب در جامعه بسیار موثر واقع شوند.

سید اکبر بنی طباءبا اشاره به کاهش مصرف سرانه آب در اصفهان گفت:از سال ۱۳۸۶ تا سال ۹۷ مصرف سرانه آب از ۱۸۹ لیتر در شبانه روز به ۱۴۹ لیتر کاهش یافت که این روند مصرف بهینه آب توسط مردم اصفهان باید همچنان ادامه یابد تا نهایت مصرف سرانه هر اصفهانی در طول شبانه روز به ۱۲۰ لیتر کاهش یابد.

وی با اشاره به مصرف سرانه آب در کشورهای توسعه یافته اعلام کرد: در حال حاضر در بسیاری از کشور های توسعه یافته مصرف سرانه آب حدود ۱۱۰ لیتر در شبانه روز است و اگر  هر نفر دراستان اصفهان روزانه ۳۰ لیتر در مصرف آب صرفه جویی کنند ما می توانیم آب شرب حدود  یک میلیون نفر دیگر در اصفهان را تامین کنیم.

مدیر روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان ،به تنها سامانه آبرسانی اصفهان بزرگ اشاره کرد و خاطر نشان ساخت:هم اکنون آب شرب بیش از ۴ میلیون نفر در اصفهان از طریق یک سامانه آبرسانی تامین می شود و با توجه به محدویت ظرفیت تامین این سامانه آبرسانی ، شهروندان اصفهانی برای دسترسی پایدار به آب شرب باید مدیریت مصرف را در پیش بگیرند

وی شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان را متولی آب شرب توزیع معرفی کرد وخاطر نشان ساخت:شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان متولی توزیع آب شرب در استان اصفهان می باشد ، برای اینکه بتواند با محدودیتی که در ظرفیت منابع آبی دارد پاسخگوی نیاز مشترکین باشد باید مصرف بهینه آب را درجامعه نهادینه نماید که در این میان بانوان میتوانند با آموزش هایی که شرکت آبفا  به روش های گوناگون در دستور کار قرار داده است چگونگی مصرف صحیح آب را به خوبی بیاموزند.

سید اکبر بنی طبا به معرفی خانه فرهنگ آب در اصفهان پرداخت و اظهار داشت:در محل خانه فرهنگ آب علاوه بر اینکه نمایشگاه دائمی دررابطه با چگونگی استفاده از تجهیزات کاهنده مصرف دایر شده است دوره هایی آموزشی  مصرف بهینه آب برای کودکان و نوجوانان هم توسط مربیان مجرب برگزار می شود.

در ادامه این برنامه رئیس خانه فرهنگ آب گفت: زنان بایستی در رابطه با نحوه درست مصرف کردن اموزش ببینند تا بتوانند الگوی مناسبی در جهت رفتار صرفه جویی در جامعه و خانواده باشند .همچنین افزایش رشد فرهنگی و اجتماعی بانوان باعث می شود تا زنان تحت تاثیر عادت های غلط قرار نگیرند و اصلاح الگوی مصرف رعایت شود .

زهره تشیعی  با اشاره به نقش زنان در خانواده افزود: مادران وظیفه دارند به فرزندان خود همواره این نکته را متذکر شوند که منابع تامین انرژی محدود است بایستی در مصرف ان صرفه جویی نمایند تا دراینده دچار مشکل نشوند .

وی با بیا اینکه اگر مادران در کودکی به فرزندان خود نحوه درست مصرف کردن را نیاموزند ،الگوهای مصرف نادرست جایگزین الگوی مصرف مناسب در زندگی انها می شود  عنوان کرد:.ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که بزرگسالان الگوی رفتاری فرزندان هستند .اگر پدران و مادران بتوانند الگوهای رفتاری نابهنجار مثل مصرف بی رویه را اصلاح کنند گامی بزرگ در نهادینه کردن مصرف بهینه در سطح خانواده و جامعه برداشته اند

رئیس خانه فرهنگ آب  با اشاره به اینکه مدیریت مصرف بهینه اب در ۵بعد اساسی قابل بحث وبررسی است تصریح کرد: .امار نشان می دهد که حدود ۷۵%از کل مصارف اب مشترکین در بخش خانگی مصرف می شود واگر زنان بتوانند ابعاد مدیریت مصرف را در حین مصرف رعایت نمایند می توانند گامی اساسی در جهت اصلاح الگوی مصرف بردارند .

تشیعی ادامه داد: موقع وزمان درمدیریت مصرف بسیار حائز اهمیت است  زمان مصرف نقش اساسی در مدیریت مصرف ایفا می نماید .به عنوان مثال :ابیاری باغچه و گیاهان اپارتمانی در ساعات اولیه بامداد انجام شود زیرا میزان تبخیر سطحی کاهش می یابد . همچنین حتی المقدور خانمهای خانه دار فعالیتهای مربوط به شستشو را در ساعات پیک مصرف انجام ندهند . واز کولردر ساعات اولیه روز که نیازی به خنک کردن فضای داخلی منزل نیست استفاده نشود.

در این برنامه یکی از بانوان حاضر گفت: بسیار این برنامه آموزنده بود گویا شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان برنامه های متنوعی بمنظور مصرف بهینه آب در جامعه در دستور کار قرار داده اند اگر یک کانال تلگرامی یا در اینستا گرام برنامه های آموزشی و فرهنگی شرکت آب و فاضلاب که در راستای مصرف بهینه آب در سطح استان برگزار می شود را به عموم مردم اطلاع دهند قطعا با استقبال بیشتری روبرو می شود همچنین موثرتر واقع می شود .

یکی دیگر از بانوان حاضر در این برنامه خود را مادر شهید و ۳ جانباز معرفی کردو گفت: این برنامه که  با رویکرد طنز و شادی برگزار شد  بسیار نشاط آور بود و بانوان با شور و شعف بیشتری به مباحث آموزشی که پیرامون مصرف بهینه آب پرداخته شد توجه کردند این در حالیست که خودم همیشه در مجالسی که در مسجد برای بانوان برگزارمی شود آنها را به درست مصرف کردن آب راهنمایی می کنم. اما به نظر می رسد این برنامه در فضای شاد و طنز بسیار اثر گذار است.

خانم دیگری گفت: من همیشه در برنامه هایی که برای بانوان در باغ بانوان طلوع برگزار می شود حاضر می شوم اما این برنامه از هر نظر از دیگر برنامه ها که در باغ طلوع برگزار شد مطلوب تر بود چرا که از مجری توانا و دوست داشتنی شهر اصفهان بهره مند بود که توانست با زبان طنز به خوبی راههای مصرف بهینه آب را به مردم گوشزد کند.