به گزارش پایگاه خبری ربیع، معاون امور عمرانی استانداری همدان از برگزاری همایش جهانی راه ابریشم با حضور ۱۶ کشور در همدان خبر داد وگفت: بخش خصوصی نظام یافته و فعالی در همدان وجود ندارد و همایش‌ها به صورت دولتی برگزار می‌شوند. محمودرضا عراقی در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه همدان باید به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران قابلیت‌های طبیعی و تاریخی خود را با استفاده از همایش‌های کشوری و جهانی به همگان معرفی کند، اظهار کرد: استان‌های با قدمت تاریخی زیاد در ایران وجود دارند که همه برای معرفی ظرفیت‌های خود به دنبال برگزاری رویدادهای جهانی هستند.

وی همایش جهانی راه ابریشم را نشست و موقعیت خوبی برای معرفی ظرفیت‌های همدان دانست و افزود: رویداد جهانی راه ابریشم از اول تا هفتم مهرماه با حضور اعضای سازمان جهانی یونسکو، وزیر علوم، نمایندگان وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در همدان برگزار می‌شود.

عراقی با بیان اینکه پنل های تخصصی و مهمی در طول این هفته برگزار خواهد شد، اضافه کرد: در این پنل ها باید محتوای خوبی از همدان ارائه شود و از افراد برای انتقال مطالب به کشورهای مختلف استفاده کنیم.

وی با تأکید بر استفاده حداکثری از ظرفیت‌های همایش جهانی راه ابریشم و ارتباط با افراد ذی نفوذ بیان کرد: ذهن افراد و اعضای کمیسیون ثبت جهانی اماکن تاریخی و طبیعی یونسکو باید با ظرفیت‌های تاریخی و طبیعی همدان مانند هگمتانه، علیصدر و نوشیجان آشنا شود تا آنها ذهنیت لازم برای تصمیم گیری درباره ثبت جهانی آثار همدان را داشته باشند و فقط از روی عکس و تصویر کوتاه قضاوت نکنند.

معاون استاندار همدان با بیان اینکه ۱۶ کشور در همایش جهانی راه ابریشم شرکت می‌کنند، عنوان کرد: حضور، نظرات و صحبت‌های رئیس سازمان جهانی یونسکو نقش مهمی در معرفی همدان به جهانیان خواهد داشت.

وی بیان کرد: ستاد ثبت جهانی هگمتانه با حضور سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، نماینده استانداری، اصناف، اتاق بازرگانی و سازمان صنعت، معدن و تجارت برای انجام طرح تفصیلی پرونده ثبت جهانی، اجرای مقدمات فازبندی و تأمین اعتبار برای خرید ساختمان تشکیل شده است.

عراقی با بیان اینکه مدیران استانی برای ثبت جهانی هگمتانه از انجام هیچ کاری دریغ نخواهند کرد، گفت: حدود یک ماه و نیم گذشته تصمیمات لازم برای برگزاری همایش جهانی راه ابریشم در همدان گرفته شد و از پتانسیل‌های این همایش می‌توان برای معرفی همدان استفاده کرد.

عراقی با بیان اینکه نشست راه ابریشم اقتصادی نیست اما می‌توان از این نشست حداکثر بهره را برد، یادآور شد: منابع مالی این همایش توسط شورای شهر تأمین شده و استانداری نیز شهرداری را در برگزاری همایش راه ابریشم تنها نخواهد گذاشت. گفتنی است؛ در پایان از پوستر همایش جهانی راه ابریشم به میزبانی همدان رونمایی شد.