به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از اقتصادآنلاین ، صدرالدین صدری نوش آبادی اظهار داشت: ثبت نام از داوطلبان از تاریخ ۱۳۹۸/۰۷/۰۲ از طریق سایت سازمان سنجش کشور به نشانی  www.sanjesh.org آغاز و تا تاریخ ۱۳۹۸/۰۷/۱۲ به مدت ده روز ادامه خواهد داشت؛ این تاریخ به هیچ عنوان تمدید نخواهد شد. همچنین این آزمون در روز پنج شنبه ۱۳۹۸/۰۸/۳۰ به صورت همزمان در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

معاون سرمایه انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور افزود: در این آزمون از مجموع دستگاه های اجرایی که موفق به اخذ تامین اعتبار لازم شده­ اند، ۲۱ دستگاه اجرایی با ظرفیت سی هزار و ۷۷ نفر (۳۰۰۷۷)  سهمیه مجوز حضور دارند.

سهمیه ۱۸ هزار نفری وزارت آموزش و پرورش

وی تصریح کرد: در این آزمون وزارت آموزش و پرورش با سهمیه هجده هزار و ۹۳ نفر(۱۸۰۹۳ ) برای ۳۲ اداره کل آموزش و پرورش استان‌های مختلف کشور در گروه معلمی و وزارت بهداشت، درمان و اموزش پزشکی برای دانشگاه­ها، دانشکده­­ ها، مراکز علوم پزشکی و مراکز پژوهشی و تحقیقاتی با ۹ هزار ۴۱۶ نفر( ۹۴۱۶) مجوز، بیشترین سهمیه استخدامی را به خود اختصاص داده اند.

صدری، سازمان امور اراضی با ۹ سهمیه و سازمان ملی بهره وری با ۶ نفر را دارای کمترین سهمیه استخدامی در این آزمون معرفی کرد.

شرایط سنی شرکت در هفتمین دوره آزمون استخدامی کشور

صدری افزود: در این آزمون حداقل شرط سن برای ثبت نام در همه دستگاه ها بیست سال است. با این حال حداکثر شرط سن مربوط به دستگاه های اجرایی برای دارندگان مقاطع تحصیلی دیپلم با حداکثر سن بیست و پنج سال(۲۵)، فوق دیپلم حداکثر سن سی سال (۳۰)، کارشناسی حداکثر سن سی و پنج سال (۳۵)، کارشناسی ارشد حداکثر سن چهل سال (۴۰) و دکترا حداکثر سن چهل و پنج سال (۴۵) امکان پذیر است.

وی تصریح کرد: همچنین صرفاً حداکثر شرط سن در مقطع کاردانی در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۳۵ سال است.

این مقام مسئول با اشاره به وجود دو دفترچه عمومی و اختصاصی در آزمون استخدامی گفت: مواد آزمون عمومی برای تمامی مشاغل عبارتند از: فناوری اطلاعات (مهارت هفتگانه ICDL )، ریاضی و آمار مقدماتی، زبان و ادبیات فارسی، معارف اسلامی، زبان انگلیسی عمومی، اطلاعات عمومی، دانش اجتماعی و حقوق اساسی، هوش و توانمندی­های عمومی است.

صدری تصریح کرد: مواد آزمون تخصصی برای هر یک مشاغل در دفترچه مشخص شده است. کلیه سوالات مواد آزمون عمومی و اختصاصی به صورت چهار گزینه ­ای با ضریب یک (۱) است. همچنین به ازای هر پاسخ اشتباه به سوالات، یک سوم نمره منفی در نظر گرفته شده است.

زمان برگزاری آزمون اواخر آبان است

معاون سرمایه انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: هفتمین آزمون فراگیر دستگاه­ های اجرایی اواخر آبان ماه سال ۱۳۹۸ به طور هماهنگ و همزمان در سراسر کشور توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می­شود و نتایج مرحله اول آزمون هم حدود ۴۵  روز پس از برگزاری آزمون اعلام خواهد شد.

صدری در خصوص فرآیند استخدام شرکت کنندگان در آزمون تصریح کرد: پس از ثبت نام و شرکت در آزمون از میان حد نصاب آورندگان به میزان سه برابر ظرفیت در نتایج اولیه برای بررسی مدارک و اطلاعات خوداظهاری معرفی خواهند شد. در مشاغلی که برای آنها مصاحبه در نظر گرفته شده برای آزمون کتبی ۷۰ درصد امتیاز، در نظر گرفته شده و مصاحبه و آزمون عملی برای آن دسته از مشاغلی که نیازمند مصاحبه هستند ۳۰ درصد امتیازات را دارد.

وی تصریح کرد: پس از بررسی امتیاز آزمون های کتبی و مصاحبه عملی پذیرفته شدگان به میزان یک برابر ظرفیت به گزینش معرفی و پس از انجام آن مراحل مربوط به معاینات پزشکی، در نهایت فرآیند صدور شماره مستخدم و حکم کارگزینی آنها صورت خواهد گرفت.

تعیین ایثارگران و معلولان در آزمون استخدامی

وی همچنین در رابطه با سهمیه ایثارگران و خانواده ها ی شهدا در هفتمین آزمون فراگیر افزود: در فرآیند جذب و استخدام مشمولین سهمیه ۲۵درصد ایثارگران،استخدام آنان مطابق ضوابط و مقررات جاری و  با هماهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران صورت می پذیرد. در آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی سهمیه استخدامی مربوط به مشمولین سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران در دفترچه امتحان مشترک فراگیر مشخص و از سهمیه سایر داوطلبان مجزا شده است و داوطلبان تایید شده این سهمیه توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران، برای اعمال سهمیه مذکور صرفا باید شغل محل های مشخص شده در سهمیه ۲۵ درصد را انتخاب کنند.

صدری یادآور شد: به جز وزارت بهداشت و درمان آموزش پزشکی، در سایر دستگاه‌های اجرایی شغل محل‌های مربوط به سهمیه‌های داوطلبان مشمول سهمیه ۵ درصد و سهمیه ۳ درصد معلولان نیز از سایر داوطلبان به صورت جداگانه در نظر گرفته شده است.