نشست اخلاقی با حضور اساتید، کادر و طلاب در مدرسه علمیه فاطمه الزهرا(س) اصفهان برگزار شد.

حجت الاسلام حسین مرتضوی پناه، از مبلغین و اساتید اخلاق حوزه های علمیه استان اصفهان در این نشست گفت : در ذکر یونسیه (در نمازغفیله)  اشاره شده به اینکه غضب باعث شد حضرت یونس(ع) امت خود را رها کرده  و آنها را ترک کند. خداوند در این آیه ثمره غضب را «غم و اندوه » و «پشیمانی » بیان می کنند .

وی در ادامه افزود : حضرت علی (ع) می فرمایند :«یکی از چیز هایی که عقل را ازبین می برد غضب است، از غضب بپرهیزید که اولش جنون و آخرش پشیمانی است .» انسان در غضب سخنانی می گوید و یا کارهایی انجام می دهد  که جز پشیمانی چیزی به بار نمی آورد، لذا باید از غضب دوری کرد .

حجت الاسلام مرتضوی پناه گفت: پیامبر اکرم (ص) آب و نوشیدن آب را درمانی برای غضب بیان فرمودند، زیرا غضب از شیطان و شیطان از آتش است برای مهار آتش بهترین وسیله آب می باشد.

وی خاطر نشان نمود : یکی دیگر از اموری  که در نماز غفیله ما را از غفلت خارج می سازد تذکر به عدم عجله در کارها می باشد، اما می بینیم عجله در برخی امور در برخی روایات مورد مدح قرار گرفته است مانند عجله در توبه،  اطعام میهمان و ازدواج جوانان.

استاد اخلاق در پایان گفت: ائمه اطهار (ع) ما را از عجله در قضاوت بر حذر داشته اند  که این امر باعث تهمت زدن به دیگران می شود. حضرت مریم (س) در قرآن کریم به عنوان فردی معرفی شده اند که مورد قضاوت عجولانه وتهمت دیگران واقع شده اند. در روایت داریم که کسی که به دیگری تهمت  بزند ایمان در قلبش آب می شود.