به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از روابط عمومی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، طی فراخوانی در چند ماه گذشته، پیش همایشی برگزار و طرح‌های فناورانه این سازمان از تمام استارتاپ ها و شرکت‌های دانش‌بنیان دریافت و پس از غربالگری‌های مختلف بر روی طرح‌های ارسالی، مقرر شد در این نمایشگاه از میان طرح‌ها، ۳۲ طرح که دارای TRL بالایی بوده و قابلیت صنعتی سازی دارند و می‌توانند در حوزه حمل و نقل به عنوان یک تکنولوژی نوین وارد شده و مورد استفاده قرار گیرند، در قالب گروه‌های هشت تایی و در معرض دید و قضاوت داوران قرار گیرد.
این خبر حاکی است با توجه به این‌که موضوع رویداد در حوزه حمل و نقل بوده یک یا دو داور از حوزه تخصصی حمل و نقل از سازمان و وزارت راه و شهرسازی در پنل داوری حضور یافتند.
بنا بر این خبر، از حوزه معاونت فناوری ریاست جمهوری نیز یک ظرفیت برای داوری در نظر گرفته شد، از حوزه شتاب دهنده تخصصی شرکت‌های دانش بنیان با مشارکت دانشگاه تهران و دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران هم یک نماینده در پنل داوری حضور یافتند.
این خبر حاکی است در مقابل این داوران، صاحبان ایده ای که قبلاً نسبت به ارایه طرح اقدام نموده بودند و غربالگری های مختلفی تا این زمان بر روی آنها صورت گرفته بود، به رقابت با یکدیگر پرداخته و مقرر شد در پایان روز سوم نمایشگاه بر اساس نظر داورها و امتیاز تخصیص یافته به هر طرح، از سه طرح و یا به عبارت دیگر از سه نفر از این صاحبان ایده که دارای ایده برتر بوده و امتیاز بالاتری را کسب کردند، تقدیر و جوایز نفیسی به آنها تعلق گیرد.
بر اساس این خبر همچنین تندیس یادبودی تحت عنوان تندیس برنده نخستین رویداد فناورانه حمل و نقل در اختیار آنها قرار خواهد گرفت و امید است اقداماتی از این دست بتواند انگیزه‌ای بین شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد نموده تا به صورت روز افزون به تلاش و فعالیت‌های خود ادامه داده و با انگیزه ای افزون تر از قبل بتوانند در مسیر تولید و بومی سازی دانش گام بردارند و دیدگاه‌های خود را به نیازها و چالش های صنعت حمل و نقل نزدیک تر کنند.
شایان ذکر است کار بدیع دیگری که امسال برای اولین بار در این نمایشگاه انجام شد، اختصاص یک پنل برای طرح ایده های آزاد بود. به این ترتیب که افرادی که به هر دلیل از ابتدای این پروژه امکان ارایه طرح برای آن ها فراهم نشده بود و از طرفی ایده‌ای داشتند که قابلیت استفاده و توسعه در صنعت حمل و نقل را داشته است، در غرفه ثبت نام کرده و ایده خود را در فرم های مخصوصی یادداشت و تحویل نماینده داخل غرفه نمایند.
در روز سوم نمایشگاه هشت نفر از این ایده‌های آزاد، بر اساس یک غربالگری اولیه انتخاب می‌شوند و قرار است یک مسابقه بین این هشت نفر در قالب پنل ایده آزاد برگزار شده و در مقابل تیم داوری به ارائه ایده های خود بپردازند.
گفتنی است در پایان نمایشگاه به برترین طرح های ایده آزاد نیز جوایز نفیسی تعلق خواهد گرفت.