مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان از برگزاری دوره‌های سواد رسانه در نیمه دوم سال خبر داد.

به گزارش ربیع به نقل از ایمنا ، حجت الاسلام و المسلمین حبیب رضا الله ارزانی، ظهور فضاهای مجازی و همه‌گیر شدن آن را پدیده ای درحال رشد خواند و گفت: اگر کسی این فضا را نشناسد و برایش محسوس و ملموس نباشد نمی تواند با آن ارتباط برقرار کند، اگر نتواند از ابزار و ادبیات آن استفاده کند نمی تواند به موفقیت در این عرصه دست پیدا کند.

حجت الاسلام ارزانی به بیانات رهبری در خصوص استفاده از فضاهای مجازی به عنوان فرصتی که به صورت توأمان دارای منافع و مضرات بی‌شماری است اشاره کرد و گفت: این فضا می تواند افراد را به اوج برساند و یا به قهقرای نیستی ببرد، اگر چه کارهایی که صورت گرفته خوب است اما تا حد مطلوب فاصله دارد، این فاصله هم از لحاظ تکنیکی و هم فنی وجود دارد، نیاز است تا کسانی که بصورت تخصصی در این حوزه تخصص دارند وارد عمل شوند.
وی در خصوص نیازهای حضور در فضاهای مجازی گفت: محتوای سالم و سازنده متناسب با این فضا، شناخت مخاطب سنین و گروههای مختلف، شیوه برخورد در کیفیت حضور در فضای مجازی بسیار مهم است.
مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با بیان حدیثی از امام جواد(ع) مبنی بر «لایزالُ النّاسُ بِخَیرٍ ما تفاوَتُوا فَاِذا استووا هَلَکوا- تا زمانی که تفاوت ها بین مردم وجود داشته باشد، در خیر و نیکی بسر می برند، هرگاه همه مثل هم شدند (و از نظر استعدادها مساوی شدند) باعث هلاکت (و از هم پاشیدگی جامعه می شود) »، ادامه داد: توجه به تفاوت انسانها امر بسیار مهمی است، باید در این زمینه دقت داشت، تهیه محتوا با توجه به خوراک فکری مخاطب بسار مهم است. اینکه ما برای تمام اقشار جامعه مطلب مناسب داشته باشیم موضوعی است که نباید از دیدمان دور شود، باید از دغدغه مختلف برای تبلیغ استفاده کنیم.
وی فضای مجازی را فضایی بسیار ظریف خواند و گفت: اگر با حساسیت و دقت با این پدیده برخورد نکنیم موفقیتی حاصل نمی کنیم. فضای مجازی دنیایی بسیار جذاب است و ساعت ها جوانان ما با این فضا ارتباط برقرار می کنند و حاضر نیستند از آن جدا شوند، استفاده از این جذابیت ها می تواند در عرصه های مختلفی مانند کتاب خوانی ما را یاری رساند، جذابیت محتوایی کوتاه و ساندویچی می تواند راهگشا باشد.
حجت الاسلام ارزانی در خصوص ضرورت آشنایی خبرنگار با فضاهای مجازی بیان داشت: اداره فرهنگ و ارشاد و اسلامی به عنوان متولی برگزاری دوره های سواد رسانه برای خبرنگار به ضرورت آشنایی خبرنگاران بافضای مجازی واقف است.
وی گفت: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان در نیمه دوم سال جاری دوره ویژه ای برای خبرنگاران برگزار می کند. این دوره ها با هدف تقویت سواد رسانه ای برگزار می شود.
ارزانی خاطرنشان کرد: نه تنها در بحث خبرنگاران بلکه در حوزه های دیگر هم این دغدغه وجود دارد. ابزار جدید ، مدل و شیوه جدید و نو که جامعه با آن برخورد می کند، آموزش های مورد نیاز خود را می طلبد. هر روز شیوه های جدید به سوی ما و بعضا بر علیه ما گسیل می شوند، اما آموزش های ما همان است که از قبل بوده. برخی خبرنگاران درجه یک ما با توجه به ابزارهای جدید که آمده دیگر توانمندی های قبل را ندارند و این به دلیل آموزش هایی است که نیازمند آن هستند.