به گزارش مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری کاشان، فرهنگ فارسی معین واژه‌ “فرهنگ” را مرکب از دو واژهٔ «فر» و«هنگ» به معنای ادب، تربیت، دانش، علم، معرفت و آداب و رسوم تعریف کرده ‌است.

فرهنگ شامل مجموعه ای از اعتقادات و باورها و ارزش ها و دانش ها می شود که در رگهای جامعه جریان دارد و مردم با آن زندگی می کنند و از نسلی به نسلی دیگر منتقل می شود و انتقال فرهنگ از طریق تعامل فرد با محیط های آموزشی و محیط جامعه و رسانه ها که از قدرتمندترین ابزارهای فرهنگی هستند، جریان می یابد.

فرهنگ آشکار شامل قواعد ، گفتار و کرداری است که مستقیم از طریق گوش و چشم همگانی می شود و شامل رفتارهای با ثبات مردم است پس می توان گفت که فرهنگ یاد گرفتنی است.

در سالیان اخیر بحث مهندسی فرهنگی ، مقاومت فرهنگی، ضد فرهنگ و نظیر آن در رسانه ها بسیار به گوش می رسد و سمینارها و برنامه های متفاوتی درباره آن بر پا می شود. اما سئوال این است که فرهنگ چیست؟ برای کشوری مثل ما که فرهنگ یکی از دغدغه های اصلی آن است پذیرفتن یک تعریف اساسی به نظر می رسد بنابراین فرهنگ مجموعه منسجمی از ابزار و وسایل و اجناس مصرفی، منشورها و قوانین اساسی برای گروه های گوناگون اجتماعی اندیشه ها و پیشه ها باورها و آداب و رسوم محسوب می شود.

چه فرهنگ ساده باشد و چه فرهنگ پیچیده باشد در هر حال با دستگاه گسترده ای مواجه می شویم که بخشی از آن مادی و بخشی از آن انسانی و بخشی از آن معنوی است، دستگاهی که بشر به کمک آن از عهده حل مشکلات مشخص و ویژه که سر راه او قرار می گیرد، بر می آید.

سیاست شورای اسلامی شهر و شهرداری کاشان بر این امر قرار گرفته که برای داشتن شهری خوب و آباد نیاز به شهروندان خوب و آموزش دیده دارد و معتقد هستند شهر خوب یافتنی نیست ساختنی است و بر همین اساس در دو سال گذشته و به همت مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری کاشان فرهنگ سازی در شهر کاشان ابعاد گسترده یافته و سعی شده فرهنگ شهروندی با روش های متنوعی در جامعه نهادینه شود.

نخستین جشنواره « شهرخوب شهروند خوب» شب های جمعه تابستان سال گذشته باهدف آموزش فرهنگ شهروندی با موضوعات مختلفی در پارک بام شهر برگزار شد که این برنامه ها با استقبال خوب شهروندان همراه بود.

همراهی خوب شهروندان کاشانی موجب شد تا برای دومین سال متوالی این برنامه ها با موضوعات متنوعی از قبیل: ساخت و سازهای غیر مجاز، کاهش حوادث شهری بارعایت اصول آتش نشانی، فرهنگ سازی اصلاح الگوی مصرف آب، مدیریت صحیح مصرف برق، بازیافت و پسماند، فرهنگ استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، فرهنگ ساختن شهری زیبا و آرام، مهرورزی در خانه و خانواده و فرهنگ استفاده از اینترنت و شبکه های اجتماعی تابستان شهروندان را باهدف ارتقای فرهنگ شهروندی زیباتر کند.

پارک لاله کاشان پنجشنبه شبهای تابستان ۹۵میزبان خانواده های کاشانی بود تا هم ازهوای مطبوع و خنک پارک لاله استفاده کنند و هم پس از یک هفته کار و مشغله بر سر یک سفره بنشینند و از برنامه های متنوع این جشنواره لذت ببرند و در کنار این محیط با صفا به روشی نوین فرهنگ شهرنشینی را آموزش ببینند.

فرهنگ سازی و ارتقای فرهنگ شهروندی برای انبوه مخاطبانی که شرایط سنی متفاوتی دارند و در فضای تفریحی پارک حضور دارند کاری دشوار به نظر می رسد ولی کارگردان جُنگ « شهرخوب شهروند خوب» موفق شد با برنامه ریزی ظریفانه و بومی سازی شده و با تکیه بر ظرفیت های هنری محلی به اجرای نمایش طنزبه زبان شیرین کاشانی بپردازد و همچنین اجرای مسابقه های شاد  و موسیقی لحظات شیرین و به یادماندنی را برای شهروندان کاشانی به ثبت برساند.

جُنگ « شهرخوب شهروند خوب» با مشارکت و همکاری سازمان ها و دستگاه های اجرایی مانند شرکت آب و فاضلاب، برق، آتش نشانی، بازیافت، ناوگان حمل و نقل عمومی، زیباسازی و …. برگزار شد تا ارتباط دوسویه شهروندان و دستگاه های اجرایی بیشتر برقرار شود.

محمد علی فرجی، مدیر مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری کاشان معتقد است ارایه الگوهای برترزندگی اجتماعی و شهروندی برای ساختن شهری خوب الزامی است و شهرداری و شورای اسلامی شهر نیز بر افزایش نشاط و شادی در جامعه تاکید دارند.

در کشور ما نهادهای مختلفی مانند آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، تبلیغات اسلامی  متولی فرهنگ هستند و همین موازی کاری ها موجب شده که تقسیم وظایف بین ارکان فرهنگ فاقد انسجام و هماهنگی و هم‌افزایی لازم باشد و به همین دلیل شاهد دوباره­ کاری­ها، تداخلات و نقاط مغفول در مدیریت جامع فرهنگ هستیم.

آنچه مسلم است شهرداری کاشان با رویکرد جدید مدیریتی در چند سال گذشته سعی کرده همگام با فعالیت های عمرانی در سطح شهر به لایه های زیرین جامعه نیز توجه کرده و با فرهنگ سازی و ارتقای فرهنگ شهر نشینی و ایجاد روحیه و نشاط اجتماعی شهری در شان نام و پیشینه کاشان بسازد و جشنواره «شهر خوب-شهروند خوب» نیز نمونه بارز این نوع فعالیت های فرهنگی است که مورد توجه شهروندان قرار گرفت.