به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از روابط عمومی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ،حمیدرضا شهرکی معاون حمل و نقل این سازمان در نشست ویدیو کنفرانسی هماهنگی اقدامات دهه پایانی صفر با حضور مدیران کل و معاونین حمل و نقل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای سراسر کشور اظهارداشت: جابجایی مطلوب و ایمن زائران دهه پایانی صفر و عزادارانی که از اقصی نقاط کشور به مشهد مقدس سفر می‌کنند، از مهمترین اقدامات این سازمان در دهه پایانی ماه صفر است.
وی با اشاره به این که زائران به مرور وارد مشهد می‌شوند اما در زمان خروج در مدت سه روز به صورت فشرده به مقاصد خود برمی‌گردند، افزود: امسال از اربعین تا دهه پایانی صفر سال آینده برای توسعه ناوگان حمل و نقل در ابعاد مختلف اقداماتی صورت خواهد گرفت و زیرساخت سامانه جامع مدیریت ناوگان حمل و نقل جاده‌ای نیز ایجاد می شود
شهرکی افزود: اقدامات و برنامه‌ریزی‌های اولیه برای اجرای این طرح‌ها انجام شده است و فاز اجرایی آن پس از اتمام فعالیت‌های دهه پایانی صفر آغاز می‌شود.
معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای از تلاش تمامی همکاران درجابجایی زائران درایام اربعین تقدیر کرد و گفت: امسال با افزایش بیش از ۲۰درصدی تقاضا مواجه شدیم و مدیریت مناسبی صورت گرفت .

وی بر اهمیت ظرفیت‌سازی متناسب برای راهپیمایی اربعین با توجه به ابعاد بین‌المللی این رویداد مهم تاکید کرد.
وی از خدمات جابجایی زائران دهه پایانی صفر به عنوان موضوعی ملی یاد کرد و گفت: با تاکید وزیر راه و شهرسازی بر مدیریت صحیح و ارایه خدمات مناسب در این دهه به زائران حضرت علی‌بن موسی الرضا(ع)، از تمام توان خود و همکاری تشکل‌های صنفی ورانندگان تلاشگر برای خدمت‌رسانی شایسته، بموقع و باکیفیت به زائران استفاده می‌شود.
معاون حمل و نقل افزود: ضروری است در چارچوب برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، تمامی ظرفیت‌های ناوگان به صورت پیش فروش انجام شود، سرویس‌های مداوم و فوق‌العاده‌ای که از مبدا هر استان به مقصد خراسان رضوی و مشهد شکل می‌گیرد، باید حتما به تعداد زائران اعزامی از استان برای سرویس‌دهی بازگشت آن‌ها نیز اقدامات لازم جهت ظرفیت بالای صندلی و سرویس‌دهی به موقع اجرایی شود.
بر اساس این گزارش شهامت مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان رضوی نیز اظهارداشت: مشهد مقدس در دهه پایانی صفر ورود زائران در دوره هشت روزه و تمرکز خروج فشرده آن‌ها در یک دوره کوتاه ۲۴ تا ۴۸ ساعته را تجربه می‌کند. ضمن این‌که طبق پیش‌بینی‌ها ۱۵۰ هزار زائر پیاده نیز در این ایام به مشهد مقدس مشرف می‌شوند، همراه با آن نیز ورود زائران پیاده را داریم که امسال حدود ۱۲۰هزار نفر تا کنون ثبت نام صورت گرفته که احتمالا تا ۱۵۰هزار نفر نیز قابل افزایش است و این زائران نیز در همان پیک خروج، متقاضی خروج از مشهد هستند.
وی افزود: گروه دیگری از زائران نیز به صورت گروهی و در قالب کاروان وارد مشهد می‌شوند که سفرشان از مبدا به مقصد و از مقصد به مبدا برنامه‌ریزی شده و پیش از سفر تدارکات حمل و نقل را داشته‌اند.
مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان رضوی از پیش‌بینی تمهیدات لازم برای پیش‌فروش بلیت بدون نیاز به مراجعه به پایانه خبر داد و در خصوص اقدامات راهداری نیز گفت: برای ارایه خدمات به زائران پیاده و سواره در مسیرهای منتهی به مشهد تعداد ۱۰۰دستگاه گشت راهداری را با خودروهای سبک در نظر گرفتیم که ۲۵ دستگاه در شهرستان مشهد قرار دارد و امیدواریم با مجموعه تمهیدات پیش‌بینی شده زائران حضرت ثامن الحجج(ع) سفرهایی ایمن و روان را در این ایام تجربه کنند.