به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از فارس، جلسه نقد و بررسی سی‌و‌دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک و نوجوان با حضور هیأت مدیره انجمن و تیم اجرایی برگزاری نمایشگاه و جمعی از ناشران کودک و نوجوان، عصر روز گذشته در محل انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان برگزار شد.

* پیشنهاد تلفیق ناشران متوسط

در ابتدا نادر قدیانی رئیس هیأت مدیره انجمن فرهنگی ناشران و مدیرانتشارات قدیانی گزارش کوتاهی در مورد نحوه‌ برگزاری نمایشگاه ارائه داد.

وی با ذکر مشکلات برگزاری هر دوره نمایشگاه و تلاش جمعی و طاقت‌فرسایی که در هر دوره برای آن صرف می‌شود به این نکته اشاره کرد که برگزاری نمایشگاه بدون همکاری جمعی و تلاش انجمن‌های صنفی غیرممکن است.

وی همچنین به ناشران متوسط و کوچک توصیه کردد تا با تلفیق با یکدیگر در نمایشگاه و با گرفتن غرفه‌های بزرگ و یکدست و صرفه‌جویی در هزینه‌ها حضور موفق‌تری داشته باشند.

* چگونگی تخصیص غرفه در نمایشگاه 

در ادامه مسعود گلابی مدیر  اجرایی بخش کودک و نوجوان نمایشگاه نرم‌افزاری را معرفی کرد که براساس لینک خانه کتاب و تولیدات ثبت شده ناشران، امتیاز ناشران کاملاً مکانیزه و الکترونیکی و بدون هیچ دخل و تصرفی و بدون کوچک‌ترین اشکالی محاسبه شد و متراژ مورد نظر به ناشر تخصیص داده شد و همچنین در مورد آیین‌نامه شیوه اجرایی توضیحاتی ارائه شد.

سپس ناشران شرکت‌کننده سؤالات و انتقادات خود را مطرح کردند و مسؤلان پاسخگو بودند. از جمله:

* نمایشگاه الگویی برای زندگی پاکیزه شهری است

سیدرضا کروبی مدیر انتشارات فنی ایران با اشاره به نقاط ضعف دور از شأن نمایشگاه در مورد محیط‌زیست، تبلیغات مزاحم و… عنوان کرد که چه بهتر الگوی زندگی برتر شهری در نمایشگاه کتاب که بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی کشور است نمایش داده شود.

* بی‌عدالتی غرفه‌بندی نمایشگاه

ابوالقاسم فیض‌آبادی مدیر نشر نخستین با انتقاد از برگزاری نمایشگاه دوره‌های مختلف نمایشگاه اختصاص متراژ غرفه و جانمایی در آن را بسیار دور از عدالت دانست.

* عزم همگانی

یحیی دهقانی مدیر انتشارات مبتکران با اشاره به مشکلات برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی و انتقاد برخی از مواد آیین‌نامه‌های بالادستی، از انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان خواست تا با توجه به نظرات ناشران کودک و نوجوان، مطالب را به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتقل کند تا آن وزارتخانه نسبت به تغییر و اصلاح آیین‌نامه در جهت بهبود شرایط اقدام نماید.

در پایان انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان از تمامی ناشران کودک و نوجوان درخواست کرد تا نظرات اصلاحی خود را در مورد آیین‌نامه برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب به دبیرخانه اقدام نمایند تا کارگروه مفاد آیین‌نامه دسته‌بندی و مرتب کردن این نظرات مطالب را به وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدام کند.

انتهای پیام/